با زیر بغلی که زیاد عرق می کند و همیشه و خیس است چکار کنم؟
عرق کردن زیر بغل مشکلی است که بسیاری از ما با آن روبه رو هستیم و گاهی واقعا دردسر آفرین است که در ادامه به علت عرق کردن زیر بغل و روش های پیشگیری از آن اشاره می شود

تعریق زیاد زیر بغل و پیشگیری از آن

همه ما می دانیم که تعریق زیربغل گاهی اوقات تنها بخشی از روند عادی زندگی محسوب می شود. اما زمانی که تعریق از شرایط عادی خود خارج شده و به وضعیتی خجالت آور تبدیل می شود ممکن است مشکلی وجود داشته باشد.

 تعریق اگرچه ناخوشایند به نظر می رسد، اما یکی از عملکردهای کلیدی بدن انسان است. تعریق به تنظیم دمای بدن انسان کمک می کند. زمانی که دما از 98.6 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) بیشتر می شود، بدن تلاش می کند تا از طریق تعریق خود را خنک کند. زمانی که عرق به سطح پوست رسیده و تبخیر آن آغاز می شود، احساس خنکی و راحتی بیشتر در انسان شکل می گیرد.

اما جنبه منفی تعریق بوی بد آن است. خود عرق مایعی شفاف و بی بوست. اما زمانی که با باکتری های روی سطح پوست ترکیب می شود می تواند موجب بوی ناخوشایندی شود. افزون بر این، عرق می تواند در لباس شما نفوذ کرده و لکه هایی را روی آن باقی بگذارد.

برخی افراد نسبت به دیگران بیشتر عرق می کنند. با این وجود، تعریق بدون دلیلی مشخص یا در موقعیت های عجیب، مانند زمانی که هوا سرد است، ممکن است به یک مساله پزشکی اشاره داشته باشد. در ادامه با آنچه باید درباره تعریق بیش از حد زیربغل و کارهایی که می توانید برای مقابله با این شرایط انجام دهید، بیشتر آشنا می شویم.

بیشتر بدانید : راهکارهایی برای مقابله با تعریق زیاد و کاهش بوی عرق

آیا زیر بغل می تواند بی دلیل عرق کند؟
تعریق زیر بغل

زمانی که موضوع تعریق مطرح می شود، شرایط هر فرد با دیگری متفاوت است. همان گونه که برخی افراد سریع‌تر از دیگران می دوند، برخی افراد نیز بیشتر از دیگران عرق می کنند. تعریق سنگین به طور معمول ژنتیکی است، از این رو، اگر فردی در خانواده شما وجود دارد که همواره با مشکل تعریق مواجه است، احتمال این که شما نیز به این شرایط مبتلا باشید نیز افزایش می یابد.

دلایل دیگری نیز ممکن است در تعریق زیاد نقش داشته باشند. افرادی که تناسب اندام بهتری دارند در مقایسه با افرادی که تناسب اندام کمتری دارند، به طور معمول زودتر عرق می کنند تا بدن خنک‌تر باقی مانده و استقامت جسمانی حفظ شود.

با این وجود، تعریق زیاد همواره به معنای سلامت بهتر نیست. اضافه وزن، مصرف الکل، و سیگار کشیدن همگی می توانند به تعریق بیش از حد منجر شوند. زمانی که تب دارید یا اگر وارد مرحله یائسگی شده اید نیز ممکن است با تعریق بیشتر مواجه شوید.

اما اگر همواره با تعریق زیاد مواجه هستید و نمی توانید دلیل این شرایط را مشخص کنید، شرایط چگونه است؟ این امکان وجود دارد که به مشکل تعریق بیش از حد که به نام هایپرهیدروز Hyperhidrosisشناخته می شود، مبتلا باشید. تعریق می تواند به واقع بر توانایی شما در انجام فعالیت های روزانه تاثیرگذار باشد.

در این شرایط شما بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب با آغاز تعریق مواجه شده و پس از به خواب رفتن تعریق متوقف می شود. گاهی اوقات، هایپرهیدروز در نتیجه یک شرایط سلامت دیگر مانند تیروئید بیش فعال، یک اختلال عصبی، یا قند خون پایین شکل می گیرد، اما می تواند به خودی خود نیز وجود داشته باشد.


چرا زمانی که خنک هستید یا حتی زمانی که از دئودورانت استفاده کرده اید، زیربغل شما عرق می کند؟

واکنش جنگ یا گریز بدن می تواند تعریق را فعال کند، از این رو، هنگامی که بسیار عصبی هستید یا استرس دارید، حتی اگر دمای بدن پایین باشد، ممکن است با تعریق مواجه شوید. تعریق سرد می تواند زمانی که بیمار هستید یا هنگام افت فشار خون یا قند خون نیز رخ دهد.

