علت قرمز شدن چشم در استخر ادرار و عرق است
دانشمندان می گویند مهم است بدانیم زمانی که چشمانتان در استخر قرمز می شود یا بوی کلر استشمام می کنید، علت آن وجود کلر در آب نیست.بلکه علت ادرار و عرقی است که با کلر ترکیب شده است.

چه خطراتی در آب استخر  در کمین شما هستند؟

در حالی که حتی نگاه کردن به استخر هم در تابستان گرم می تواند برای انسان طراوت بخش باشد اما خطرات ریز و درشت آن در کمین شماست.مقامات بهداشت یکی از شهرهای امریکا پس از سوختگی شیمیایی دو کودک بر اثر کلر chlorine موجود در آب مجبور به بستن پارک آبی این منطقه در ماه ژوئن شدند – علت حادثه در نتیجه استفاده اشتباه از تجهیزات گزارش شده است.

ولی خطر شایعی که در بیشتر استخرها شما را تهدید می کند، کلر نیست بلکه ادرار است!!!بله در کمال ناباوری بسیاری از افراد در استخر ادرار می کنند!!! پس چگونه می توانید سلامت خود و خانواده تان را در استخر حفظ کنید؟ سیمرغ نگاه دقیق تری به این مساله داشته است:

 

ادرار کردن در استخر

ادرار کردن در استخر

یک حقیقت تلخ است ولی بعد از 20 سال مطالعه روی مواد شیمیایی استخر های شنا توسط ارنست بلاچری سوم Ernest Blatchley III، مهندس محیط زیست دانشگاه پوردو Purdue، حقیقت این مساله را این گونه بیان می کند: مردم در استخرهای شنا ادرار می کنند.

بلاچری می گوید " کاملا منصفانه است که بگوییم در هر استخری که آدم وجود داشته باشد، ادرار هم وجود دارد، نتیجه تحقیقات ما نشان می دهد که به طور متوسط به ازای هر شناگر حدود 25 – 50 میلی لیتر ادرار در استخر وجود دارد. "بلاچری می گوید که تا به حال به استخری برنخورده که ادراری در آن وجود نداشته باشد.

" اگر یک نفر در استخر ادرار کند احتمالا هیچ تغییری بوجود نمی آید. چون فقط مساله مربوط به آن یک نفر نمی شود.کسر بزرگی از افراد در استخر هستند که به طور مرتب در آن ادرار می کنند. "

این نتیجه درست مشابه نتیجه ای است که اخیرا محققان دانشگاه آلبرتا Alberta هم به آن دست پیدا کرده اند. در مطالعه ای که در ماه مارس 2017 منتشر شده، محققان نمونه هایی از شیرین کننده مصنوعی اسسولفام پتاسیم Acesulfame potassium (ACE) (پودر بلورین سفید) را از 31 استخر شنا و جکوزی متفاوت جمع آوری کردند و مقدار زیادی از شیرین کننده را در هر مکان یافتند.

بر اساس مقدار شیرین کننده موجود، محققان تخمین زدند که به طور متوسط در یک استخر 220 هزار گالنی ( 831600 لیتر )، 20 گالن ( 76 لیتر )  ادرار وجود دارد.

لینزی بلکستاک  Lindsay Blackstock که یکی از پزوهشگران این تحقیق بود، می گویند " این شواهد نشان می دهد که مردم واقعا در استخرها ادرار می کنند. " تنها راه رفتن به استخر های شنا و سونا روبرو شدن با ادرار است.

لینزی می گوید، ادرار موجود در آب استخر لزوما یک خطر برای شناگران نیست. اما مواردی مانند ادرار و عرق می توانند در مجاورت کلر واکنش نشان داده و باعث بوجود آمدن ترکیبات سمی شناخته شده موجود در ضد عفونی کننده های خانگی  disinfection by-products یا DPBs* شوند.

