هر آنچه باید در مورد واکسن آنفولانزا بدانید
با شروع فصل سرما و شیوع بیماری آنفولانزا بسیاری به فکر تزریق واکسن آنفولانزا افتاده اند که در این مطلب به نکات مهمی در مورد این واکسن اشاره می کنیم

بهترین زمان برای زدن واکسن آنفولانزا چه زمانی است؟

 آذرخش آذران، متخصص ویروس‌شناسی گفت: بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا آخر شهریورماه است اما توصیه می‌شود هر زمانی واکسن در دسترس باشد حتی در آبان‌ماه باید تزریق شود.

وی با اشاره به اهمیت تزریق واکسن آنفلوآنزا اظهارکرد: برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا واکسن موثری در دسترس است که طبق اعلام کمپانی‌های ساخت این واکسن‌ها، در حال حاضر این واکسن برای افراد شش ماه به بالا قابل تزریق است.

بیشتر بدانید : نکاتی راجع به تزریق واکسن آنفلوانزا

بیشتر بدانید : چه زمانی بهتر است واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنیم؟

چگونگی تزریق واکسن در کودکان و بزرگسالان

وی با بیان اینکه دو هفته بعد از تزریق واکسن، آنتی بادی در بدن ایجاد می‌شود، افزود: بزرگسالان باید یک دوز واکسن آنفلوآنزا را قبل از شیوع این بیماری یعنی اواخر شهریورماه یا اوایل مهرماه تزریق کنند.

کودکان زیر ۹ سالی که برای نخستین بار واکسن آنفلوآنزا را دریافت می‌کنند باید دو دوز واکسن را تزریق کنند. این گروه سنی چهار هفته بعد از دریافت دوز اول، باید دوز دوم را دریافت کنند اما در سال‌های بعد باید مانند بزرگسالان یک دوز واکسن را تزریق کنند.

بیشتر بدانید :  عوارض جانبی واکسن آنفولانزا در کودکان و نوجوانان چیست؟

این افراد قبل از دریافت واکسن، با پزشک مشورت کنند

وی با اشاره به علائمی که پس از تزریق واکسن آنفلوآنزا بروز پیدا می‌کنند، گفت: ممکن است پس از تزریق این واکسن در مدت یکی دو روز علائم مختصری مانند تب، احساس خستگی، وجود درد یا قرمزی در ناحیه تزریق واکسن بروز پیدا کنند.

آذران تصریح کرد: با توجه به اینکه واکسن‌های آنفلوآنزا بر پایه تخم مرغ تولید شده‌اند، افرادی که نسبت به تخم مرغ حساسیت دارند باید قبل از تزریق این واکسن با پزشک مشورت کنند.

هنوز برای تزریق واکسن دیر نشده است

این متخصص ویروس‌شناسی گفت: بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا آخر شهریورماه است اما توصیه می‌شود هر زمانی واکسن در دسترس باشد حتی در آبان‌ماه باید تزریق شود. پس از تزریق واکسن باید فاصله دو هفته‌ای رعایت شود تا آنتی بادی بدن افزایش یابد.

باید یادمان باشد واکسن‌ها نمی‌توانند صددرصد جلوی ابتلا به بیماری را بگیرند. اثربخشی واکسن‌های آنفلوآنزا ۶۰ تا ۸۰ درصد عنوان شده است اما اثربخشی این واکسن در دریافت‌کنندگان واکسن متفاوت است به طور مثال کارایی واکسن در افراد بالای ۶۵ سال کمی پایین می‌آید اما تا حدود زیادی از مرگ و میر جلوگیری می‌کند.

 توصیه می‌شود همه افراد از شش ماهگی به بالا واکسن آنفلوآنزا را هر سال یک بار تزریق کنند اما گروه‌های پر خطر مانند زنان باردار، افراد بالای ۶۵ سال، افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن، افراد دچار نقص سیستم ایمنی بدن و  کادر درمان در اولویت دریافت واکسن هستند.

توصیه‌ای برای تزریق واکسن آنفلوآنزا به زنان باردار

زنان بارداری که دوره بارداری‌شان در دو فصل از زمستان باشد، باید دو بار واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند زیرا هر سال واکسن متفاوتی تولید می‌شود و ممکن است واکسنی که در زمستان سال قبل تزریق شده، در پاییز و زمستان سال بعد در ادامه بارداری کارایی نداشته باشد.

بیشتر بدانید :  بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا همین روزهاست!

بیشتر بدانید :  آیا تزریق همزمان واکسن کرونا و آنفلوانزا مشکلی ندارد؟

بیشتر بدانید :  آلرژی به واکسن آنفلوآنزا

بیشتر بدانید : چه کسانی نباید واکسن آنفلوانزا بزنند؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: isna.ir