چند راه حل ساده برای رفع سریع خستگی
 بعضی روزها در محل کار احساس خستگی شدیدی میکنیم که باعث کم شدن تمرکز ما میشود اما در این مقاله راه حل های ساده ای برای رفع این خستگی ها وجود دارد

 ترفندهایی ساده برای خداحافظی با خستگی

در محل کار، در فروشگاه، هنگام قدم زدن در خیابان؛ احساس خستگی همیشه در کمین ما است و می تواند در نامناسب ترین موقعیت ها ما را دچار مشکل کند و ادامه ی کار را برای ما سخت کند. گاهی فشارها و ورزش نکردن باعث احساس خستگی می شود و گاهی هم علت آن تغذیه و محیط کار نامناسب است.

اما هر کجا و در حال انجام هر کاری که باشید، روش هایی وجود دارد که با آن ها می توانید بدون نیاز به خوردن چندین و چند لیوان قهوه یا ساعت ها خواب، انرژی خود را بالا ببرید. در ادامه به چند ترفند انرژی بخش می پردازیم که به ما کمک می کنند با احساس خستگی خود مقابله کنیم و انرژی دوباره ای به خود دهیم.


1- بیست دقیقه چرت زدن

محققان حوزه ی خواب معتقدند ۲۰ دقیقه چرت زدن برای کسب هوشیاری و بالا بردن بازدهی کافی است، نه بیشتر و نه کمتر. گرچه خواب های عمیق تر و طولانی تر شبانه، باعث تجدید قوای کامل بدن و مغز می شوند، اما یک چرت ۲۰ دقیقه ای در میانه ی روز هم انرژی بیشتری به ما می بخشد تا بتوانیم به کار خود ادامه دهیم.

اما چطور بیشترین استفاده را از چرت کوتاه خود ببریم؟

  • در مکان خنک و تاریکی که هیچ عامل مزاحمی وجود نداشته باشد بخوابید.
  • برای آنکه نور روز اذیت تان نکند از چشم بند خواب استفاده کنید.
  • یک یا دو ساعت بعد از زمان ناهار چرت بزنید.
  • بعد از بیدار شدن، با یک پیاده روی کوتاه یا آب زدن به صورت تان، خودتان را سرحال کنید.


2- صاف نشستن

تحقیقات نشان داده صاف نشستن با افزایش سطح اکسیژن در خون، به ما کمک می کند با خستگی خود مقابله کنیم. کسانی که صاف می نشینند، در مقایسه با کسانی که هنگام نشستن بدن خود را خم می کنند، اغلب خلق و خوی بهتری دارند و کمتر دستخوش احساسات منفی می شوند. علاوه بر این می توانید پشت میزتان چند حرکت کششی ساده و سبک انجام دهید تا گردش خون تان بهبود پیدا کند و انرژی تان بالا برود.


3- خندیدن

خنده فواید زیادی برای سلامتی دارد، به ما انرژی می دهد و هوشیارمان می کند. هنگام خندیدن، هوای مملوء از اکسیژن را تو می دهیم، مسأله ای که قلب و ماهیچه های ما را تحریک می کند و سطح اندورفین در خون را که نوعی آرام بخش طبیعی است، بالا می برد. در نتیجه، خنده، بمب انرژی محسوب می شود. بنابراین بار دیگری که احساس کردید انرژی تان کم شده و نمی توانید وظایف کاری تان یا کارهای خانه را انجام دهید، به خودتان استراحت کوتاهی دهید و یک چیز خنده دار بخوانید یا تماشا کنید و خود را به یک خنده ی واقعی مهمان کنید.


4- بو کردن چوب دارچین

عطر دارچین تأثیر شگفت انگیزی بر مغز انسان دارد. این رایحه فعالیت مغزی را افزایش می دهد و با تحلیل حافظه و تنش های عصبی مقابله می کند، مسأله ای که باعث می شود با سرعت و بازدهی بیشتری فکر کنیم. دیگر رایحه هایی که می توانند باعث هوشیاری بیشتر شوند اسانس های طبیعی لیمو و پرتقال هستند. اما باید احتیاط کنید چون اسانس های طبیعی می توانند تحریک آمیز باشند و باعث واکنش های آلرژیک شوند، به همین دلیل باید با دقت از آن ها استفاده شود.


5- نشستن در آفتاب

ما اغلب وقتی در مکان های تاریک قرار می گیریم احساس خستگی و گیجی می کنیم. تاریکی باعث می شود بدن ما سروتونین کمتری تولید کند، یک انتقال دهنده ی عصبی مهم که ما را خواب آلوده می کند. بنابراین، پرده ها را باز کنید و اجازه دهید نور خورشید به داخل بتابد یا در فضای بیرون قدم بزنید. در هوای آزاد نفس بکشید و از نور خورشید لذت ببرید، به این ترتیب، احتمالاً احساس شادی و انرژی بیشتری خواهید کرد.


