داروهای آسم یکی از عوامل تضعیف استخوان ها
 خوردن برخی داروها عوارض زیادی دارد مثلا خوردن داروهای آسم در دوز بالا می تواند موجب کاهش استحکام استخوان ها شود

 تاثیر داروهای بیماری آسم روی مقاومت استخوان ها

طبق نتایج یک مطالعه جدید، افرادی که داروهای رایج کنترل بیماری آسم را مصرف می کنند با ریسک بالای داشتن استخوان های شکننده و بروز شکستگی های استخوانی روبه رو هستند.

کورتیکواستروئیدها به طور گسترده‌ای برای جلوگیری از حملات آسم، به ویژه به صورت استنشاقی، استفاده می‌شوند. هنگامی که کنترل آسم دشوار شود، ممکن است برای مدتی نسخه‌های خوراکی دارو تجویز شوند.

مدت‌هاست مشخص شده که کورتیکواستروئیدهای خوراکی، به ویژه در دوزهای بالا، می‌توانند تراکم استخوان را کاهش دهند و برخی شواهد نشان می‌دهند نسخه‌های استنشاقی نیز می‌توانند همین تأثیر را داشته باشند.

با این حال هیچ گونه توصیه‌ای مبنی بر توقف داروهای کنترل کننده بیماری آسم نمی‌شود.

«کریستوس چالیتسیوس»، محقق ارشد تیم تحقیق از دانشگاه ناتینگهام بریتانیا، در این باره می‌گوید: «کورتیکواستروئیدهای استنشاقی نقش مهمی در کنترل التهاب مجاری هوا در بیماری آسم دارند. بیماران مبتلا به آسم نباید استفاده از این داروها را متوقف کنند.»

اما وی معتقد است پزشکان باید کمترین دوز این داروها را برای کنترل بیماری تجویز کنند.کسانی که چهار بار یا بیشتر کورتیکواستروئید خوراکی برایشان تجویز شده بود، چهار برابر بیشتر در معرض پوکی استخوان قرار داشتند ودر بیمارانی که ۹ بار یا بیشتر تجویز شده بود، احتمال شکستگی استخوان دو برابر بود.

بیشتر بدانید : پیشگیری از پوکی استخوان با مصرف پروتئین کافی

 بیشتر بدانید : درمان پوکی استخوان با تغذیه

 بیشتر بدانید : عوامل موثر بر پوکی استخوان که کمی عجیب به نظر می رسند

 بیشتر بدانید : این افراد پوکی استخوان می گیرند!!

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khorasannews.com