درمان هموروئید با چند اقدام ساده در منزل
هموروئید یکی از ریج ترین بیماری های ناحیه نشیمنگاه است که می توان با رعایت برخی نکات از بروز آن پیشگیری کرد، در ادامه به چند نکته مهم در این زمینه اشاره می شود

درمان خانگی هموروئید امگانپذیر است؟

هموروئید یا بواسیر به تورم وریدها در بخش‌های انتهایی رکتوم و مقعد اطلاق می‌شود که مهم‌ترین عامل خونریزی مقعد است. گاهی دیواره عروق آن‌قدر نازک می‌شود که ورید بیرون می زند و با تحریک، درد و خونریزی به‌خصوص هنگام دفع همراه است.

برخی تغییرات در سبک زندگی تاثیر بسیار خوبی در پیشگیری و بهبود هموروئید دارد و مانع از وخامت مشکل می‌شود:

 گنجاندن فیبرها در رژیم غذایی

مصرف خوراکی‌های سرشار از فیبر باعث بهبود اجابت‌مزاج  می شود و همچنین خونریزی و دردهای ناشی از هموروئید را تسکین می‌دهد. میوه‌ها و سبزیجات، برنج‌ قهوه‌ای، غلات سبوس‌دار و مغزها منابع غنی از فیبر هستند.

بیشتر بدانید : فیبر چیست؟ شناخت انواع فیبر غذایی

 توجه به حالت نشستن

افرادی که به‌دلیل شغل شان مجبورند ساعات طولانی بنشینند، حتما هر یک ساعت یک بار چند دقیقه‌ای راه بروند تا فشار در ناحیه رکتوم و مقعد کم شود. همچنین هنگام فعالیت‌های ورزشی مانند دوچرخه‌سواری نیز باید به حالت نشستن توجه شود و پس از هر 20 تا 30 دقیقه نشستن، چند دقیقه‌ای پیاده‌روی لازم است. به‌طور کلی استفاده از بالشتک‌های مخصوص برای افرادی که زیاد می‌نشینند توصیه می‌شود تا فشار به نشیمنگاه کاهش یابد.

کمپرس  گرم و سرد

آب گرم جریان خون را افزایش می‌دهد و در کاهش تورم عروق مؤثر است. افرادی که از هموروئید رنج می‌برند بهتر است در وان آب گرم بنشینند. البته افزودن کمی جوش‌شیرین به آب نیز مفید خواهدبود.

سرما در کاهش تورم عروق مؤثر است و تسکین فوری درد را درپی دارد. کافی است چند تکه یخ را درون کیسه پلاستیک و پارچه‌ای نازک بپیچید و حدود 20 دقیقه روی محل مورد نظر بگذارید. برای تکرار این روش حداقل 10دقیقه فاصله درنظر بگیرید.

اجتناب از حمل وسایل سنگین

بلندکردن و حمل وسایل سنگین باعث فشار شدیدی به کانال مربوطه  می‌شود که احتمال تورم عروق و بروز هموروئید را درپی دارد. حتما هنگام خرید از ساک چرخ‌دار استفاده کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

  • بهبود نیافتن نسبی حتی به‌رغم رعایت اصول بهداشتی و سبک زندگی سالم

  • درد و خونریزی شدید به‌خصوص پس از یک هفته خونریزی در مواقعی به‌جز دستشویی

  • بروز علایم در کودکان کمتر از 12 سال

بیشتر بدانید : درمان بواسیر را زودتر شروع کنید

بیشتر بدانید : تفاوت بواسیر و شقاق، را می‌دانید؟

بیشتر بدانید : تره و خواص دارویی آن برای بواسیر, نفخ و قوای جنسی

بیشتر بدانید : خونریزی مقعدی در چه صورت خطرناک است؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khorasannews.com