* Dulbecco's phosphate-buffered saline DPBs: فسفات باسیل نمک دالبکوس

 

خطر بیماری آسم در استخر

خطر بیماری آسم در استخر

بیشترین مشکل سلامتی در استخرها آسم است که در شناگران حرفه ای دیده می شود و مسائل جزئی تنفسی و پوستی گاها در شناگران، نجات غریق ها و کارگران استخر (کسانی که استخر را تمیز می کنند) دیده می شود.

دکتر سوزان ریچاردسون Susan Richardson، شیمی دان محیط زیست در دانشگاه کارولینای جنوبی کلمبیا می گوید، خطر بیماری آسم از این ترکیبات، بیشتر در میان قهرمانان المپیک و سایر شناگرانی که مدت زمان بیشتری در استخر می گذرانند، مسلما بیشتر است. یک مطالعه دانشگاهی اخیرا 100 ماده شیمیایی در استخر و سونا پیدا کرده است که برخی از این ترکیبات سمی بوده اند.

به گفته ریچاردسون: "میزان ضرر شما از این ترکیبات سمی به میزان مواد سمی موجود در محیط و زمان تماس شما با آن ها بستگی دارد. بنابراین این که شما چند ساعت در روز یا چند روز در هفته را در استخر سپری می کنید بسیار مهم است. من فکر می کنم میزان خطرات برای شناگر گاه به گاه بسیار کم است. "

 

علت قرمز شدن چشم ها در استخر و استشمام بوی کلر چیست؟

علت قرمز شدن چشم ها در استخر و استشمام بوی کلر چیست؟

با این حال دانشمندان می گویند مهم است بدانیم زمانی که چشمانتان در استخر قرمز می شود یا بوی کلر استشمام می کنید، علت آن وجود کلر در آب نیست.

به گفته مایکل هلاوسا Michele Hlavsa مدیر برنامه سلامتی شنا در مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها " یک استخر تمیز بوی شیمیایی ندارد. کلر نیست که باعث قرمزی چشمهایتان می شود بلکه علت ادرار و عرقی است که با کلر ترکیب شده است. " ضمن این که ادرار و عرق موجود در آب مقدار کلری که برای از بین بردن میکروب ها وجود دارد را کاهش می دهد.

 

ضدعفونی آب استخر بدون کلر

ضدعفونی آب استخر بدون کلر

دانشمندان به دنبال راه حلی برای این مشکل هستند. ریچاردسون می گوید که تیمش به دنبال روشی جدید برای استفاده از ضدعفونی کننده های مس/نقره هستند که حاوی کلر نبوده و دیگر به هیچ وجه نیازی به استفاده از کلر نداشته باشند. آن ها این روش را در استخر های ساحل میرتل Myrtle Beach آزمایش کرده اند.

به گفته ریچاردسون: "آنچه ما می توانیم تا کنون بگوییم این است که، استفاده از روش ما (ضدعفونی کننده های مس یا نقره) یک روش عالی برای حفظ زلالی آب و ضدعفونی کردن و گندزدایی آب بدون نیاز به اضافه کردن کلر است."

 

شیوع بیماری در استخر

شیوع بیماری در استخر

وقتی افراد در آب استخر شنا می کنند، در واقع تمام بدنشان در آب شسته می شود، و اگر خودمان را بعد از دستشویی رفتن خوب نشسته باشیم، این می تواند باعث ورود ماده مدفوع به آب استخر شود. این می تواند یک خطر جدی تر برای سلامتی باشد، زیرا ماده مدفوع دارای میکروب هایی مانند کریپتوسپوریدیوم cryptosporidium است که می تواند باعث بیماری گوارشی شود.

سازمان درمان و پیشگیری از بیماری ها CDC اعلام کرده زمانی که ادارات دولتی و بهداشتی در سال 2013 حدود 50 هزار استخر عمومی را بازرسی کردند، 12 درصد این بازرسی ها منجر به بسته شدن فوری استخر ها به خاطر نقض جدی بهداشت عمومی شد، اغلب به این خاطر که هیچ ماده ضد عفونی کننده ای در آب یا تجهیزات ایمنی در استخر وجود نداشته است.

