درادامه مقاله قبلی پنج مورد دیگرازرازهای جوانی را مطالعه کنید تا به راز جوان ماندن نزدیکتر شوید برای مثال باغبانی كردن یا در اطراف گیاهان بودن......
 درادامه مقاله قبلی پنج مورد دیگرازرازهای جوانی را مطالعه کنید تا به راز جوان ماندن نزدیکتر شوید:

6. پیاده روی كنید

 برای اینكه انعطاف پذیری دیواره سرخرگ هایتان نسبت به افراد تنبل دو برابر بیشتر شود ، فقط روزی 30 دقیقه ، 5 روز در هفته تند راه بروید . این چیزی است كه دكتر هیروفومی تاناكا استاد رشتة حركات بدن انسان و آموزش بهداشت در دانشگاه تگزاس ، بعد ازاینكه قابلیت ارتجاعی شریان های خون در بدن انسان را با استفاده از امواج صوتی مطالعه كرد ، توصیه می كند.

با افزایش سن دیوارة رگ های خونی مانند یك لاستیك كهنه خشك و غیر قابل انعطاف می شود - واین دلیل اصلی فشار خون بالای 3/2 افراد بالای 60 سال است .ورزش ، شریان ها را انعطاف پذیر نگه می دارد.ورزشِ ملایم خطر دیابت ، بعضی از سرطان ها ، افسردگی ، چروكی پوست و حتی شاید جنون را كاهش می دهد .این مسئله ، محققِ ورزش ، استیون ان . بلر، رئیس اسبق انجمن خیریه كوپلر در دالاس   را تحریك می كند .او تقریباً به مدت چهل سال است، برای اینكه جوان تر بماند ، هر روز دویده است .

" برای یك مرد 66 سالة چاق بدك نیست."

7. منصفانه بجنگیم

بحث های نامطبوع بین زوجین ، خطر انسداد شریان ها را افزایش می دهد . مطالعه ای اخیر در دانشگاه یوتاه نشان می دهد كه قلب زنان با شنیدن یا گفتن جملات خصومت آمیز آسیب می بیند و قلب مردان در مقابل كلمات متحكمانه و كنترل كننده به نحو بدی واكنش نشان می دهد .

دكتر رونالد گلسرمتخصص ایمنی در دانشگاه ایالتی اوهایو می گوید : طبیعی است كه با همسرتان جنگ داشته باشید – اما مسئله این است كه چطور بجنگید " . چیزی كه او و همسرش جنیس كیكولت-گلسر، روانشناس بالینی دانشگاه ایالتی اوهایو، خارج از محدوده قرار می دهند : "خصوصی ، طعنه آمیز و زننده شدن بحث ها ، و یا استفاده از زبان بدن مثل چرخاندن چشم هاست- بهتر است خیلی راحت موافقت كنیم تا اینكه مخالفت بورزیم ".

8. توقف كنیم وگل رز بكاریم

باغبانی كردن یا در اطراف گیاهان بودن بسیار مفید است .در مطالعه ای فشار خون كارگرانی كه به آنها وظیفة پر استرسی محول شده بود ناگهان بالا رفت – اما زمانی كه گل و گیاه در اتاق آنها گذاشته شد ، فشار خونشان به میزان یك چهارم این مقدار افزایش یافت . بیمارانی كه بعد از به هوش آمدن با منظرة درختان مواجه می شدند یك روز زودتر از كسانی كه با تصویر یك دیوار سیمانی روبرو می شدند ، بیمارستان را ترك می كردند .

9. كمی وزنه بزنید

همه می دانند كه ورزش های مربوط به قلب ، كلیدی برای كندكردن گذشت زمان و جوان باقی ماندن است .اما تعجب آورتر اینكه : تمرینات قدرتی نیز ضروری هستند .این به خاطر آن است كه افراد ، از اواسط چهل سالگی به بعد ، هر سال یك چهارم از حجم ماهیچه های خود را از دست می دهند و جای آن را چربی پر می كند .

اما دكتر میریام ای.نلسون استادیار دانشكدة ‌مواد غذایی در دانشگاه تافت می گوید : " چنانچه ورزش های مناسب را انجام دهید ،‌برای دو دهه دیگر ماهیچه ای از دست نخواهید داد" . او دریافته است كه افراد حتی در 90 سالگی هم می توانند ماهیچه بدست آورند ، فقط ، 2 یا 3 روز در هفته و هر روز 30 دقیقه باید وزنه بزنند.

نتیجه : تحمل بیشتر، استخوان های قوی تر ، كاهش خطر دیابت ، خواب بهتر و فكر كردن راحت تر نلسون خودش صخره نوردی و بسیاری از ورزش های دیگر را انجام می دهد .

10.یك كار خوب انجام دهید.

دكتر ویلیام براون ، سخنران رشتة روانشناسی در دانشگاه برونل ، لندن غربی، می گوید : در پارك آشغالی را از روی زمین بردارید یا برای همسایه تان كه نیاز به كمك دارد ،خرید كنید .

او بر روی مردم شهر بروكلین مطالعه كرد و به این نتیجه رسید كسانی كه روابط اجتماعی قوی تری دارند و بیشتر از آنكه از خانواده و دوستانشان بگیرند ، به آنها می دهند – حال این هدیه می تواند در قالب پول ، غذا ، نصیحت و یا زمان باشد – گزارش شده است كه بیشتر از دیگران احساس سالم بودن می كنند .

در مطالعة دیگری در دانشگاه میشیگان ، 423 زوج قدیمی زیر نظر گرفته شدند ؛ بعد از پنج سال ، تنها نیمی از زوج هایی كه نوع دوستی بیشتری در آنها دیده می شد ، فوت كردند . براون می گوید "بسیاری از مردم با این فكر بزرگ شده اند كه در دنیای رقابت زندگی می كنند" . " اما بهترین راه برای سالم ماندن این است كه با دیگران مهربان باشیم ."
ادامه دارد.......
 
تهیه و ترجمه :گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ    www.seemorgh.com/health
 
مطالب مرتبط :
ده سال جوانتر بمانید(1)!!
با این ورزش جوان می‌مانید
• ورزش در فشار خون بالا
• ورزش مناسب برای دوران مختلف زندگی
 

 

 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X