تتت


با جدید شدن سال همه ما به فکر خانه تکانی و تمیز کردن بخش های مختلف منزل خود هستیم، اما آنچه مهم است بررسی قفسه های داروهاست تا به این ترتیب همه داروهای کهنه و تاریخ مصرف گذشته را دور بیندازیم

 خانه تکانی قفسه های دارویی را از یاد نبرید

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سازمان غذا و دارو ، ممکن است پس از مراجعه به پزشک و دریافت دارو، داروهای تجویز شده تا انتها مصرف نشوند. گرچه تصور اشتباه نگهداری این داروها در منزل برای روز مبادا بسیار خطرناک و نادرست است، ولی شاهد هستیم که جمع آوری و انبار داروها در خیلی از منازل در محلی به نام‌های قفسه دارویی و یا جعبه‌های دارویی، در آشپزخانه و یا یخچال صورت می‌گیرد. حال چگونه باید از شر داروهایی که نیازی به مصرف آن نیست خلاص شد؟

بیشتر بدانید : خانه تکانی داروها را فراموش نکنید

  • فهرستی از داروهایی که مرتب مصرف می‌کنید و در منزل موجود دارید، هنگام مراجعه به پزشک همراه داشته باشید تا از تجویز مجدد آن خودداری شود.

  • نحوه نگهداری صحیح داروها را بدانید و مطابق آن عمل کنید.

  • تعداد داروهایی که باید در یخچال نگهداری شوند اندک است. هنگام دریافت دارو از داروساز نحوه نگهداری دارو را بپرسید.

  • نگهداری داروها در یخچال فقط برای داروهایی که یخچالی می باشند ضروری و مناسب است. یخچال مانند حمام دارای رطوبت است و باعث می شود دارو زودتر از رسیدن به تاریخ انقضای روی بسته بندی، خراب شود.

  • اگر روی جعبه دارویی نوشته است در دمای اتاق نگهداری شود، باید دارو در دمای معمول و در حدود ۲۱ تا ۲۵ درجه سانتیگراد نگهداری شود.

  • داروخانه‌ها به هیچ عنوان مجاز به تحویل گرفتن داروی مصرف نشده از بیماران نیستند، چراکه به محض خروج دارو از داروخانه، شرایط نگهداری دارو از کنترل خارج می‌شود و به همین دلیل سلامت داروی مرجوعی به داروخانه زیر سوال است. پس با غیر قانونی اعلام نمودن بازگشت دارو به داروخانه، سلامت مصرف کنندگانی که داروهای خود را تنها از داروخانه تهیه می کنند حفظ خواهد شد.

  • نظافت کلی عید، زمان مناسبی است تا در هر منزلی، به قفسه یا جعبه دارویی سری بزنیم و به آن سر و سامان دهیم. داروهایی که تاریخ انقضایش فرا رسیده است را جدا و به شکل صحیح معدوم کنیم. گرچه داروها نقش موثری در درمان بسیاری از بیماری ها دارند ولی زمانیکه دیگر نیازی به آنها نباشد ضروری است که برای جلوگیری از خطرات احتمالی، داروها را به شکل مناسبی دور بریزیم.

  • شربت‌های تاریخ گذشته را در فاضلاب خالی کرده و شیشه‌های آن را دور بریزید. سوسپانسیون آنتیبیوتیک‌ها را بعد از گذشت ۱۰ روز از مصرفشان داخل سطل زباله بیندازید.

  • برای جلوگیری از مصرف نابجای داروهای دورریخته شده، بهتر است قرص‌ها و کپسول‌ها را با زباله‌های تر مانند تفاله چای مخلوط کنیم تا ظاهر ناخوشایند آن مانع مصرف داروها توسط کودکان و ... شود.

  • بهتر است داروهایی که داخل زباله‌ها ریخته می‌شود با مواد دیگر مانند تفاله چای آلوده شوند تا از مصرف اتفاقی آن توسط انسان و حیوان پیشگیری شود.

بیشتر بدانید : همه ی داروها را در خانه نگه ندارید

بیشتر بدانید : قفسه داروها را هم بتکانید

بیشتر بدانید : پاکسازی ریه ها بعد از خانه تکانی با این خوراکی ها

بیشتر بدانید : داروخانه خانگی را از یاد نبرید

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:salamatnews.com

 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X