حساسیت به بادام زمینی و اقدامات لازم در زمان بروز حساسیت
 حساسیت به برخی غذاها مشکلی است که بسیاری از ما با آن درگیر هستیم، اما در زمان بروز این حساسیت ها انجام برخی اقدامات از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری می کند

علائم حساسیت غذایی و درمان آن 

شوک ناشی از حساسیت شدید یا آنافیلاکسی زمانی اتفاق می‌افتد که شخصی اقدام به مصرف ماده‌ای کند که شدیدا به آن حساسیت دارد و یا به هر طریقی در معرض آنها قرار گیرد.

این اقلام شامل: داروهایی مثل پنی‌سلین، نیش حشراتی مانند زنبور، مصرف بادام زمینی، برخی مواد غذایی دریایی و... است.


نشانه های بروز حساسیت 

 شروع حساسیت می‌تواند با علائمی نظیر خارش، گزگز، استفراغ، تنگی نفس، ورم صورت، گرفتگی صدا، تپش قلب و کاهش هوشیاری همراه باشد.

نکته قابل توجه آن است که اگر در لحظات اولیه، خدمات پیشرفته پزشکی به آنها نرسد، ممکن است فرد در زمان کمی دچار ایست قلبی شود. به همین علت سرعت عمل بالا در ارائه خدمات پزشکی به این افراد اهمیت ویژه‌ای دارد.


اقدامات لازم بعد از بروز حساسیت 

سعی کنید آرامش خود را حفظ کرده و بیمار را در حالت خوابیده قرار دهید. در صورتی که بیمار استفراغ کرد او را به پهلو قرار دهید تا ترشحات باعث انسداد راه هوایی او نشود. نسبت به تغییرات لحظه به لحظه بیمار هشیار باشید؛ اگر تنفس نداشت و قفسه سینه او بالا و پایین نمی‌رفت باید بلافاصله اقدامات احیا را انجام دهید.

افرادی که دچار حساسیت‌های مختلف‌ هستند حتما باید سعی کنند به دور از عوامل حساسیت‌زا باشند؛ چراکه شوک ناشی از حساسیت، خطرناک بوده و می‌تواند منجر به مرگ شود.


بیشتر بدانید : بادام زمینی مفیدتر است یا کره بادام زمینی؟

بیشتر بدانید : با ارزش غذایی و خواص پرطرفدار ترین آجیل ها آشنا شوید

بیشتر بدانید : 6 نشانه حساسیت غذایی در بزرگسالان که باید جدی گرفته شوند

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: روابط عمومی سازمان اورژانس کشور