همانطور که از مقاله اول به خاطر دارید ما سه آزمایش وتست پزشکی را نام بردیم که در پیشگیری از پیری و ناتوانی جسمی‌بسیار مهم است، و ....
   

همانطور که از مقاله اول به خاطر دارید ما سه آزمایش وتست پزشکی را نام بردیم که در پیشگیری از پیری و ناتوانی جسمی‌بسیار مهم است، و حالا در این قسمت از سه آزمایش بعدی نام می‌بریم که به شرح ذیل می‌باشد:

اسکلت:

رئیس بیمارستان وابسته به کلیسای مشایخی پروستات(بیمارستان جلوگیری و درمان پوکی استخوان) گفته است که در 30 سالگی حجم تراکم استخوانی به نهایت خود می‌رسد. در آن زمان هرچند که استخوان در حال ساختن می‌باشد اما سرعت تخریب آن بیشتر است و امکان جایگزینی نیست. بعد از 35 سالگی، بیشترخانم‌ها سالیانه بین 3/0 تا 5/0 درصد از تراکم استخوان خود را از دست می‌دهند. اگر به این مشکل رسیدگی نشود منجر به پوکی استخوان یا قوز پشتی خواهد شد. نیمی‌از زنان بعد از 50 سالگی از شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان رنج می‌برند. باید بدانید که بدون اقدامات پیش گیرانه، شما زمانی به پوکی استخوان مبتلا می‌شوید. اما دیر نشده. از امروز می‌توانید از استخوان‌های خود محافظت کنید. استخوان‌ها مثل ماهیچه‌ها در صورت به کار گرفتن قوی‌تر می‌شوند. به وسیله وزنه برداری، ایروبیک و حتی پیاده روی می‌توان استخوان را تقویت کرد. به گفته جراح ارتوپدی در تگزاس استخوان با سخت تر شدن به تنش پاسخ می‌دهد. با آنکه احتمال عرضه دست و پای بیونیک برای افراد پیر نیست، اما محققان در حال آزمایش بعضی روش های جدید برای ترمیم و جایگزینی استخوان می‌باشند.یک تیم پزشکی در دانشگاه میشیگان ژنی را کشف کرده که محرک رشد استخوان می‌باشد. گروهی دیگر در آمریکا در حال برنامه‌ریزی آزمایش‌هایی در یک تکنیک می‌باشد. در این تکنیک آنها سلول‌های جدید رشد یافته از پروتئین استخوانی را به قسمتی از بدن که مورد نظر آنهاست پیوند می‌زنند. تحقیق دیگری ترمیم استخوان و غضروف را به وسیله ماده ای لغزنده انجام می‌دهند. این ماده به طور طبیعی در مفاصل وجود دارد. اما احتمالا تمام این درمان‌ها حداقل تا 10 سال دیگر امکان‌پذیر هستند. یک دارویی دیگر که استخوان را تقویت میکند و تقریبا نزدیک به عرضه به بازار می‌باشد، تزریق این ماده به نظر می‌رسد که از پروتئینی که سبب ترفیع زوال استخوان می‌شود، جلوگیری کند. در خیلی از تحقیقات مشخص شده است که این دارو تاثیرات پوکی استخوان، ورم مفاصل و سرطان استخوان را کم می‌کند. بنابراین شیر بنوشید و ورزش کنید. بدانید که با کمک ورزش‌هایی همچون دوچرخه سواری، شنا و ورزش های مورد علاقه‌تان می‌توانید از پوکی استخوان جلوگیری کنید. همان گونه که راجع به سرطان سینه گفته شد.

 چشم:

برای محافظت از چشم راه‌های مختلفی وجود دارد. ممکن است این موارد را تا حالا شنیده باشید، اما تکرار آن خالی از فایده نیست. ترک کردن سیگار یکی از بهترین چیزها برای سلامتی دید می‌باشد. به دلیل اینکه دود سیگار خطر ابتلا به آب مروارید را افزایش می‌دهد و در نهایت به خاطر تخریب عصب تبدیل به آب سیاه می‌شود. عینک آفتابی به چشم بزنید، چون که اشعه فرابنفش به عدسی چشم آسیب می‌رساند. بزرگ‌ترین تهدید برای چشم که با افزایش سن مطرح می‌شود، زوال macular می‌باشد. که این مورد بزرگ‌ترین علت نابینایی افراد بالای 55 سال است.

