برخی داروها مانند مواد مخدر اعتیاد آور هستند و مصرف آنها در طولانی مدت توصیه نمی شود؛ آیا این داروها را می شناسید و عوارض مصرف آنها را می دانید؟

کدام داروها، داروی مخدر و اعتیاد آور هستند و چه عوارضی دارند؟

پایه قرص‌هایی مانند استامینوفن، کدئین، دیفنوکسیلات و شربت اکسپکتورانت، مخدر است. سعید صفاتیان مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روان‌شناسی ایرسا ضمن هشدار به مصرف قرص‌های مسکن گفت: درمان معتادان به قرص‌های مسکن از درمان معتادان به مواد مخدر، به شدت سخت‌تر است. اگرچه برخی قرص‌های مسکن مانند استامینوفن

 کدئین (تسکین‌دهنده درد)، دیفنوکسیلات (کنترل کننده اسهال و مشکلات گوارشی)، ترامادول (داروی ضد درد قوی) و شربت اکسپکتورانت بدون نسخه پزشکی در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد اما دارای مصرف پزشکی است. مصرف مداوم قرص‌های مسکن مانند مورفین، موجب بی‌دردی، نشئگی و وابستگی جسمی شدید فرد به این داروها می‌شود و مانند تریاک عمل می کند.

درمان معتادان به قرص‌های مسکن به ویژه مصرف کنندگان داروهایی مانند ترامادول، از درمان افرادی که به مواد مخدر اعتیاد دارند، به شدت سخت‌تر است. به طور مثال افرادی که روزانه ۱۰ قرص ترامادول مصرف می‌کنند، سخت‌تر از افرادی که روزانه ۲ گرم تریاک مصرف می‌کنند درمان خواهند شد.

 مصرف داروهای مسکن موجب کاهش فشار خون و ضربان قلب، تنگ شدن مردمک چشم، سیاه شدن دندان، تخریب کلیه و کبد، اختلال در گلبول‌های قرمز و... خواهد شد. 

زنانی که به طور مکرر از این قرص‌ها استفاده می‌کنند افزون بر عوارض ذکر شده، دچار نازایی و سقط جنین می‌شوند، افزود: ترک ناگهانی این داروها نیز موجب بدن درد شدید، تهوع، اسهال، استفراغ، مشکلات کلیوی، دردهای شدید کمری،‌ خشکی دهان و دندان، سیاه شدن دندان‌ها و... می‌شود.

باید فروش قرص‌های مسکن در داروخانه‌ها محدود شود. در واقع داروخانه‌ها باید از فروش داروهای مذکور به مشتری‌های ثابت این داروها خودداری کنند؛ زمانی که فروشندگان شاهد این موضوع هستند که شخصی یک روز در میان و بدون نسخه پزشک درخواست داروهایی مانند دیفنوکسیلات، استامینوفن، کدئین، ترامادول و ... را می‌کند باید از فروش آن به این فرد خودداری کنند. در این میان پزشکان نیز نباید بدون معاینه و تنها با استناد به گفته‌های بیمار برای آن ها داروهای مسکن تجویز کنند.


بیشتر بدانید : ترامادول کشنده ترین داروی مخدر!

بیشتر بدانید : اثر داروها و مواد مخدر بر میل جنسی

بیشتر بدانید : مصرف کدئین با خطر اعتیاد همراه است ، مراقب باشد


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khorasannews.com


 
 

پربیننده های این بخش

 
X