6- درست کردن یک نوشیدنی انرژی زا

دستورهای مختلفی برای آماده کردن یک نوشیدنی انرژی زای طبیعی وجود دارد که می توانید با یک جستجوی ساده در اینترنت آن ها را پیدا کنید. یکی از ساده ترین آن ها ترکیب لیموترش، زنجبیل، عسل و آب است.

روش تهیه ی این نوشیدنی به صورت زیر است:

  • ۱ قاشق غذاخوری آب زنجبیل را با ۱ قاشق غذاخوری آب لیموترش و ۱ قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید.
  • ۱لیوان آب ساده به این ترکیب اضافه کنید و آن را به آرامی هم بزنید.
  • اگر دوست دارید نوشیدنی تان خنک باشد، می توانید چند قالب یخ هم داخل آن بیندازید.


7- نوشیدن یک لیوان آب

به گفته ی پزشکان، کم شدن آب بدن یکی از عمده دلایل احساس خستگی است. دیگر نشانه های از دست رفتن آب بدن عبارت است از سردرد، سرگیجه و نوسانات خلقی. بسیاری از ما به اندازه ای که باید در طول روز آب نمی خوریم و اغلب وقتی هم که احساس تشنگی زیادی می کنیم فقط یک لیوان آب می خوریم. بنابراین، بار دیگری که احساس خواب آلودگی و گیجی کردید، یک لیوان آب بخورید. خواهید دید که سرحال تر خواهید شد.


8- زمزمه کردن آهنگ مورد علاقه یمان

آواز خواندن، مثل ورزش یا پیاده روی کردن، مغز را بیدار می کند و گردش خون را افزایش می دهد. اگر یک آهنگ زیبا و خوشایند را که احساس شادی به شما می دهد، زیر لب یا با دهان بسته زمزمه کنید، این کار باعث می شود نشاط بیشتری پیدا کنید و این نوا الهام بخش شما می شود تا به هدف مدنظر خود برسید. علاوه بر این، آواز خواندن یک درمان ضد افسردگی خوب و طبیعی محسوب نی شئذ و می تواند فکر مشکلات روزانه را از بین ببرد.


9- ماساژ دادن پاها

وارد شدن فشار به بدن یکی از دلایلی است که باعث می شود در پایان روز احساس خستگی کنیم. یک ماساژ پای آرامش بخش می تواند تأثیرات شگفت انگیزی بر روی جسم خسته ی ما داشته باشد. در پاهای ما ۷ هزار پایانه ی عصبی، ۱۹ ماهیچه ی مختلف، ۱۰۷ رباط و ۲۶ استخوان وجود دارد. اگر به بخش های خاصی از پا به شکل درست فشار وارد شود، این کار می تواند درد، فشار و خستگی را کاهش دهد.

برای ماساژ پا معمولاً با انگشتان شست یا بند انگشتان دست، با فشار کم یا زیاد، به مدت چند ثانیه، پاها را مالش داده و به نقاط فشار (بخش های خاصی در سطح بدن که نسبت به فشار حساس هستند) فشار وارد می کنند.


10- خوردن مقداری بادام

دانه های بادام انتخاب کاملاً مناسبی برای یک میان وعده ی انرژی بخش در میانه ی روز هستند. بادام حاوی ریبوفلاوین و ال-کارنیتین است، دو عنصری که تحقیقات نشان داده میان آن ها و افزایش فعالیت مغزی ارتباط وجود دارد. علاوه بر این، بادام سرشار از منیزیم، منگنز، مس و دیگر ویتامین ها و مواد معدنی است که سلامت عمومی بدن را ارتقا می دهد و با افت حافظه ی بعد از خوردن ناهار مقابله می کند.

این ترفندهای انرژی بخش برای بسیاری از افراد کارساز هستند. با این حال اگر مدت طولانی ای است که به طور پیوسته احساس خستگی می کنید و هیچ روشی هم برایتان کارساز نیست، بهتر است به پزشک مراجعه کنید چون احساس خستگی مزمن می تواند نشانه ی مشکل یا بیماری جدی ای باشد.


بیشتر بدانید : دلایل خواب‌آلودگی و خستگی مداوم در چیست؟

بیشتر بدانید : رفع خستگی مزمن با رعایت این بخور و نخورها

بیشتر بدانید : برای رفع خستگی به ماساژ پناه ببرید


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:rooziato.com