مسمومیت خورشیدی چیست و چه نشانه هایی دارد؟
 مسمومیت خورشیدی عارضه رایجی است که در اثر گرمای تابستان و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید بروز می کند که در ادامه به نشانه های مسمومیت خورشیدی اشاره می شود

 4 نشانه مسمومیت خورشیدی را بشناسید

بیشتر مردم طی دوران زندگی خود آفتاب سوختگی های ناخوشایند را تجربه می کنند. آفتاب سوختگی بسیار شدید به نام مسمومیت خورشیدی نیز شناخته می شود و می تواند موجب عوارض دردناکی شود.

 در شرایطی که آشنایی با نشانه های هشدار دهنده مسمومیت خورشیدی می تواند مفید باشد، اما در مواجهه با یک آفتاب سوختگی بسیار شدید بهتر است در پی دریافت کمک پزشکی باشید.


در آفتاب سوختگی شدید ممکن است با بروز تاول و کنده شدن پوست خود مواجه شوید

قرمزی شدید پوست که به نام اریتما (Erythema) شناخته می شود از نشانه های اصلی آفتاب سوختگی های شدید است و شامل تاول زدن پوست و سپس پوسته پوسته شدن و کنده شدن پوست می شود.

در موارد آفتاب سوختگی شدید بدن شما ممکن است در تنظیم دما دچار مشکل شود

اگر پوسته پوسته شدن و کندن شدن پوست نسبتا شدید است، به این معنی که بخش بزرگی از سطح پوست را درگیر کرده است، ممکن است برخی عوارض جانبی اضافه را نیز تجربه کنید. ناتوانی بدن در حفظ دمای عادی می توانید یکی از این عوارض جانبی باشد.

دمای عادی بدن برای بزرگسالان بین 97 تا 99 درجه فارنهایت (36 تا 37 درجه سانتیگراد) است. برای کودکان و نوزادان دمای عادی معمولا بین 97.9 تا 100.4 درجه فارنهایت (36.6 تا 37.7 درجه سانتیگراد) است. اگر دمای بدن شما بیش از حد بالا یا پایین باشد، ممکن است علائم شبه آنفلوآنزا، مانند عرق سرد یا لرز را تجربه کنید.

مسمومیت خورشیدی می تواند موجب از دست رفتن الکترولیت ها شود و علائم شبه آنفلوآنزای بیشتری را تجربه کنید

اگر فردی پس از آفتاب سوختگی شدید با احساس بیماری مواجه است، به عنوان مثال، سردرگمی، احساس غش، لرز شدید، حالت تهوع، یا استفراغ، باید کمک پزشکی فوری دریافت کند زیرا اینها ممکن است نشانه های یک واکنش سیستماتیک به آفتاب سوختگی باشند.

اختلال در الکترولیت ها از دیگر علائم مسمومیت خورشیدی است که می تواند موجب برخی عوارض جانبی ناخوشایند شود. الکترولیت ها نقش مهمی در کمک به ارائه عملکرد عادی بدن دارند، از این رو، کمبود آنها ممکن است موجب تجربه علائمی مانند بی حالی یا گرفتگی ماهیچه شود.

مسمومیت خورشیدی می تواند شما را مستعد ابتلا به عفونت ها سازد
مسمومیت خورشیدی

آسیب دیدگی سطح پوست ناشی از مسمومیت خورشیدی می تواند فرد را مستعد ابتلا به عفونت سازد.

از جمله نشانه های عفونی شدن پوست می توان به ترشح چرک یا مایع از بخش تحت تاثیر قرار گرفته پوست، زخم هایی که شبیه تاول به نظر می رسند، و درد یا تورم که پس از چند روز تشدید می شوند، اشاره کرد. اگر با هر گونه نشانه عفونت مواجه هستید، دریافت کمک پزشکی فوری بهترین اقدام است.

خوشبختانه، روش های بسیاری برای پرهیز از تجربه مسمومیت خورشیدی وجود دارند

با انجام برخی اقدامات ساده و کوچک پیش از قرار گرفتن در معرض نور خورشید می توانید بدون خطر تحت تاثیر قرار گرفتن سلامت پوست از حضور در فضای آزاد لذت ببرید. برای آغاز، همواره از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بیشتر استفاده کرده و لباس مناسب که از پوست در برابر نور خورشید محافظت می کند، بپوشید.

بهتر است از لباس هایی با عامل محافظت از پرتو فرابنفش بالا (UPF) استفاده کنید. همانند SPF روی پوست، اعداد UPF نشان دهنده قدرت یک پارچه در مسدود کردن پرتوهای فرابنفش خورشید هستند.

پس از تعریق، شنا یا سپری کردن دو ساعت یا بیشتر در معرض نور خورشید، استفاده مجدد از کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید.


بیشتر بدانید : پیشگیری از مسمومیت با قاتل پنهان

بیشتر بدانید : وقتی که نور خورشید برای سلامت مفید است!

بیشتر بدانید : 6 پرسش و پاسخ درباره ضد آفتاب ها!


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : asriran.com