بهترین اقدام در آلودگی هوا تقویت سیستم ایمنی به این 5 روش است
آلودگی هوا مشکلی است که در برخی شهرهای بزرگ گریبان گیر مردم شده ست. لازم است در این شرایط سیستم ایمنی بدن را تقویت کنید که در این مقاله به روش های برای تقویت سیستم ایمنی می پردازیم.

برای محافظت از بدن از آلودگی هوا سیستم ایمنی خود را به این روش ها تقویت کنید

برخی از شرایط بهداشتی کوتاه مدت ناشی از آلودگی هوا شامل خستگی، برونشیت، ذات الریه، تحریک بینی، چشم، پوست یا گلو، سردرد یا سرگیجه است. سرطان ریه، بیماری های قلبی عروقی، مشکلات عصبی،کلیوی، آسیب کبدی و مغزی، بیماری های تنفسی و ... از عوارض بلند مدت قرارگیری در معرض هوای آلوده هستند.

با این حال، خط اول مبارزه شما با آلودگی هوا، تقویت سیستم ایمنی بدن از طریق ۵ راه موثر است.

چطور سیستم ایمنی خود را تقویت کنیم؟

1. تقویت سیستم ایمنی با نوشیدن کافی مایعات

یکی از ساده ترین راه ها برای مبارزه با عوارض جانبی آلودگی هوا، نوشیدن مقادیر زیاد آب است. با نوشیدن مقادیر زیاد آب، نه تنها پوست تان مرطوب می ماند، بلکه سموم بدن نیز دفع خواهند شد. در طول روز حداقل ۶ فنجان آب گرم بنوشید. نوشیدن چای سبز نیز منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.


2. تقویت سیستم ایمنی با مصرف کافی گیاهان

تنفس در هوای آلوده، شما را در معرض رادیکال های آزاد قرار می دهد. با این حال مصرف سبزیجات و میوه های حاوی آنتی اکسیدان، از بدن شما در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد و استرس اکسیداتیو (Oxidative Stress) محافظت می کند. در روزهای آلوده به طور مرتب سبزیجاتی مانند هویج، زغال اخته، توت ها، لوبیا و میوه های خانواده مرکبات را مصرف کنید.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : رادیکال های آزاد چیست، چگونه با رادیکال های آزاد مقابله کنیم؟


3. تقویت سیستم ایمنی با مصرف امگا ۳

بهترین اقدام در آلودگی هوا تقویت سیستم ایمنی به این 5 روش است

امگا ۳ مفیدترین نوع چربی است و به طور معمول در دانه ها، ماهی و آجیل یافت می شود. مصرف غذاهای غنی از امگا ۳ موجود در دانه کتان، ماهی سالمون، ماهی قزل آلا، گردو و ... از ریه های شما در برابر عوارض تنفسی ناشی از آلودگی هوا مانند برونشیت و آسم محافظت می کند. امگا ۳ از قلب شما در برابر آلودگی هوا نیز محافظت می کند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : امگا 3 در چه خوراکی هایی وجود دارد؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : علائم کمبود امگا 3 و امگا 6

اگر می خواهید بیشتر بدانید : تاثیر فوق العاده امگا3 بر بدن

اگر می خواهید بیشتر بدانید : نکاتی دانستنی درباره امگا 3

اگر می خواهید بیشتر بدانید : امگا 3، شکارچی کلسترول


4. تقویت سیستم ایمنی با افزودن ویتامینEبه رژیم غذایی

این ویتامین محلول در چربی اولین خط دفاعی بدن در برابر آسیب ‌هایی است که به بافت‌ های انسان وارد می‌ شود. ویتامینEدر برنامه غذایی از گیاهانی می ‌آید که در قالب روغن ‌های خوراکی مصرف می ‌شود. روغن کانولا* Canola، آفتابگردان، بادام زمینی و روغن زیتون از جمله این منابع هستند. بادام و تخمه آفتابگردان از دیگر منابع غنی ویتامینEهستند.

* روغن کانولا Canola: یک روغن گیاهی بعنوان یک روغن خوراکی (کانولا اویل) که از کاشت گونه‌های مختلف بذر در زمین‌های مخصوصِ کاشت دانه‌های روغنی تولید می‌شود، شناخته می‌شود.

5. تقویت سیستم ایمنی با مصرف منابع بتاکاروتن

بتاکاروتن به دلیل فعالیت آنتی اکسیدانی نقش بسیار مهمی در کنترل التهابات ناشی از آلودگی ایفا می‌ کنند. بتاکاروتن همچنین در بدن به ویتامین آ تبدیل می ‌شود. سبزیجات برگ‌ دار مانند کاهو و اسفناج قوی ‌ترین منابع بتاکاروتن هستند. برگ تربچه و هویج نیز از دیگر منابع غنی بتاکاروتن هستند.

* بتا کاروتن beta-Carotene : ماده ای مغذی است که در میوه های نارنجی و سبزیجاتی با این رنگ یافت می شود.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : 7 توصیه برای تقویت سیستم ایمنی بدن

اگر می خواهید بیشتر بدانید : تقویت سیستم دفاعی بدن، با آنچه فکرش را هم نمی کنید!

اگر می خواهید بیشتر بدانید : تقویت سیستم ایمنی بدن با 8 راه طبیعی

اگر می خواهید بیشتر بدانید : نارنجی ها را دریابیدگردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: avayesalamati.com