آیا می خواهید دچار اضافه وزن شوید؟
آیا می خواهید رابطه ی عاطفی تان را با اعضای خانواده تان به هم بزنید؟
آیا می خواهید مانع بارداری خود شوید؟

تماشای زیاد تلویزیون دلیل اضافه وزن, دیابت, بی خوابی و ناباروری است

آیا می خواهید کمتر عمر کنید؟
اگر اینطور است، همین حالا ریموت تلویزیون را بردارید و تا مدت زمان طولانی به تماشای آن بنشینید. محققان گفته اند تماشای بیش از حد تلویزیون سبب بروز عوارضی گاها غیر قابل جبران می شود.


اضافه وزن با تماشای زیاد تلویزیون

تبلیغات و فیلم های جذاب می توانند شما را مدت طولانی وادار به یک جا نشستن کرده و مانع تحرک بدنی و در نتیجه اضافه وزن شوند. همچنین اغلب تبلیغات تلویزیونی، مواد غذایی ناسالم را توصیه می کنند که می توانند به راحتی شما را قانع کنند تا به مصرف این قبیل مواد روی بیاورید.


افزایش احتمال ابتلا به دیابت با تماشای زیاد تلویزیون

هر یک ساعت تماشای تلویزیون خطر ابتلا به دیابت را تا 3.4 درصد افزایش می دهد. پژوهش ها نشان داده است که اغلب مردم حتی بیش از ساعات کاری شان به تماشای تلویزیون می نشینند که خود سبب افزایش بروز بیماری های ناشی از کم تحرکی مانند دیابت می شود.


کاهش احتمال بارداری با تماشای زیاد تلویزیون

بر اساس بررسی ها، مردانی که بیش از بیست ساعت در هفته به تماشای تلویزیون مشغولند، میزان اسپرم در بدنشان نسبت به سایرین تا حدود 44 درصد کاهش می یابد.همچنین تماشای بیش از حد این برنامه ها، سبب افزایش خطر ابتلای مردان به بیماری های قلبی عروقی و در نتیجه کاهش توان جنسی آنان می شود.


آسیب دیدن رابطه عاطفی و زناشویی با تماشای زیاد تلویزیون

به تصویر کشاندن روابط عاشقانه ی غیر واقعی در فیلم ها، سبب ایجاد انتظارات بی جا و غیر منطقی همسران از شریک زندگی شان شده و می تواند رابطه ی عاطفی شان را به چالش بکشاند.به علاوه این درخواست های غیرمعقول سبب کاهش اعتماد به نفس و ایجاد اضطراب و استرس در زن و شوهر می شود.


جلوگیری از تکلم صحیح کودکان با تماشای زیاد تلویزیون

تماشای تلویزیون تا قبل از دو سالگی باعث می شود کودکان نتوانند به درستی کلمات را ادا کرده و از نظر تکلم دچار مشکل شوند.همچنین محققان به والدین پیشنهاد می کنند که مانع تماشای تلویزیون در کودک زیر دو سالشان شوند.


پرخاشگر شدن کودکان با تماشای زیاد تلویزیون

بچه ها دعوا و پرخاشگری های فیلم های تلویزیونی را باور کرده و آن را در زندگی روزمره خود پیاده می کنند. تماشای فیلم های تهاجمی منجر به کاهش سرعت رشد ذهنی کودکان و همچنین تبدیل شدن آنها به والدینی پرخاشگر در آینده می شود.


منزوی شدن افراد با تماشای زیاد تلویزیون

پژوهش ها نشان داده است افرادی که به تماشای بیش از حد تلویزیون می نشینند، درگیر احساس تنهایی، گوشه گیری و افسردگی خواهند شد.نه تنها تلویزیون بلکه استفاده بیش از حد از سایر ابزارهای الکتریکی مانند تلفن همراه و رایانه نیز همین عارضه را به دنبال دارد.


ربودن خواب از چشم ها با تماشای زیاد تلویزیون

برخی افراد تلویزیون را مانند یک چسب می دانند که افراد نمی توانند از آن جدا شوند. برنامه ها و فیلم های تلویزیونی مانع دل کندن فرد و رفتن به رختخواب می شود.یکی از دلایل مهمی که افراد را از قرار دادن این وسیله در اتاق خواب منع می کند، نیز همین مسئله است.


مرگ زودرس با تماشای زیاد تلویزیون

محقان ثابت کرده اند که یکی از دلایل مرگ زودرس تماشای بیش از حد تلویزیون است. افرادی که بیش از سه ساعت در روز به تماشای برنامه های تلویزیونی می نشینند، در معرض خطر مرگ زودرس قرار دارند.

اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که برنامه های تلویزیونی را زیاد دنبال می کنید، به فکر راه چاره و جایگزین کردن تفریحات سالم دیگری مانند ورزش کردن باشید.


گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:isna.ir


 
 

پربیننده های این بخش

 
X