ساعت هایی مناسب برای ورزش کردن آقایان و خانم ها
ورزش کردن در هر ساعتی می تواند روی بدن تاثیرات مثبت داشته باشد اما ورزش کردن در بعضی از ساعات شبانه روز تاثیر آن را چندبرابر می کند

مردان و زنان در این ساعات ورزش کنند

ورزش کردن در هر زمانی برای سلامت مفید است، اما نتایج بررسیها حاکی از آن است که زمان ورزش کردن به منظور دستیابی به بهترین نتیجه ممکن است برای زنان و مردان متفاوت باشد.

این بررسی نشان داد که زنان در طول ورزش صبحگاهی چربی بیشتری می سوزانند، در حالیکه چربی سوزی در مردان عصرها بیشتر است.

 بسیاری از نکاتی که در مورد این موضوع شناخته شده است بر اساس مطالعات انجام گرفته روی مردان بدست آمده است. تفاوت در هورمون‌ها، ساعت‌ بیولوژیکی و چرخه خواب و بیداری بین مردان و زنان، همگی میتوانند نقش داشته باشند.

این مطالعه روی ۳۰ مرد و ۲۶ زن ۲۵ تا ۵۵ سال با وضعیت جسمی سالم برای مدت ۱۲ هفته به طول انجامید و اثرات برنامه تناسب اندام متنوع که شامل تمرینات کششی، دوی سرعت، مقاومتی و استقامتی بود، بررسی شد. یک گروه به مدت یک ساعت قبل از ساعت ۰۸:۳۰ صبح و گروه دیگر همان فعالیت ها را در هنگام عصر، بین ساعت ۱۸:۰۰ تا ۲۰:۰۰ دنبال کردند. همه شرکت کنندگان از یک برنامه غذایی ویژه پیروی کردند.

متخصصان آمریکایی فشار خون و چربی بدن همه افراد را در طول مطالعه و همچنین انعطاف پذیری، قوای بدنی و قدرت هوازی را در شروع و پایان آزمایش کردند. تمام افرادی که در این مطالعه شرکت کردند، بدون توجه به زمان ورزش، سلامت و عملکرد کلی خود را در طول این مدت زمان بهبود دادند.

متخصصان با بیان اینکه بهترین زمان برای ورزش، ساعتی است که می توان آن را انجام و در برنامه خود قرار داد، اظهار داشتند: موضوع دیگری نیز مطرح است و اینکه زمان ایده آل برای ورزش در زنان و مردان متفاوت است.

بر اساس نتایج بدست آمده، زنانی که علاقه مند به کاهش چربی ناحیه میانی و کاهش فشار خون خود هستند، باید صبح ها ورزش کنند. این مهم است زیرا چربی شکمی در اطراف اندام های داخلی بدن از جمله کبد انباشته می شود و می تواند خطرناک باشد. با این حال، زنانی که سعی میکنند قدرت عضلانی اندام بالایی و همچنین خلق و خوی کلی و مصرف غذای خود را بهبود بخشند، باید ورزش عصرگاهی انجام دهند.

همچنین مشخص شد مردان شرکت کننده در این بررسی حساسیت کمتری نسبت به زمان ورزش کردن در طول روز داشتند و قدرت بدنی شان در صبح و عصر بهبود پیدا کرد. اما مشخص شد که ورزش عصرگاهی برای مردانی که علاقه مند به بهبود سلامت قلب و متابولیک و همچنین سلامت عاطفی هستند، ایده آل است. بهبود سلامت متابولیک به معنای کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند چاقی، دیابت نوع دو، بیماری قلبی و سکته است.

بیشتر بدانید : انگیزه برای ورزش کردن

بیشتر بدانید : ورزش را به درستی انجام نمی دهید اگر این علایم را دارید + راه حل

بیشتر بدانید : 10 راه آسان برای عادت کردن به ورزش

بیشتر بدانید : با 5 دقیقه ورزش کردن در هر ساعت انسان سالم تر می ماند

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع :isna.ir