پیری در انسان اشاره به فرآیند چند بعدی تغییر فیزیکی، روان‌شناسی و اجتماعی دارد.
پیرشدن یک فرآیند طبیعی است که نمی‌توان رخ دادن آن را متوقف کرد؛ فرآیندی که موجب می‌شود پوست رطوبت خود را از دست داده و آسیب پذیر شود؛ اما به کارگیری چند راه طبیعی می‌تواند کمک موثری به کاهش سرعت فرآیند پیری و جوان ماندن کند.

پیری در انسان اشاره به فرآیند چند بعدی تغییر فیزیکی، روان‌شناسی و اجتماعی دارد. برخی از ابعاد پیری طی زمان رشد می‌کند و برخی از آن کاهش می‌یابد. در این فرآیند ممکن است زمان عکس العمل انسان کاهش یابد، اما حکمت وی نسبت به رویداد‌ها افزایش می‌یابد. پیری ممکن است جدا از بعد فیزیکی و ظاهری ابعاد مطلوبی هم داشته باشد، بنابراین توجه به توصیه‌هایی که در راستای جوان ماندن و کند شدن روند پیری ظاهری ارائه می‌شود باید مورد توجه قرار گیرد.

نوشیدن آب فراوان
بدن انسان از ۶۰ درصد آب تشکیل شده است؛ اما امورات روزمره این منبع ارزشمند را خالی می‌کند، در نتیجه نیاز به پر کردن آن وجود دارد. نوشیدن دست کم ۸ لیوان آب در روز مساله‌ای است که مورد توصیه بسیاری از پزشکان قرار گرفته است. وجود آب کافی در بدن اندام های داخلی را مرطوب نگاه داشته و عملکرد آن‌ها را در شرایط خوب حفظ می‌کند. علاوه بر این آب می‌تواند به کارکرد راحت سیستم هاضمه کمک کند و ناهنجاری های گوارشی را متوقف کند. همچنین نوشیدن آب کافی در داشتن ظاهر انعطاف پذیر، شفاف و مرطوب پوست موثر است.

استرس را کاهش دهید
هر فرد در زندگی خود دچار استرس می‌شود، اما باید یاد گرفت که این استرس را چگونه مدیریت کرد، این مدیریت به معنای یافتن راهی برای بهتر زندگی کردن خواهد بود. تحقیقات نشان می‌دهد که استرس ذهنی فرآیند پیری را سرعت می‌بخشد. وقتی که در زندگی خود تنش یا استرس دارید، به تبع تعادل طبیعی بدن را از دست خواهید داد که این امر به نوبه خود موجب آسیب به ترشح هورمون های بدن، ترمیم سلولی و تولید کلاژن می‌شود. در چنین مواقعی می‌توانید توجه خود را به کارهای دیگری چون ورزش کردن معطوف کنید تا میزان استرس شما کاهش یابد. انجام یوگا، تنفس عمیق و تمرکز ذهنی می‌تواند استرس را کاسته، اکسیژن و جریان خود را افزایش داده و سطح انرژی بدن را ارتقا دهد.

ماسک میوه‌ای روی صورت
ماسک صورتتان را از میوه‌هایی که دوست دارید تأمین کنید؛ چرا که هر کدام از آن‌ها تأثیر متفاوتی روی سلول های پوست دارند. برای مثال ماسک صورت توت فرنگی که دارای بتا کاروتن فراوان و ویتامین A است می‌تواند به بازسازی کلاژن کمک کند. آلوئه ورای طبیعی یکی دیگر از بهترین راه حل‌های خانگی برای پیشگیری از پیری است که موجب می‌شود از شر خطوط چهره و چروک‌ها‌‌ رها شده و روند پیری را به طور طبیعی کند کنید. این محصول مراقبت از پوست کاملا طبیعی، نرم و درمان کننده است که می‌توان آن را با سایر درمان‌ها نیز ترکیب کرد.

مرتب ورزش کنید

ورزش یک گام جدایی ناپذیر در تمام روش های مراقبت از پوست است. همزمان با افزایش سن، بهبود سلامت جسمانی به حفظ انسان در مقابل مشکلات قلبی کمک کرده و موجب می‌شود که جوان‌تر بمانید و احساس جوانی کنید، در این راستا ورزش جسمانی به حفظ نیروی عضلانی و انعطاف پذیری آن کمک می‌کند. ورزش جریان خون را در تمام بدن ارتقا می‌دهد که این امر به سلامت مغز کمک می‌کند. یک راه متعارف برای انجام ورزش مورد نیاز پیاده روی است. پیاده روی یک فعالیت عالی قلبی عروقی است که در طولانی شدن عمر نیز موثر است.

دنبال کردن یک رژیم سالم
برای کند کردن روند پیری باید یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید که اکثر آن را میوه‌ها و سبزی‌ها تشکیل دهند. از گوشت به ترتیب قرمز تا سفید دور بمانید. به این معنا که پرهیز از گوشت قرمز نسبت به غذاهای دریایی دارای اولویت است. با نان سفید خداحافظی کنید و به محصولاتی روی آورید که از غلات کامل تهیه شده‌اند. میوه‌ها و سبزی‌ها آنتی اکسیدان های حیاتی برای بدن را فراهم می‌کنند که می‌توانند با رادیکال های آزاد که خود عامل بیماری های مرتبط با سن است مبارزه کنند. خوردن غذای سالم به ظاهر و احساس درونی بهتر کمک می‌کند و انرژی بسیاری برای انجام کارهایی که دوست دارید برایتان باقی می‌گذارد.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : آرمان


مطالب پیشنهادی:
غذاهای ضد پیری!!
5 دلیل پیری زود رس؟!
میان وعده‌هایی برای جلوگیری از پیری زودرس
چگونه از فرآیند پیری مغز پیشگیری کنیم؟
خوراکی هایی که پیری پوست را به تاخیر می اندازند
 
 

X