تتت

 همه ما تصور می کنیم که چاقی تنها بر اثر پرخوری یا عدم تحرک بروز می کند اما گاهی برخی افکار نیز منجر به افزایش وزن می شوند که دانستن برخی نکات روانشناسی به کاهش وزن کمک می کند

 چند توصیه رونشناسی برای مقابله ب چاقی

نظام دوست، روانشناس، درباره شیوه های روانشناسی مقابله ب چاقی گفت: برای لاغر شدن نیازمند تغییر رفتار و به تبع آن تغییر تفکر و تغییر نگرش داریم که البته امری زمان بر است. 

در ادامه درباره اهمیت ورزش کردن برای لاغر شدن و بهانه‌هایی که برخی افراد برای نداشتن وقت ورزش می‌آورند گفت: برای اینکه بتوانید لاغر شوید تمام کار‌های یک روز معمولی خود را یادداشت کنید بعد از نوشتن متوجه می‌شوید که از بعضی زمان‌ها برای ورزش کردن می‌توان استفاده کرد.

در واقع از بیشتر زمان‌های خود به خوبی استفاده نمی‌کنیم که دلیل آن نیز اهمال گرایی کمال گرایانه است. این اهمال کاری کمال گرایانه به این صورت است که وقتی برنامه ریزی کرده ایم که مثلا هر روز ۹ صبح به ورزش کردن بپردازیم و ۹ به ۹ و ربع برسد می‌گوییم که زمان را از دست دادیم. در این مواقع باید به زمان‌های حداقلی که می‌تواند در برنامه روزانه به آن دست پیدا کرد توجه کرد.

برخی برای ورزش کردن می‌گویند که الان حوصله نداریم. برای ورزش کردن نباید همیشه منتظر حوصله داشتن باشیم بلکه باید اقدام به ورزش کردن کنیم حتی بدون حوصله داشتن. در حد توان کاری که باید انجام دهیم را انجام دهیم.وی تصریح کرد: برای طولانی کردن زمان غذا کاری که می‌شود کرد این است که محرک‌های محیطی مثل صدا صحبت کردن تلوزیون دیدن را کنار بگذارید و فقط به غذا خوردن توجه کنید این باعث می‌شود که هم زمان بیشتری صرف غذا خوردن شود و هم لذت غذا خوردن را درک کرد و زودتر سیر شد.

برخی والدین برای خوراندن غذا به کودکان خود آن‌ها را جلوی تلوزیون قرار می‌دهند، جلوی تلویزیون نباید هیچ وقت عذا خورد. این رفتار کاملا غلط است. بچه‌ها باید حواسشان به خوردن باشد حتی اگر کم بخورند. غذا خوردن جلوی تلویزیون اثرات روان شناسی و جسمی فراوانی بر روی فرد دارد. 


بیشتر بدانید : چاقی بی دلیل بر اثر یکی از این بیماری ها یا مشکلات

بیشتر بدانید : راه های مقابله با چاقی شکمی

بیشتر بدانید : جلوگیری از چاقی و افزایش وزن در عید با 5 نکته مهم و ساده

بیشتر بدانید : علت این افزایش وزن نفخ است یا چاقی؟؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: mizanonline.com


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X