زینک اکساید (زینک اکسید) یک پماد موضعی است که برای بهبود التهاب های پوستی و برخی موارد دیگر کاربرد دارد که در ادامه به معرفی دقیق تر این دارو پرداخته می شود

پماد زینک اکسید Zinc Ocide و هر آنچه لازم است بدانید

زینک اکساید یا زینک اکسید یک پماد موضعی است که برای پیشگیری و بهبود تحریک های پوستی ناشی از ادرار، اسهال، عرق کردن، آسیب های فیستول، محل زخم ناشی از تغذیه با لوله، سوختگی های جزئی، بریدگی ها، خراش و یا خارش استفاده می شود. این دارو بدون نسخه پزشک نیز در اختیار بیمار قرار می گیرد و به شکل پماد موجود می باشد.

بیشتر بدانید : روش های پیشیگیری و درمان عرق سوز شدن

بیشتر بدانید : نکات مهم در سوختگی کودکان

پیش از مصرف 

در صورتیكه تصمیم به مصرف دارویی دارید همه جوانب آن باید بدقت بررسی گردد. این تصمیمی است كه شما و پزشكتان می گیرید. درمورد مصرف پماد زینک اکساید موارد زیر باید درنظر گرفته شود:

آلرژی و حساسیت

اگر به این دارو یا هر داروی دیگری حساسیت نشان داده اید، حتما پزشک خود را مطلع سازید. به علاوه اگر دچار حساسیت های دیگری هم هستید، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به رنگ، مواد نگهدارنده و یا حیوانات، به پزشک خود اطلاع دهید. در مورد داروهایی که تاکنون مصرف نکرده اید، ابتدا دستورالعمل دارو را بخوانید. 

زینک اکسید برای اطفال

بررسی هایی که تاکنون در مورد مصرف این دارو برای کودکان انجام شده، مشکل و محدودیتی برای این گروه سنی نشان نداده است. اکسید زینک برای کودکان بی خطر است. 

اکسید زینک برای سالمندان 

در مورد تاثیرات پماد زینک اکسید بر روی سالمندان اطلاعاتی در دست نیست. 

تداخلات دارویی

گرچه برخی داروها را نمی توان همزمان با هم مصرف کرد، اما در برخی موارد با وجود تداخلات دارویی، مصرف همزمان دو دارو لازم است. در این شرایط پزشک ممکن است میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا تدابیر احتیاطی دیگری بیندیشد. در زمان مصرف این دارو اگر داروی دیگری نیز مصرف می کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

بعضی داروها را نباید در زمان غذا خوردن یا با برخی غذاهای خاص مصرف کرد چرا که ممکن است تداخلاتی به وجود آید. مصرف تنباکو و الکل با بعضی داروها نیز خطرناک می باشد. در مورد زمان مناسب مصرف دارو و غذاهای مناسب دوره مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید. 

نحوه مصرف زینک اکساید

این دارو را درست طبق دستور پزشک مصرف کنید. بیشتر از حد توصیه شده یا بیشتر از زمان مقرر شده دارو را مورد مصرف قرار ندهید. این دارو فقط برای استفاده بر روی پوست می باشد. از مصرف آن برای چشم ها یا زخم های عمیق اجتناب کنید. می توانید این پماد را بر روی پوست اطراف زخم مورد استفاده قرار دهید. 

در زمان مصرف زینک اکساید، موارد زیر را رعایت کنید: 

  • دست ها را قبل و بعد از مصرف پماد با آب و صابون بشویید. 

  • بخش آسیب دیده را با صابون ملایم و آب تمیز کنید. سپس با پارچه تمیز خشک کنید یا اجازه دهید خودش خشک شود. 

  • با هر بار عوض کردن پوشک نوزاد لایه نازکی از آن را روی پوست قرار دهید. 

میزان مصرف
زینک-اکساید

میزان مصرف این دارو برای بیماران مختلف یکسان نیست. در مورد میزان مصرف به توصیه های پزشک خود دقت کنید یا اطلاعات روی بسته بندی را مطالعه کنید. اگر میزان مصرف شما متفاوت است، آن را بدون مشورت با پزشک تغییر ندهید. 

مصرف موضعی دارو (پماد) برای پیشگیری از تحریک پوست

  • بزرگسالان – 2 تا 4 بار در روز از پماد بر روی بخش آسیب دیده استفاده کنید. 

  • کودکان - تا 4 بار در روز از پماد بر روی بخش آسیب دیده استفاده کنید.

پماد زینک اکساید باید در بسته بندی و در دمای اتاق و دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم نگهداری شود. دور از دسترس اطفال نگهداری شود. از نگهداری داروهای قدیمی و تاریخ گذشته خودداری کنید.

اگر علائم مربوط به بیماری تا 7 روز پس از مصرف دارو بهبود پیدا نکرد و یا بدتر شد، با پزشک خود مشورت کنید. اگر در زمان مصرف دارو توسط شما یا کودکتان به طور ناگهانی بلعیده شد، بلافاصله به مرکز فوریت های پزشکی اطلاع دهید. 

عوارض پماد زینک اکساید 

در کنار تاثیرات مفید، هر دارو دارای عوارض جانبی نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت بروز هریک از آنها درمان های خاصی لازم است. در صورت مشاهده ی هر گونه عوارض جانبی فورا به پزشک مراجعه کنید. در ادامه به برخی از عوارض این پماد اشاره می شود. 

  • کهیر
  • خارش
  • جوش های رپوستی 

عوارض دیگری که در اینجا لیست نشده اند هم ممکن است اتفاق بیفتد. به هرحال در صورت مشاهده هرگونه عوارض به پزشک مراجعه کنید. 

بیشتر بدانید : اگزما چیست؟ + درمان اگزما به بهترین شکل

بیشتر بدانید : از بین بردن جای جوش با 7 محصول تخصصی پوست

بیشتر بدانید : بیماری شقاق مقعد چیست و چگونه درمان می شود ؟

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ

 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X