رابطه اندازه دور کمر و ریسک ابتلا به بیماری کبد
نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که برای حفظ سلامت کبد، کنترل اندازه دور کمر، مهم تر از کنترل وزن است و چربی دور کمر، نشان دهنده ریسک ابتلا به بیماری کبد می باشد

چربی دور کمر ریسک ابتلا به بیماری کبد را افزایش می دهد

چربی های دور کمر و ظاهر بدی که این چربی های اضافه به ترکیب بدن می دهند، ممکن است برای بسیاری از افراد آزار دهنده باشند. اما نکته دیگری که مهمتر از زیبایی ظاهری است، خطرات این چربی دور کمر برای سلامتی افراد است.

پژوهشگران علوم پزشکی در دانشگاه میلان ایتالیا می گویند، نتایج مطالعه جدید آنان نشان داده است که، برای حفظ سلامت کبد، کنترل اندازه دور کمر مهم تر از کنترل وزن است.

طبق یافته اخیر محققان دانشگاه میلان ایتالیا، ایجاد چربی دور کمر می تواند موجب بروز مشکلات جدی تری، (در قیاس با چاقی) در روند ابتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی شود.

در حالیکه عمدتا، بیماری کبد چرب غیرالکلی با چاقی مرتبط دانسته می شود، اما تحقیق جدید انجام شده به سرپرستی دکتر روزا لامباردی، بر این مسئله تاکید دارد که درصدی از این بیماران، الزاماً چاق نیستند.

به گفته این محققان، این اولین مطالعه است که نشان می دهد، بیماران مبتلا به کبد چرب غیرالکلی دارای میزان بیشتری چربی دور شکمی هستند، و افراد دارای چربی دور کمر، بیشتر از افراد چاق، در معرض خطر قرار دارند و مبتلا به این بیماری می شوند .

محققان ایتالیایی در این مطالعه به بررسی خصوصیات ۳۲۳ بیمار مبتلا به کبد چرب غیرالکلی پرداختند. شرکت کنندگان بر اساس شاخص توده بدنی، اندازه دور کمر و چربی دورشکمی گروه بندی شدند.

محققان همچنین دریافتند مشکلات متابولیکی، قلبی-عروقی و بافتی ناشی از بیماری کبد چرب غیرالکلی به شکل موثرتری از طریق تلفیق شاخص توده بدنی و اندازه دور کمر تشخیص داده می شوند.گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: pezeshk.us