تعریق سرد می تواند سرنخ دیگری برای تشخیص ابتلا به هایپرهیدروز باشد، اما می تواند نشانه ای از شرایطی دیگر به نام سندرم تعریق ناشی از سرما نیز باشد که یک اختلال ژنتیکی است و موجب بروز مشکلاتی در تنظیم دمای بدن می شود. اگر بدون دلیلی مشخص با تعریق بیش از حد مواجه هستید یا در دماهای پایین با تعریق مکرر مواجه هستید، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط بهترین گزینه است.


مقابله با عرق کردن زیربغل

ضد عرق ها

برای این که از تعریق بیش از حد پیشگیری کنید، استفاده از ضد تعریق ها آغاز خوبی است. توجه داشته باشید که دئودورانت ها تنها بوی عرق را پوشش داده و به واقع نمی توانند تعریق را متوقف کرده یا از آن پیشگیری کنند. املاح آلومینیومی در ضد تعریق ها با عرق واکنش داده و به طور موقت مجاری عرق را مسدود می کنند که می تواند از ترشح عرق پیشگیری کند. ضد تعریق های بدون نسخه در انواع مختلف در دسترس هستند. اگر گزینه های بدون نسخه در مقابله با تعریق بیش از حد ناموفق باشند، پزشک ممکن است گزینه های قوی‌تر را تجویز کند که برای بیشتر افرادی که با تعریق سنگین مواجه هستند، نتایج مثبت به همراه دارد.


بوتاکس

اگر ضد تعریق ها برای مقابله با تعریق بیش از حد کفایت نمی کنند، گزینه های دیگری نیز وجود دارند. تزریق بوتاکس در زیربغل می تواند مواد شیمیایی تحریک کننده تعریق را مسدود کرده و میزان تعریق را تا شش ماه کاهش دهد. برای موارد شدید هایپرهیدروز، شما می توانید حتی جراحی برداشتن غدد عرق را نیز مد نظر قرار دهید.

بیشتر بدانید : درمان عرق کف دست و پا با بوتاکس!

بیشتر بدانید : با بوتاکس هم چین و چروک ها را صاف کنید و هم این اختلال ها را درمان کنید!

داروها 

پزشک شما ممکن است مصرف دارو برای درمان تعریق بیش از حد را تجویز کند. آنتی کولینرژیک ها رایج‌ترین نمونه ها در این زمینه هستند که از رسیدن پیامرسان های شیمیایی محرک تعریق به غدد عرق پیشگیری می کنند. با این وجود، این داروها کل بدن و نه فقط زیربغل ها را هدف قرار می دهند، از این رو، ممکن است با عوارض جانبی مانند خشکی دهان، یبوست، و تاری دید همراه باشند.


میرادرای miraDry

این روش که تاییده سازمان غذا و داروی آمریکا را دریافت کرده در واقع غدد عرق در زیربغل را با استفاده از انرژی الکترومغناطیسی از بین می برد. البته، این به معنای آن نیست که پس از استفاده از این روش با گرم شدن بیش از حد بدن خود مواجه خواهید شد. ما در سراسر بدن خود دارای غدد عرق هستیم، از این رو، فقدان مقداری از آنها در یک بخش خاص بر توانایی تنظیم دمای بدن تاثیرگذار نیست. البته به رغم کارآمدی، روش میرادرای گزینه ای پر هزینه محسوب می شود.


چگونه زیربغل عرقی را پنهان کنیم؟
تعریق زیر بغل

پنهان کردن بخش های خیس زیربغل، تعریق بیش از حد را برطرف نمی کند، اما می تواند احساس خجالت و ناراحتی کمتر فرد تا زمان انتخاب بهترین گزینه درمان از سوی پزشک را به همراه داشته باشد.


پدهای زیربغل می توانند از خیس شدن لباس پیشگیری کنند.

از آنجایی که مشاهده لکه های خیس روی لباس هایی با رنگ تیره دشوارتر است، استفاده از رنگ های سیاه و آبی تیره نیز می تواند کمک کند. همچنین، استفاده از لباس های گشاد که احتمال کمتری دارد با پوست در تماس بوده و با عرق خیس شوند نیز می تواند مد نظر قرار بگیرد.


بیشتر بدانید : علت عرق کف دست چیست؟

بیشتر بدانید : علت عرق کردن در خواب/چرا خیس عرق از خواب بیدار می شوید؟

بیشتر بدانید : عرق كردن بیش از اندازه ; مساله‌ای مهم

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : asriran.com