داروی پردنیزون برای درمان بیماری های متنوع مصرف می شود و کاربردهای متنوعی دارد اما این دارو با عوارضی هماه است که در ادامه به آنها اشاره می شود

عوارض داروی پردنیزون چیست؟

داروی پردنیزون در درمان انواع بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد که از آن جمله می توان به بیماری التهابی روده، لوپوس، آسم، سرطان ها و چندین نوع از آرتروزها اشاره کرد.

مصرف این دارو با عوارض جانبی همراه است که می توان به افزایش وزن، سردرد، احتباس مایع و ضعف عضلانی اشاره کرد. دیگر تاثیرات منفی این دارو شامل بروز عارضه گلوکوم، آب مروارید، چاقی، رشد موی صورت و عقب ماندگی رشد در کودکان است.

داروی پردنیزون می تواند مشکلات روانی نیز ایجاد کند که افسردگی، بیخوابی، نوسانات خلقی و تغییرات رفتاری از جمله آنهاست.

داروهای کورتیکواستروئید همچون پردنیزون تداخلات دارویی بسیاری دارند که به طور مثال می توان به داروهایی چون استروژن ها، فنی‌توئین، وارفارین و داروهای دیابت اشاره کرد. همچنین مصرف این دارو در سه ماهه نخست بارداری می‌تواند موجب بروز عارضه شکاف کام در نوزاد شود.

همچنین این دارو در شیر مادر ترشح می شود و می تواند در نوزادانی که شیر می خورند عوارض جانبی ایجاد کند.

به گزارش مدیسن نت، عوارض جانی این دارو و دیگر انواع کورتیکواستروئیدها می تواند خفیف یا جدی باشد و آسیب‌های برگشت ناپذیری به اعضای بدن وارد کند که معمولا این عوارض با مصرف دوز بالا و دوره زمانی طولانی‌تر ایجاد می‌شود.

بیشتر بدانید : این 7 دارو را نباید با معده خالی مصرف کنید

بیشتر بدانید : 9 دارو که مصرف آنها را نباید ناگهانی متوقف کرد

بیشتر بدانید : نوشیدنی هایی که دارو ها را بی اثر می کنند

بیشتر بدانید : در زمان مصرف داروها این نکات را حتما رعایت کنید

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: isna.ir

 
 

پربیننده های این بخش

 
X