سوزش چشم، تنگی نفس، خس خس سینه، خستگی، سر درد، سرفه و حالت تهوع از علایم و نشانه های آلودگی هوا است. بررسی‌ها نشان داده ....
 

   

سوزش چشم، تنگی نفس، خس خس سینه، خستگی، سر درد، سرفه و حالت تهوع از علایم و نشانه های آلودگی هوا است. ازن، دی اکسید کربن، اکسیدهای گوگرد و نیتروژن، سرب، ذرات معلق و ترکیبات سمی‌مانند بنزن و فرمالدئید ترکیباتی هستند که در اثر سوخت خودرو ایجاد شده و هوا را آلوده می‌کنند. بررسی‌ها نشان داده است که تماس با سطوح بالای ازن، گوگرد و اکسید نیتروژن با بیماری‌های ریوی و مرگ زودرس ارتباط دارد.

ذرات معلق موجود در هوا وارد جریان خون می‌شوند و عملکرد عروق را کاهش می‌دهند. این ذرات ممکن است با آلزایمر هم ارتباط داشته باشد. آلودگی هوا بر سیستم عروقی و گردش خون هم اثر می‌گذارد به طوری که در انگلستان از هر 50 حمله قلبی یکی با آلودگی هوا ارتباط دارد. پژوهشگران هشدار داده اند که سالمندان و کودکان بیش از دیگران از آلودگی هوا آسیب می‌بینند. پژوهشگران هلندی با بررسی 632 کودک 7 تا 11 ساله دریافتند ناراحتی‌های تنفسی در کودکان با افزایش آلودگی هوا تشدید می‌شود.

 ازن

ازن به طور مستقیم در اثر سوخت خودرو وارد هوا نمی‌شود اما وقتی گازهای هیدروکربنه در حضور نور خورشید با دی اکسید نیتروژن ترکیب می‌شوند، ساخته می‌شود. از ترکیب 19 درصد اکسید نیتروژن و 23 درصد ترکیبات فرار ارگانیک، ازن ساخته می‌شود که از ترکیبات اصلی مه دود است. این ترکیب ممکن است در سیستم تنفسی و مسیرهای هوایی تغییرات خطرناکی ایجاد کند و سبب کاهش توانایی و عملکرد ریه، سرفه، درد و خس خس سینه شود. حتی افراد سالم هم به تماس با این ماده حساس اند (این نوع ازن با ازن لایه بالایی جو که پرتوهای مضر خورشید را فیلتر می‌کند متفاوت است).

 دی اکسید گوگرد

این ماده در اثر احتراق سوخت های حاوی گوگرد ایجاد می‌شود. استنشاق دی اکسید گوگرد راه‌های هوایی را ملتهب می‌کند و در کودکان و افراد مبتلا به آسم ایجاد مشکل می‌کند.

 اکسیدهای نیتروژن

اکسیدهای نیتروژن در اثر سوخت بنزین ایجاد می‌شوند. این ترکیبات در تولید ازن نقش دارند. اثر تماس با ترکیبات نیتروژن در سیستم تنفسی مشابه اثر ازن و دی اکسید گوگرد است.

سرب

مسمومیت با سرب توانایی ذهنی را کاهش می‌دهد و به سیستم عصبی و سایر اندام‌ها آسیب می‌رساند. حتی مقادیر کم بلع یا استنشاق سرب ممکن است خطرناک باشد، چون این ترکیب با مقادیر کم هم در بدن تجمع ایجاد می‌کند. ترکیبات سرب در گازوییل کمتر از بنزین است به همین خاطر استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی ‌درکاهش میزان سرب هوا موثر است.

 ادامه دارد.....
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ 
اختصاصی سیمرغ    www.seemorgh.com/health
منبع: هفته نامه سلامت
 
مطالب پیشنهادی:
 اتومبیلهایی مسموم کننده
شش تست پزشکی برای خوب زندگی کردن(1)
آيا بوسيدن كار خطرناكيست؟
تاثیر سیگار بر روی زنان بیشتر است یا مردان؟
 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X