تتت

در این مقاله قصد داریم توضیحاتی راجع به عواملی که باعث خستگی می شوند برای شما ارائه دهیم . عواملی مانند ...
 
7. عامل خسته کننده و از بین برنده انرژی: لامپ روشن در شب
حد نرمال نور در داخل خانه در شب و روز به اندازه کافی قوه تخیل و ادراک مغزتان را مختل کند. لامپ های روشن ساعت داخلی بدنتان را به حالت اولیه برمی گرداند، و سروقت بیدار شدن با آن کمی سخت می شود. طبق تحقیقات بیمارستان بریگام، لامپ های روشن خواب را مختل می کند و باعث تاخیر در به خواب رفتن افراد می شود.

عامل انرژی دهنده:نور کم
چند ساعت قبل از خواب، لامپهای بالای سرتان را در اتاق نشیمن یا اتاق خواب کم کنید. به جای آن چراغ مطالعه را روشن بگذارید.
 
8. عامل خسته کننده و از بین برنده انرژی: خوردن صبحانه با ویتامین ها به اضافه قهوه
این صبحانه که بسیار خوردن آن رایج است باعث افزایش انرژی می شود. نانسی کلارک نویسنده کتاب راهنمای تغذیه ورزشکاران می گوید: ویتامین ها منبع غنی از انرژی نیستند. حذف کردن کامل صبحانه از غذاهای روزانه تان بسیار بد است. اگر روز را بدون دریافت کالری شروع کنید، سرعت متابولیسم و فعالیت های دیگر بدنتان کند می شود به این منظور که انرژی تان را حفظ کند. درنتیجه، با خوردن صبحانه به این احساس پژمردگی و کسلی تان خاتمه دهید. گنجاندن و خوردن صبحانه در صبح انرژی لازم بدنتان را تامین می کند نه اینکه صبح ها گرسنه بمانید و این فقط درصورتی است که شب قبل زیاد غذا خورده باشید. 
 
عامل انرژی دهنده:صبحانه کامل و خوب
برای اینکه صبحها تا دیر وقت انرژی داشته باشید، صبحانه ای بخورید که حاوی پروتئین و کربوهیدرات باشد مثل: بادام زمینی، غلات یا یک عدد تخم مرغ با نان تست.
کریس رزن بلوم استادیار تغذیه دانشگاه ایالت جرجیا در آتلانتا می گوید: بدنتان کربوهیدرات را سریعا می سوزاند، و در یک مدت کوتاهی انرژی تان تخلیه می شود اما پروتئین تا طولانی مدت در شکمتان می ماند و به شما انرژی می دهد. 
 
9. عامل خسته کننده و از بین برنده انرژی: ورزش بی اندازه
ریچارد کات رئیس انجمن فیزیولوژی و ورزش سان دیاگو می گوید: هر روز ورزش کردن یک استراتژی دریافت انرژی نیست و توصیه نمی شود مخصوصا اگر شما مبتدی هستید و سعی می کنید تا با ورزش اندامتان را خوش فرم کنید. بدن بعد از ورزش به زمان نیاز دارد تا دوباره به حالت اولیه باز گردد، انرژی را ذخیره کرده و ماهیچه ها را ترمیم کند.
 
عامل انرژی دهنده: سبک ورزش کردن
کاتن توصیه می کند اگر در طول روز نیاز به استراحت دارید قبل از اینکه از رختخواب بیرون بیایید نبضتان را بگیرید.اگر نبضتان بیشتر از پنج تا و بیشتر از حد نرمال بود، ملایم و سبک ورزش کنید و فعالیت کمتری در روز داشته باشید. فقط دو روز متوالی را برای ورزش کردن انتخاب نکنید زیرا عادت ورزش کردنتان کم کم فروکش می کند.
 
10. عامل خسته کننده و از بین برنده انرژی: اضافه وزن
اضافه وزن باعث خستگی می شود. اسچوارتز می گوید: اگر اضافه وزن دارید، بسیار خسته می شوید. اضافه وزن، فشاری به قلبتان وارد می کند که باعث خستگی و کسلی شما می شود.
 
عامل انرژی دهنده: کم کردن اضافه وزن
از خوردن هله هوله و غذاهای فاقد ارزش غذایی، غذاهای چرب و شیرین پرهیز کنید و به خوردن غذاهای سالم روی بیاورید. غذا خوردنتان را کنترل کنید و حواستان باشد که چه مقدار غذا می خورید. هرچه وزنتان کم شود، احساس بهتری پیدا می کنید و انرژی تان افزایش می یابد.
 
11. عامل خسته کننده و از بین برنده انرژی: سستی و تنبلی
شری برورمن، یک درمانگر فیزیکی در لس آنجلس و نویسنده کتاب "پیاده روی خوب" معتقد است که وقتی مفصلها موازی هم یا ردیف هم و به صورت مناسب قرار نمی گیرند، بدن سخت تر کار می کند. حالت تنبلی و سستی فشار اضافی را روی کمر و باسنتان وارد می آورد که باعث خستگی و درد اندام شما می شود.

عامل انرژی دهنده: حالت خوب
حالت صحیح چگونه است؟
برورمن می گوید: وقتی به پایین نگاه می کنید بدون آنکه گردنتان را تکان دهید، باید بتوانید نوک کفش هایتان را ببینید. یک حالت دیگر این است که اگر نشسته یا ایستاده اید یا حتی درحال حرکت هستید، سرتان باید صاف به سمت بالا باشد. نه اینکه به جلوی بدنتان خم باشد. همچنین گوشهایتان بایستی دقیقا بالای شانه هایتان باشد. 
 
12. عامل خسته کننده و از بین برنده انرژی: سر و صدای زیاد
سر و صدای زیاد استرس آور است. آرلین برونزفت استاد روانشناسی در دانشگاه لهمن در نیویورک می گوید: سر و صدا و استرس، زندگی تان را تحت الشعاع قرار می دهد و خطرات فیزیولوژیکی به همراه دارد. ضربان نبض و فشار خون افزایش پیدا می کند، آدرنالین خون بالا می رود، درحقیقت هر چیزی که به استرس شما بیفزاید و سیستم عصبی تان را مختل کند، انرژی تان را کاهش می دهد. سر و صدا همچنین تنش زاست زیرا شما قادر به کنترل آن نیستید. درطول روز، ممکن است بتوانید سر و صدا را کنترل کنید اما چون مشغول کار هستید و کنترل آن برایتان سخت است از کنترل آن غفلت می کنید. سرانجام سر و صدا با خود خستگی فیزیکی به همراه می آورد.

عامل انرژی دهنده: سر و صدا را پایین بیاورید
به بچه ها یا اطرافیانتان بگویید تن صدایشان را پایین بیاورند. اگر سر و صدا نمی گذارد که شما بخوابید، پنبه داخل گوشتان کنید. اگر سر و صدای خیابان خوابتان را مختل کرده در و پنجره ها را درزگیر بزنید. پارچه های ضخیم، پرده های کلفت و مخمل هم صدا را کم می کند.
 
تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ
 
مطالب پیشنهادی:
مهار سردردهای ناشی از تنش و خستگی
خستگان بخوانند!!
روشی اعجاب انگیز برای خستگی چشم
چرا اینقدر خستهام؟( 7 دلیل احساس خستگی)
رفع کسالت و خستگی با غذاها
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X