اثرات ژنتیکی بر بیماری افسردگی شناخته شده است. اما نمی توان همیشه پدر ومادر را سرزنش کرد چرا که با رعایت بعضی نکات ساده و مهم براحتی ....
 

اثرات ژنتیکی بر بیماری افسردگی شناخته شده است. اما نمی‌توان همیشه پدر ومادر را سرزنش کرد چرا که با رعایت بعضی نکات ساده و مهم براحتی می‌توانید از آن پیشگیری و یا در علائم خود تخفیف دهید .

1- کمبود B12 و اسید فولیک

محققان مایوکلینیک اعلام کردند که یکی از عللی که فرد را در معرض افسردگی قرار می‌دهد کمبود ویتامین‌های B12 و اسید فولیک است چرا که این ویتامینها نقش حیاتی در تولید واسطه‌های انتقالی اعصاب (نورو ترانسمیتر‌ها )داردکه مستقیماً بر خلق و خوی  شما تاثیر دارد.

لذا می‌توانید کمبود آنها را با خوردن سبزیجات بخصوص سبزیجات با برگهای تیره که غنی ازاسید فولیک است مانند اسفناج و کلم بروکلی و همچنین ماهی‌ها و صدف که منابعی سرشار از  B12  است استفاده نمایید.

 2- قرصهای جلوگیری از بارداری

در مطالعه‌ای که توسط محققان دانشگاه موناش انجام گردید، دیده‌شد کسانیکه از قرصهای ضد‌بارداری استفاده می‌نمایند دو برابر بیشتر در معرض علائم افسردگی هستند. در واقع به دلیل وجود پروژسترون در این قرصها که دیده شده‌است با میزان سروتونین پایین در بدن همراه است، علت اصلی تشدید افسردگی است. لذا این مشکل درقرصهای ضد بارداری که جزء بیشتر آنها پروژسترون است از شدت بیشتری برخوردار است. (مانند آمپول دپو پرو ورا)

 

3- مصرف الکل

گرچه تحقیقات زیادی در گذشته ارتباط افسردگی با مصرف بیش از اندازه الکل را اعلام کرده‌بودند اما در مطالعه‌ای که به تازه‌گی توسط محققان دانشگاه کارولینای شمالی انجام پذیرفته‌است، مشخص گردید که ترک آن هم در مواردی که حتی کم مصرف می‌گردد تا مدت حد‌اقل 14 روز سبب تغییر خلق و افسردگی می‌گردد.

4- تولد نوزاد

ابتلاء به افسردگی پس از زایمان در 50 درصد زنان در طی دو هفته اول پس از زایمان وجود دارد که به علت تغییرات هورمونی و استرس‌های ناشی از آن می‌باشد.

 
 
 
 

5- میزان قدرت تفکر مثبت

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه ویرجینیا، مشخص گردید کسانیکه کمتر دچار دلشوره و اضطراب هستند و یا از اعتماد به نفس بالاتری برخوردارند و یا با بیان احساسات سبب تخلیه ناراحتی‌های خود می‌شوند و خلاصه این که از تفکری مثبت نسبت به اطراف خود برخوردارند کمتر احتمال دارد که به افسردگی شدید مبتلا گردند.
 

 

قسمت دوم

تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ ـ دکتر سمیرا سرخوش
اختصاصی سیمرغ     www.seemorgh.com/health
 
مطالب مرتبط
افسردگی چیست؟
علتهای ایجاد افسردگی
افسردگی چگونه درمان می‌شود؟

 

 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X