پیشگیری از کرونا در بیماران پروانه ای
 رعایت نکات بهداشتی در این روزها که کرونا  ویروس شایع شده است بسیار الزامیست اما بیماران پروانه ای به دلیل شرایطی که دارند رعایت این نکات برایشان دشوارتر می باشد  

 پیشگیری از ابتلا ی بیماران پروانه ای به کرونا

 بیماران پروانه‌ای به دلیل شرایط بیماری خود ممکن است نتوانند بعضی از نکات بهداشتی مانند شستن مکرر دست‌ها را رعایت کنند. بهترین راه پیشگیری برای این افراد دوری از تماس‌های فیزیکی غیر ضروری و رعایت بهداشت در حد امکان است. همچنین لازم است در این روزهای بیماری با مراقبان بهداشتی در تماس باشند و وضعیت سلامت خود را با آن‌ها در میان بگذارند.

بیماری پروانه‌ای گونه ای از بیماری‌های نادر ژنتیکی است که در آن پوست و غشاهای مخاطی بر اثر ضربه یا اصطکاک جزئی دچار تاول‌های بسیار دردناک می‌شود. همچنین افرادی که به نوع شدیدی از بیماری پروانه‌ای مبتلا هستند، ممکن است دچار علایم شدید کرونا شوند. زیرا این گروه با مشکلات دیگری نظیر آنمی، سوء تغذیه، زخم‌های عفونی مزمن و نبود موانع حفاظتی پوست که سیستم ایمنی بدن را به خطر می‌اندازد، دست و پنجه نرم می‌کنند. بنابراین بهترین دفاع برای این بیماران در مرحله اول، قطع تماس با ویروس، از طریق رعایت بهداشت و دوری از تماس‌های فیزیکی غیرضروری با دیگران است.

نکات مهم

دست‌های خود را به طور مرتب با آب و صابون بشویید و اگر به دلیل زخم و بانداژ نمی‌توانید این کار را انجام دهید، از دست زدن به صورت خود خودداری کنید.

به طور مرتب بانداژ خود را عوض یا از دستکش استفاده کنید.

در خانه بمانید و تا حد امکان کارهای خود را در خانه انجام دهید. اگر مجبور به ترک خانه هستید، حداقل فاصله دو متری با دیگران را حفظ کنید و از لمس اشیا و سطوح مختلف، همچنین مصرف مواد غذایی که از بیرون خانه تهیه شده، خودداری کنید.

زمانی که به خانه رسیدید، سریع بانداژ بیرونی و سطحی خود را عوض کنید و اگر می‌توانید تمام نقاط خارجی بدن را که در معرض تماس بوده‌اند ، با آب و صابون بشویید.

در صورت بروز هرگونه علایم کووید-۱۹ با ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید.

بیشتر بدانید : مبتلایان به اگزما در دوران کرونا چه کنند

بیشتر بدانید : نکات بهداشتی و مهم برای پیشگیری از انتقال کرونا در نانوایی ها

بیشتر بدانید : آنچه باید در مورد بیماری پروانه ای یا EB بدانید

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khorasannews.com