آیا سشوار، اتو و بخاری برای ضد عفونی کردن و از بین بردن کرونا مفید است؟
ضد عفونی کردن برخی وسایل برای پیشگیری ازاننتقل ویروس کرونا شاید کمی سخت به نظر برسد، به همین دلیل افراد از اتو و سایر وسایل گرمازا استفاده می کنند، اما آیا این وسایل ضد عفونی کننده های خوبی هستند؟

آیا گرم کردن سطوح باعث از بین رفتن ویروس کرونا می شود؟

دانشکده بهداشت و موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، راهنمای "آیا از وسایل گرمایشی مانند سشوار، اتو و بخارشوی می‌توان برای ضدعفونی کردن وسایل خانه استفاده کرد" را منتشر کردند.

بر اساس اعلام دانشکده بهداشت و موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، ویروس کرونا ذاتأ سرما دوست بوده و در دماهای پایین بهتر زنده می‌ماند.

به طوری که برخی از محققین ادعا می‌کنند این ویروس اگر در دمای 30 تا 40 درجه سانتی گراد برای مدت زمان 2 تا 9 روز بسته به نوع سطح، باقی بماند از بین می‌رود. با این حال به دلیل جدید بودن این ویروس، یافته‌ها درباره‌ آن هنوز قاطع و جامع نیست و نمی‌توان هر ادعایی را به سادگی پذیرفت.

حال سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا از وسایل گرمایشی، مانند سشوار، اتو و بخارشوی می توان برای ضدعفونی کردن وسایل خانه استفاده کرد؟ ‌

به طور مستقیم و صریح در منابع به این موضوع پرداخته نشده است اما بر اساس پاسخ هایی که سازمان جهانی بهداشت به برخی سوالات داده، استفاده از خشک کن‌های برقی در سرویس‌های بهداشتی به تنهایی برای از بین بردن این ویروس کافی نیست؛ اما استفاده از آنها پس از شست و شوی مناسب دست‌ها مانعی ندارد.

از سوی دیگر سازمان طب ملی انگلستان توصیه کرده برای ضدعفونی از محلول‌های الکلی استفاده شود و هیچ روش ضدعفونی دیگری را علمی نمی‌داند. همچنین توصیه شده است که از گرم ترین درجه‌ آب برای شست و شوی لباس‌ها، ملحفه و پتو استفاده شود.

با توجه به شواهد موجود، ادعایی بر موثر بودن وسایلی چون سشوار، اتو و بخارشوی جهت ضدعفونی کردن وجود ندارد؛ لذا توصیه می‌شود از روش‌های مطمئن‌تری، همچون استفاده از محلول‌های ضدعفونی مناسب و رعایت بهداشت فردی نظیر شستشوی مداوم دست‌ها و رعایت فاصله اجتماعی جهت پیشگیری از انتقال این بیماری بهره برد.


بیشتر بدانید : کرونا ویروس چه تاثیری بر بخشهای دیگر بدن می گذارد؟

بیشتر بدانید : برای مقابله با کرونا چقدر ویتامین D مصرف کنیم خوب است؟

بیشتر بدانید : آیا ویروس کرونا در فریزر از بین می رود؟

بیشتر بدانید : زینک تا چه حد از بروز کرونا پیشگیری می کند؟


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: farsnews.com