سیمرغسیمرغ
تازه ترین های پیشگیری

یائسگی زودرس حدود 10 درصد از بانوان را تحت تاثیر قرار می دهد و با خطر بالاتر ابتلا به بیماری قلبی عروقی، پوکی استخوان و زوال شناختی پیوند خورده است

کاهش خطر یائسگی زودرس با ویتامین D

دریافت مقدار زیاد ویتامین D و کلسیم از رژیم غذایی، با کاهش خطر ابتلا به یائسگی زودرس و جلوگیری از توقف عملکرد تخمدان پیش از 45 سالگی در زنان، مرتبط است.

طی مطالعه ای که در نشریه American Journal of Clinical Nutrition منتشر شده است، پژوهشگران به ارزیابی این که مصرف ویتامین D و کلسیم چه ارتباطی با یائسگی زودرس دارد، پرداخته اند. در این مطالعه 116 هزار و 430 پرستار حضور داشتند، که در سال 1989، زمانی که به نخستین پرسشنامه تهیه شده پاسخ می دادند در بازه سنی 25 تا 42 سال قرار داشتند.

از سال 1989، هر دو سال یک بار پرسشنامه های جدیدی برای ارزیابی رفتارهای سبک زندگی و شرایط پزشکی شرکت کنندگان در اختیار آنها قرار گرفت.

وضعیت رژیم غذایی، طی بازه زمانی بیش از 20 ساله انجام مطالعه، پنج بار مورد بررسی قرار گرفت که این امکان را برای پژوهشگران فراهم کرد که تغییرات در مصرف غذا و مواد مغذی در گذر زمان را بررسی کنند.

طی مدت زمان مطالعه، 2,041 زن یائسگی زودرس را تجربه کردند. شواهد آزمایشگاهی ارتباط ویتامین D با برخی از مکانزیم های هورمونی درگیر در پیری تخمدان را نشان داد.

پس از مقایسه گروهی که بیشترین میزان ویتامین D را دریافت کرده بود با گروهی که کمترین میزان از این ماده مغذی را دریافت کرده بود، پژوهشگران پس از تنظیم انواع عوامل مختلف دریافتند ویتامین D دریافتی از منابع غذایی، مانند لبنیات غنی شده و ماهی های چرب، با کاهش 17 درصدی خطر یائسگی زودرس مرتبط بوده است.

 

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: asriran.com


 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
health-left-2
پربیننده ترین مطالب سلامت
گردو بر هر درد بی‌درمان دواست!!گردو بر هر درد بی‌درمان دواست!!

یكی از خوشمزه ترین راهها برای افزودن مواد مغذی، طعم و تردی به غذا، افزودن گردو به آن است. مغز گردو ساخته شده از تكه‌های ناهموار و پروانه‌ای شكل است

 
X