پیشگیری از سکته مغزی با چند اقدام ساده اما مهم
پزشکان معتقدند با انتخاب سبک زندگی سالم و کنترل عوامل خطر می‌توان از بروز سکته مغزی جلوگیری کرد، در این مطلب به چند نکته مهم برای پیشگیری از سکته مغزی اشاره می کنیم

چند روش ساده برای پیشگیری از سکته مغزی

سایت اطلاع رسانی «مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده» (CDC) با این مقدمه به چند توصیه مهم و کاربردی برای پیشگیری از بروز سکته مغزی پرداخته است:

بیشتر بدانید : سکته مغزی چه علائمی دارد وچطور درمان می شود؟

بیشتر بدانید : هر آنچه باید درباره سکته مغزی بدانید

سبک زندگی سالم

از طریق تغییر سبک زندگی می توان از بروز بسیاری از موارد سکته مغزی پیشگیری کرد. با بی‌تحرکی، تغذیه ناسالم و زندگی پرتنش و پر استرس روزمره، خطر سکته مغزی نیز افزایش می‌یابد.

مصرف غذاها و نوشیدنی های سالم

انتخاب گزینه های غذایی و میان وعده های سالم می تواند به شما در پیشگیری از سکته مغزی کمک کند. میوه و سبزیجات تازه به مقدار زیاد مصرف کنید.

محدود کردن نمک (سدیم) در رژیم غذایی می تواند فشار خون شما را نیز کاهش دهد. کلسترول بالا و فشار خون بالا دو عارضه شایعی هستند که احتمال سکته مغزی را افزایش می دهند.

حفظ وزن سالم

اضافه وزن یا چاقی خطر سکته مغزی را افزایش می دهد. برای تعیین اینکه آیا وزن شما در محدوده سالم است یا خیر، پزشکان اغلب شاخص توده بدنی (BMI) شما را محاسبه می کنند. پزشکان همچنین گاهی اوقات از روش اندازه گیری دور کمر و باسن برای محاسبه چربی اضافی بدن استفاده می کنند.

بیشتر بدانید : BMI چیست؟ + طریقه محاسبه BMI

فعالیت بدنی منظم

فعالیت بدنی می تواند به شما کمک کند وزن سالمی داشته باشید و سطح کلسترول و فشارخون خود را کاهش دهید. متخصصان برای افراد بزرگسال، دو ساعت و ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی هوازی با شدت متوسط مانند پیاده روی سریع را در هر هفته توصیه می کنند. کودکان و نوجوانان نیز باید روزانه یک ساعت فعالیت بدنی داشته باشند.

عدم استعمال دخانیات

استعمال سیگار احتمال سکته مغزی را تا حد زیادی افزایش می دهد و اگر سیگاری هستید، بدانید که ترک سیگار خطر سکته مغزی را کاهش می دهد.

پرهیز از الکل

از نوشیدن الکل خودداری کنید چرا که یکی از مضرات آن، افزایش فشارخون است.

بیشتر بدانید : عجیب ترین نشانه سکته مغزی

بیشتر بدانید : علت های باورنکردی سکته مغزی که از آنها بی خبر هستید

بیشتر بدانید : چگونه عوارض بعد از سکته مغزي را کاهش دهيم

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: isna.ir