رعایت بهداشت در دستشویی فقط به شستن دست ها خلاصه نمی شود، اشتباهی که تقریبا همه ما بعد از استفاده از دستشویی انجام می دهیم پیامدهایی دارد که در این مطلب به آن پرداخته می شود

آلودگی دستشویی بر اثر یک عادت اشتباه

هر کسی یک عادت بد و چندش آور دارد، مثلا بعضی با کفش وارد خانه می شوند، بعضی ها تا مدت ها ظرف های کثیف را در جا ظرفی نمی شویند و حتی برخی با لباس های کثیفی که از بیرون آمده اند روی تختخواب خود می نشینند، اما یکی از عادت های بدی که تقریبا می توان گفت همه ما آن را انجام می دهیم کشیدن سیفون توالت فرنگی است در حالیکه در روی ان باز است. مشکل اصلی مربوط به این عادت این است که تقریبا همه این کار را انجام می دهند.

با کشیدن سیفون آنچه در داخل توالت است به داخل فاضلاب می رود که البته زمانی که در روی توالت باز است، بخشی از آن در هوا نیز پخش می شود. از لاحظ علمی این آلودگی میکروب توالت a.k.a نامیده می شود و میکروبی است که به سمت بالا حرکت می کند – این میکروب می تواند تا 4.5 متر بالاتر از جایی که هست برود.

تحقیق در این زمینه اولین بار در سال 1975 انجام شد و محققان دریافتند که با یک بار کشیدن سیفون باکتری های مضری وارد هوا می شوند که حداقل 4 تا 6 ساعت در هوا ماندگار هستند.

توالت,توالت فرنگی

توالت های امروزی طوری طراحی شده اند که میکروب کمتری وارد هوا شود، اما با این حال نتایج به دست آمده از تحقیقات انجام شده چندان خوشایند نیستند. محققان معتقدند این میکروب توالت نقش مهمی در انتقال بیماری های عفونی دارد که پاتوژن آنها در مدفوع یا استفراغ موجود است.

راه حل جلوگیری از این مشکل بسیار ساده است: در هنگام کشیدن سیفون در دستشویی را ببندید. به علاوه توصیه می شود صندلی دستشویی کمی پایین تر قرار گیرد، به ویژه اگر افراد زیادی از دستشویی استفاده می کنند. تحقیقاتی که در سال 2012 انجام شد نشان داد که کوتاه تر بودن صندلی دستشویی و بستن در آن در هنگام کشیدن سیفون احتمالا ابتلا به اسهال را تا 12 برابر کاهش می دهد.


بیشتر بدانید : وقتی دستشویی خود را نگه می دارید چه اتفاقی در بدن می افتد؟

بیشتر بدانید : قابل توجه خانم ها : 7 توصیه مهم به هنگام دستشویی رفتن

بیشتر بدانید : نگهداری از حوله و مسواک در داخل دستشویی و حمام ممنوع

بیشتر بدانید : گذاشتن مسواک در دستشویی چرا ممنوع است؟


تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ


 
 
 

X