روماتیسم مفصلی یک بیماری مزمن خودایمنی است که تصور می شود در فصل زمستان و با سرد شدن هوا تشدید می شود که در ادامه به بررسی این مسئله پرداخته می شود

مهم ترین سوالات مربوط به روماتیسم مفصلی 

روماتیسم مفصلی نوعی بیماری خود ایمنی مزمن است که تحت شرایط مختلف علائم آن نیز متفاوت خواهد شد. در ادامه به چند سوال مهم درباره این بیماری مزمن پاسخ داده می شود. 


 آیا هوای سرد در ایجاد روماتیسم نقش دارد؟

آب و هوا نقشی درایجاد روماتیسم ندارد . آب و هوای سرد و مرطوب درشدت آسیب مفصلی بیماران مبتلا به روماتیسم تاثیری ندارد اما  دردهای مفصلی بیماران درهوای سرد تشدید می شود. در بیمارانی که پدیده رینود دارند، احتمال ایجاد حملات در هوای سرد افزایش می یابد . به طور کلی دردهای عضلانی-اسکلتی ممکن است در هوای سرد تشدید شود.


آیا فشارهای عصبی در ایجاد رماتیسم دخیل است؟

بله. چون استرس روی عملکرد سیستم ایمنی تاثیر دارد و بیماری های روماتیسمی بیماری های خودایمنی هستند لذا استرس در ایجاد و تشدید بیماری های روماتیسمی نقش دارد . در کسی که زمینه مساعد برای ابتلا به روماتیسم داشته باشد، فشارهای عصبی می تواند باعث شروع بیماری های روماتیسمی شود.


 آیا رژیم غذایی در ایجاد و درمان روماتیسم نقش دارد؟
روماتیسم

از قدیم به نقش رژیم غذایی در ایجاد و درمان بیماری ها (از جمله بیماری های روماتیسمی) توجه می شده است. واقعیت این است که درایجاد و درمان بیشتر بیماری های روماتیسمی، رژیم غذایی تاثیر زیادی ندارد.

رژیم غذایی حاوی مقدار مناسبی پروتئین، کربوهیدرات، چربی، مواد معدنی و ویتامین ها، برای سالم بودن و سالم ماندن لازم است.کسانی که دچار بیماری های مفصلی در اندام های تحتانی (مفاصل ران، زانو و پا ) هستند، با توجه به این که نمی توانند فعالیت مناسب و کافی داشته باشند، مستعد چاقی و اضافه وزن هستند. از طرف دیگر، افزایش وزن باعث افزایش آسیب مفصلی در دراز مدت (به خصوص در کسانی که بیماری مفصلی دارند)، می شود.

لذا در صورتی که شخص مبتلا به روماتیسم اضافه وزن داشته باشد، بهتر است با رژیم غذایی  وزن خود را به میزان  ایده آل برساند. کاهش وزن باعث کاهش تخریب مفاصل در مبتلایان به آرتروز می شود.

مصرف ماهی با توجه به این که غنی از اسیدهای چرب امگا 3 است، می تواند باعث کاهش درد مفصلی در بیماران مبتلا شود. البته در نقرس مصرف زیاد ماهی توصیه نمی شود. مصرف زیاد غذاهای حیوانی و چربی های اشباع شده می تواند باعث تشدید علایم در بیماری های مفصلی شود.


بیشتر بدانید : روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید چیست؟

بیشتر بدانید : مسکن های طبیعی برای روماتیسم

بیشتر بدانید : رابطه جنسی در مبتلایان به آرتروز و روماتیسم با چه مشکلاتی همراه است؟

بیشتر بدانید : روماتیسم ستون فقرات, علائم و عوارض و تفاوتش با دیسک کمر


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ 
seemorgh.com/health
منبع : khorasannews.com


 
 
 

X