به گفته هلاوسا Hlavsa، محقق ایمنی استخرها در سازمان درمان و پیشگیری از بیماری ها CDC، باید بدانید با این که کلر در عرض چند دقیقه بیشتر میکروب ها را می کشد ولی این کار را فورا انجام نمی دهد. وقتی شنا می کنیم و اسهال هم هستیم و بعد از دستشویی رفتن خودمان را خوب نشستیم، به طور بالقوه امکان به اشتراک گذاشتن میکروب ها را داریم. مدفوع ما با آب مخلوط شده و بدنمان را در معرض آن می گذاریم و در آن غوطه ور می شویم. "

گزارش ماه می 2017 سازمان درمان و پیشگیری از بیماری ها CDC نشان می دهد که شیوع کریپتوسپوریدیوم در استخرهای شنا و زمین های بازی آبی بین سال های 2014 تا 2016 دوبرابر شده و از 16 به 32 رسیده است.

با این حال سازمان درمان و پیشگیری از بیماری ها هشدار داده است " فقط بلعیدن یک جرعه از آب آلوده شده با کریپتو crypto می تواند افراد سالم را تا سه هفته مبتلا به اسهال آبکی، گرفتگی معده، تهوع  و استفراغ و در نتیجه کم آبی بدن شود. "

علی رغم این خطرات، به نظر هلاوسا هیچ کدام از این مشکلات نباید باعث ترس و دوری مردم از استخر ها شود. استخر ها محلی برای سپری کردن اوقات مفرح و مکانی عالی برای ورزش و فعالیت های بیرون از خانه هستند. در حقیقت او خودش هفته ای دو بار به همراه کودکانش برای شنا به استخر می رود.

به گفته او " زمانی که دوچرخه سواری می کنیم، کلاه ایمنی سرمان می گذاریم. وقتی رانندگی می کنیم، کمربند ایمنی می بندیم. شنا کردن در استخر هم همین است. آب استخر بین همه ما به اشتراک گذاشته شده است و نباید این مساله باعث اجتناب از شنا کردن شود. بلکه باید شناخت و درک عمیق تری در مورد سلامتی مان هنگام شنا بدست آوریم. "

 

دیگر نکات ایمنی تابستانه

- نقش خود برای تمیز نگه داشتن استخر را ایفا کنید و داشتن بهداشت را تمرین کنید.

- قبل از ورود به استخر به حمام رفته و حداقل عرق خود و سایر محصولات مراقب بهداشتی شخصی که استفاده کرده اید را بشویید.

- حتما به دستشویی رفته تا هنگام ورود به استخر ادرار یا مدفوع نداشته باشید.

- در استخر ادرار نکنید، و به فرزندانتان آموزش دهید که این کار را انجام ندهند.

- اگر اسهال دارید، شنا نکنید.

- آب استخر را نخورید.

- افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند قبل از شنا باید با پزشک خود مشورت نمایند.

- هنگامی که در استخر هستید بچه ها را هر یک ساعت یک بار به دستشویی ببرید و پوشکشان را به طور مرتب چک کنید.

- در پارک های آبی یا زمین های بازی آبی، روی زمین ننشینید.

- برای بررسی PH و غلظت کلر استخر از نوار های تست استفاده کنید. این نوارها در بسته بندی های بزرگ و قیمت بسیار پایین برای خرید در دسترس بوده و استفاده از آن ها بسیار ساده است. یک تکه نوار را باید برای چند ثانیه در آب نگه داشته و سپس رنگش را با نمودار رنگهایی که پشت بسته بندی آن وجود دارد مقایسه کنید.

- حتی با وجود نجات غریق در استخر خودتان مراقب فرزندان تان باشید.




تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