با لباس های کرونایی چه کنیم و چطور آنها را ضد عفونی کنیم؟
شستن و ضدعفونی کردن لباس ها یکی از نگرانی های همه ماست چرا که لباس های ما با سطوح مختلف تماس مستقیم دارد، در اینجا به چگونگی ضدعفونی کردن لباس ها اشاره می شود

لباس ها را چطور ضد عفونی کنیم که تمام ویروس های آن از بین بروند؟

یکی از لوازم زندگی که تأثیر فراوانی بر سلامت افراد دارد لباس‌ها هستند. بدن ما به طور مداوم در تماس با لباس‌هاست و با این لباس‌ها در محیط‌های مختلفی که برخی از آن‌ها ممکن است بسیار آلوده باشند، حاضر می‌شویم.

اگر لباس ما آلوده به ویروسی باشد هنگام غذا خوردن به آسانی این ویروس وارد بدن می‌شود. در رابطه با شست و شوی لباس صحبت های فراوانی می‌شود که برخی ممکن است صحت علمی نداشته باشند.

در این رابطه با یک کارشناس بهداشت سلامت خانواده به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

فرامرز عزتیان در پاسخ به این سوال که لباس‌ها را چگونه می‌توانیم در منزل ضدعفونی کنیم؟ گفت: بهترین مایع شوینده که از قدیم برای شست و شوی لباس مورد استفاده قرار می‌گیرد همان سفیدکننده یا وایتکس بود که هم اکنون نیز از آن استفاده می‌شود.

البته نگرانی‌هایی در خصوص رنگ‌بری این مایع سفیدکننده برای لباس ها وجود دارد ولی تولیدات جدیدی که با عنوان ضدعفونی کننده عرضه می‌شوند خاصیت رنگ‌بری ندارند.

تا جایی که امکان دارد دما را در بالاترین درجه برای شست و شو تنظیم کنید، به طور معمول دمای مناسب برای شستشوی لباس‌های سفید ۶۰تا ۹۰ درجه و برای لباس‌های رنگی ۳۰ تا ۴۰ درجه است.

ضدعفونی کردن لباس با محلول هیدروژن پراکسید و بوراکس نیز توصیه می‌شود که می‌توانند با ترکیب یک فنجان بوراکس و چهار فنجان آب اکسیژنه از آن استفاده کنند. البته این محلول برای لباس‌های تیره توصیه نمی‌شود.


آیا ضدعفونی کردن لباس به این شکل می‌تواند تمام آلودگی‌ها را از سطح لباس پاک کند?

بله، تنها خیساندن لباس در محلول رقیق شده مایع ضدعفونی کننده کافی است. برای لباس‌های معمولی ۱۵دقیقه و برای لباس‌های آلوده مانند لباس فرد بیمار ۳۰ دقیقه خیساندن در این محلول کافی است.

از دیگر روش‌های ضدعفونی کردن لباس استفاده از سرکه است. در نظافت و ضدعفونی کردن لباس استفاده از سرکه بسیار موثر است.سرکه بهترین ماده برای ضدعفونی کردن لباس‌ها است و تفاوت چندانی با روش استفاده از مایع ضدعفونی کننده ندارد.


بیشتر بدانید : ویروس کرونا چطور به بدن حمله می کند که باعث مرگ می شود؟

بیشتر بدانید : آیا ویروس کرونا در فریزر از بین می رود؟+ پاسخ به چند سوال مهم کرونایی

بیشتر بدانید : کرونا ویروس چه تاثیری بر بخشهای دیگر بدن می گذارد؟

بیشتر بدانید : ویروس کرونا تا چند وقت روی سطح زنده می ماند؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: borna.ir