یائسگی زودرس حدود 10 درصد از بانوان را تحت تاثیر قرار می دهد و با خطر بالاتر ابتلا به بیماری قلبی عروقی، پوکی استخوان و زوال شناختی پیوند خورده است

کاهش خطر یائسگی زودرس با ویتامین D

دریافت مقدار زیاد ویتامین D و کلسیم از رژیم غذایی، با کاهش خطر ابتلا به یائسگی زودرس و جلوگیری از توقف عملکرد تخمدان پیش از 45 سالگی در زنان، مرتبط است.

بیشتر بدانید : علایم یائسگی که می گوید شما در حال ورود به دوران یائسگی هستید

طی مطالعه ای که در نشریه American Journal of Clinical Nutrition منتشر شده است، پژوهشگران به ارزیابی این که مصرف ویتامین D و کلسیم چه ارتباطی با یائسگی زودرس دارد، پرداخته اند. در این مطالعه 116 هزار و 430 پرستار حضور داشتند، که در سال 1989، زمانی که به نخستین پرسشنامه تهیه شده پاسخ می دادند در بازه سنی 25 تا 42 سال قرار داشتند.

از سال 1989، هر دو سال یک بار پرسشنامه های جدیدی برای ارزیابی رفتارهای سبک زندگی و شرایط پزشکی شرکت کنندگان در اختیار آنها قرار گرفت.

وضعیت رژیم غذایی، طی بازه زمانی بیش از 20 ساله انجام مطالعه، پنج بار مورد بررسی قرار گرفت که این امکان را برای پژوهشگران فراهم کرد که تغییرات در مصرف غذا و مواد مغذی در گذر زمان را بررسی کنند.

طی مدت زمان مطالعه، 2,041 زن یائسگی زودرس را تجربه کردند. شواهد آزمایشگاهی ارتباط ویتامین D با برخی از مکانزیم های هورمونی درگیر در پیری تخمدان را نشان داد.

پس از مقایسه گروهی که بیشترین میزان ویتامین D را دریافت کرده بود با گروهی که کمترین میزان از این ماده مغذی را دریافت کرده بود، پژوهشگران پس از تنظیم انواع عوامل مختلف دریافتند ویتامین D دریافتی از منابع غذایی، مانند لبنیات غنی شده و ماهی های چرب، با کاهش 17 درصدی خطر یائسگی زودرس مرتبط بوده است.


بیشتر بدانید : درمان علائم یائسگی با مصرف این ویتامین ها

بیشتر بدانید : یائسگی یعنی پایان زنانگی؟

بیشتر بدانید : بیماریهای پس از یائسگی

بیشتر بدانید : نشانه های یائسگی بر روی پوست را چطور برطرف کنیم؟


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: asriran.com


 
 

X