دوچرخه سواری و مزیت های آن برای قلب و مغز
دوچرخه سواری یکی از ورزش های ساده و ارزان است که مزیت های زیادی برای سلامت جسم دارد. در ادامه به مهم ترین مزیت های دوچرخه سواری اشاره می شود

مزیت های دوچرخه سواری برای سلامت

دوچرخه‌سواری همچون بیشتر فعالیت‌های جسمی از بدن در برابر چاقی، بیماری قلبی، دیابت و مشکلات روحی حفاظت می‌کند. در این مقاله چهار دلیل مهم که توجیه می‌کند چرا لازم است به طور مرتب دوچرخه‌سواری کنیم عنوان شده است:


دوچرخه سواری و عضله‌سازی و تقویت استخوان‌ها

هنگام دوچرخه‌سواری ماهیچه‌های شانه، ماهیچه‌های سرینی در نشیمنگاه و ماهیچه چهارسر ران فعالیت دارند. فعالیت چندین ماهیچه به حفظ سلامت استخوان‌ها و جلوگیری از کاهش تراکم استخوانی کمک می‌کند.


تقویت عملکرد مغز با دوچرخه سواری

درحالیکه فوائد دوچرخه‌سواری برای مقابله با بیماری قلبی-عروقی و دیابت آشکار است، بررسی‌ها نشان می‌دهد این ورزش بهبود عملکرد مغز، قدرت شناختی و ساختار مغز را نیز به دنبال دارد. گروهی از محققان آمریکایی در مطالعه‌ای که سال ۲۰۱۲ انجام گرفت، مشاهده کردند انجام مرتب دوچرخه‌سواری مهارت‌های حل مساله و حافظه‌ای را در افراد مسن حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد بهبود می‌دهد.


کمک ‌به بیماران مبتلا به آرتریت با دوچرخه سواری
دوچرخه سوار,دوچرخه سواری

افرادی که از مشکلات تعادلی رنج می‌برند می‌توانند از فوائد دوچرخه‌سواری در فضای بسته بهره ببرند. همچنین این موضوع در مورد بیماران مبتلا به آرتریت هم صحیح است که می‌توانند بدون وارد کردن فشار به مفاصل ورزشی مفید برای قلب وعروق انجام دهند.

افراد مبتلا به استئو آرتریت یا روماتوئید آرتریت که به دلیل درد، فعالیت جسمی ندارند اغلب دچار مشکلات تعادلی می‌شوند. بنابراین، آنان کمتر احتمال دارد با دوچرخه‌های ثابت به خود آسیب وارد کنند.


دوچرخ سواری و بهبود سلامت روان

دوچرخه‌سواری به عنوان روشی برای رفت و آمد علاوه بر آنکه نسبت به پیاده‌روی در وقت صرفه‌جویی می‌کند بلکه برای بهبود سلامت روان نیز مفید است. به گزارش مدیکال دیلی، بررسی‌ها نشان می‌دهد افرادی که برای رفت و آمد به محل کار از دوچرخه استفاده می‌کنند نسبت به افرادی که با وسایل حمل و نقل عمومی یا شخصی رفت و آمد دارند، شادتر هستند.

بیشتر بدانید : فواید دوچرخه ثابت بیشتر است یا دوچرخه سواری در فضای باز؟

بیشتر بدانید : دوچرخه سواری برای چه کسانی مضر است؟

بیشتر بدانید : آیا دوچرخه سواری باعث بزرگتر شدن ران ها می شود؟

بیشتر بدانید : اثرات عجیب دوچرخه سواری بر مغز را بخوانید


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : isna.ir