 عقب چشم شبکیه نامیده می‌شود. شبکیه مسئول تبدیل کردن نور به پیام قابل فهم برای مغز می‌باشد. مرکز شبکیه  maculaاست، که بزرگ‌ترین سلول‌های تشخیص نور را داراست. هیچ‌کس نمی‌داند چرا بر اثر گذشت، macula حساسیت خود را از دست می‌دهد و بینایی مختل می‌شود. زمانی که macula نور را به طور صحیح حس نکند شما موقع خواندن، رانندگی و تماشای تلویزیون مشکل پیدا می‌کنید. از این روست که در 50 سالگی حس بینایی مثل قبل از آن نیست. با این وجود، یک شبکیه مصنوعی به فرد کمک می‌کند تا نور را تشخیص دهد. محققان در حال سامان دهی یک تراشه به اندازه سنجاق سر می‌باشند، این تراشه شامل 3500 سلول نوری میکروسکوپی می‌باشد. زمانی که این تراشه به عقب چشم پیوند زده شود، تراشه قادر خواهد بود که نور را همانند شبکیه پردازش کند.

 مغز:

قبل از این که خیلی نگران فراموش کردن کلید‌های خود باشید، بدانید که شما محکوم به فرتوتی نشده‌اید. طبق گفته رئیس یکی از آزمایشگاه‌های علوم اعصاب آمریکا افزایش عمر و فاکتور‌هایی همچون استرس، کمبود خواب، افسردگی و مصرف نوشابه‌های الکلی از سریع و موثر عمل کردن سلول‌های مغز جلوگیری می‌کند. حمله به سلول‌های مغزی سبب افزایش رفتار‌های نا بهنجار پروتئینی می‌شود که منجر به زوال عقل می‌گردد. اما این به آن خشنی که به نظر میرسد نیست. به طور طبیعی با افزایش عمر از سرعت عمل مغز کاسته می‌شود. برای جلوگیری از تخریب سلول‌های مغزی باید ورزش کرد و روزانه مقدار زیادی آب نوشید تا سلول‌های خشک‌شده به وسیله کافئین و الکل را آب دار کرد. تحقیقات نشان داده است که فعالیت بدنی ملایم به مدت 20 دقیقه و سه یا چهار بار در هفته با افزایش ضربان قلب سبب تحکیم و تقویت سلول‌ها‌ی مغز می‌شود. رژیم کم کالری هم این اثر را دارد. سلول‌های عصبی با مقاوم‌تر شدن به استرس پاسخ می‌دهند. استرس از این نوع همچون یک استرویید طبیعی برای مغز عمل می‌کند و فاکتورهای رشد عصب را که باعث (پروتئین‌هایی که سلولهای مغز را قادر به انتقال اطلاعات می‌سازند) بهبودحافظه می‌شوند تحریک می‌کند. محققان ثابت کرده‌اند که قانون، از آن استفاده کنید و گرنه آنرا از دست می‌دهید، در مورد مغز هم صدق می‌کند. پس حداقل جدول حل کنید یا کتاب بخوانید. با این کار شما روابط قوی بین سلولهایی که افکار را انتقال می‌دهند برقرار می‌کنید. جدا از سن، فعالیت‌ذهنی روی مغز اثر می‌گذارد. در یک مطالعه از 800 نفر خواسته شد که روزنامه بخوانند یا در یک فعالیت ذهنی درگیر شوند. بعد از 5 سال افرادیکه فعالیتهای ذهنی خود را افزایش داده بودند، بعضی فاکتورهای مربوط به سن را که باعث افول حافظه می‌شد را تغییر داده‌بودند و کمتر به آلزایمر مبتلا شده بودند. حتی افراد Memento از جهش در درمان کاهش حافظه و جنون بهره جسته‌اند. برای مثال دانشمندان در حال بررسی واکسن آلزایمر می‌باشند. اخیرا محققان ژاپنی نژاد موشها را واکسینه کرده‌اند و متوجه شده‌اند که 38% کاهش در بعضی پروتئین‌هایی وجود داشته است که در آلزایمر مشارکت دارند. دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند که این نوع واکسن که نشانه‌های آلزایمر را کنترل می‌کند تا شش، هفت سال دیگر در دسترس خواهد بود. همچنین پیش‌رفتی در ساخت داروی حافظه صورت گرفته است. چند سال پیش یک دانشمند ژنی را در مگسها زیاد کرد و حشره‌ای با حافظه تصویری برابر بوجود آورد. این ژن CREB (چسباندن یادگیری و تجربه جدید به حافظه طولانی مدت) نامیده می‌شد. باید بدانید که انسانها هم این ژن را دارند. در حال حاضر 40 شرکت در رقابت برای توسعه و تولید قرص افزایش حافظه می‌باشند و امیدوارند که تا یک دهه دیگر موفق به ساخت و تولید آن بشوند.

 تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ     www.seemorgh.com/health

  مطالب پیشنهادی:
پیشگیری از پیری زودرس
ده سال جوانتر بمانید(1)!!
تاثیرشگفت انگیزویتامین Cبرپوکی استخوان
جدیدترین یافته جهت کاهش دیابت در زنان!!
 
 
 
 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X