انواع آنتی بیوتیک چه عوارضی برای بدن دارد؟
 آنتی بیوتیک ها داروهای پر مصرفی هستند که عوارض زیادی دارد، در ادامه به مهم ترین عوارض جانبی انواع آنتی بیوتیک اشاره می شود

عوارض آنتی بیوتیک ها

در برخی از موارد مصرف آنتی بیوتیک‌ها با عوارض جانبی جدی همراه هستند که از جمله آنها می‌توان به آنافیلاکسی یا بیش‌دفاعی اشاره کرد.

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا واکنش بدن به مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، علت یک پنجم از مراجعات بیماران به اورژانس است. به گزارش مدیکال نیوز تودی، از دیگر عوارض جانبی مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


عوارض آنتی بیوتیک ها : مشکلات گوارشی

از شایع‌ترین عوارض ناشی از مصرف آنتی بیوتیک‌ها می‌توان به مشکلات گوارشی  از جمله سوء هاضمه، حالت تهوع، اسهال و استفراغ، نفخ معده و کم اشتهایی اشاره کرد.


عفونت‌های قارچی از مشکلات مصرف آنتی بیوتیک ها

تاثیر آنتی‌بیوتیک‌ها در از بین بردن باکتری‌های مضر است. هرچند، در برخی مواقع با مصرف آنتی بیوتیک‌ها باکتری‌های خوب که بدن را در برابر عفونت‌های قارچی حفظ می‌کنند، از بین می‌روند.


تداخل دارویی با آنتی بیوتیک ها

مصرف همزمان برخی از داروها با آنتی‌بیوتیک‌ها تداخل دارند. از جمله این داروها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: داروهای رقیق کننده خون، آنتی هیستامین‌ها، آنتی اسیدها، مولتی ویتامین‌ها و برخی از مکمل‌ها، داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی، داروهای پسوریازیس و داروهای دیابت.


حساسیت به نور خطر آنتی بیوتیک ها
قرص,کپسول

به افراد توصیه می‌شود در زمان مصرف آنتی بیوتیک‌هایی که پوست را در برابر نور حساس می‌کنند، از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنند.


تغییر رنگ دندان‌ها از عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها

بررسی‌ها نشان می‌دهد سه تا شش درصد از افرادی که از تتراسایکلین مصرف می‌کنند با عارضه تیرگی رنگ دندان‌ها مواجه می‌شوند. این مشکل در افراد بزرگسال غیر قابل بازگشت است، زیرا دندان‌های آنها مجدد رشد نخواهد داشت.

بیشتر بدانید : زمان مصرف آنتی بیوتیک و بعد از آن چه بخوریم؟ چه نخوریم؟

بیشتر بدانید : آیا واقعا لازم است آنتی بیوتیک ها را تا آخر مصرف کنید؟

بیشتر بدانید : همراه آنتی بیوتیک هرگز این خوراکی ها را نخورید

بیشتر بدانید : در مصرف این آنتی بیوتیک خطرناک احتیاط کنید


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : isna.ir