از دست دادن زودهنگام دندان‌های شیری مشکلات متعددی از جمله مشکلات ارتودنسی و فکی، ایجاد مشکلاتی در لثه و عدم توانایی در جویدن در کودکان در حال رشد ایجاد می کند.

همه عوارض از دست دادن زودهنگام دندان‌های شیری کودکان

دکتر ریحانه طلایی, دندانپزشک اظهار کرد: حفظ و نگهداری دندان‌های شیری از اهمیت بسزایی برخوردار است و باید از خراب‌ شدن پیش از موعد آنها جلوگیری کرد در غیر این صورت در آینده مشکلاتی برای کودکان ایجاد می‌کند و لذا طول کارکرد دندان‌های شیری همواره برای ما از اهمیت بسزایی برخوردار است.

این پژوهشگر و متخصص ترمیم دندان ادامه داد: از دست دادن زودهنگام دندان‌های شیری مشکلات متعددی از جمله مشکلات ارتودنسی و فکی، ایجاد مشکلاتی در لثه و عدم توانایی در جویدن در کودکان در حال رشد ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه حفظ دندان‌های شیری یک ضرورت است، تصریح کرد: باید در صورت خراب شدن دندان‌های شیری، پوسیدگی دندان‌ها را کاملا ترمیم کرده و در صورت عمیق‌تر شدن پوسیدگی، درمان پالپ دندان انجام شود که در آن بافت زنده ناحیه تاج دندان خارج می‌شود ولی بافت ریشه در جای خود می‌ماند.

طلایی ادامه داد: در این شرایط و چنانچه عفونت گسترده‌تر شود بافت ریشه نیز باید خارج شود که اصطلاحا همان پالپکتومی یا درمان ریشه کامل دندان نامیده می‌شود و طی آن دندان شیری ترمیم و بازسازی می‌شود.

این متخصص ترمیم دندان با اشاره به امکان استفاده از روش‌های دیگر، یادآور شد: چنانچه نیاز باشد در این شرایط می‌توان از روش‌های فلزی یا S.S.C نیز استفاده کرد.

وی با اشاره به برخی مشکلات در درمان بیماری‌های دهان و دندان کودکان، افزود: متاسفانه کار با کودکان همواره سخت است؛ چرا که عمدتا همکاری بسیار ضعیفی با تیم درمان دارند. ضمن اینکه کوچک بودن حفره دهان، کوچک‌ بودن دندان و... نیز مشکلاتی در روند درمان یا ترمیم دندان‌ها در کودکان ایجاد می‌کند.


گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:isna.ir 
 

X