ورزش هایی برای شادابی صبحگاهی دانش آموزان!
دست‌هایتان را در هم قفل كنید، حالا آنها را پشت سر بگذارید و به سرتان فشار بیاورید...
صبح‌ها وقتی از خواب بیدار می‌شویم، احساس می‌كنیم دلمان می‌خواهد باز هم بخوابیم، كمی در رختخواب ‌كش و قوس می‌آییم و دست آخر هم با كرختی از جا بلند می‌شویم...

این داستان شاید برای خیلی از پدر و مادرها آشنا باشد چرا كه حكایت شروع مدرسه‌ها با یك اتفاق قدیمی گره خورده. بچه‌ها برای از خواب بیدارشدن و رفتن به مدرسه مشكل‌های زیادی دارند. با این حركت‌های ورزشی كه نهایتا یك ربع وقت فرزندتان را می‌گیرد او را سرحال راهی مدرسه كنید.

کشش دست ها در رختخواب
این حركت را می‌تواند حتی وقتی هنوز از رختخوابش بیرون نیامده انجام دهد. دست‌ها را بیرون بیاورید. كمی آنها را بكشید. حالا انگشت‌هایتان را جمع كنید به‌طوری كه به كف دستتان نرسد. جمع كنید، باز كنید. چشم‌هایتان هم كم‌كم باز می‌شود.

کشیدگی انگشت ها
حالا كه كمی از آن بی‌حالی اولیه درآمده‌اید سعی كنید انگشت‌های دستتان را از هم باز كنید آنقدر كه احساس كشیدگی بین انگشتانتان بكنید. وقتی كشیدگی به نهایت رسید، آنها را به حالت اولیه برگردانید. این حركت را حداقل 5 بار تكرار كنید.

بالا کشیدن شانه‌ها
حالا دیگر كاملا از جایش بلند شده اما شاید هنوز هم احساس سرحالی سراغش نیامده. بله فرزندتان را می‌گوییم. می‌توانید همراه او این حركت شانه‌ها را انجام دهید و هر شانه را با هم بالا ببرید و با هم پایین بیاورید. سعی كنید هر دو حالت در نهایت کشش باشد؛ بالاترین حالت شانه‌ها و افتاده‌ترین حالت آن.

فشار به سر
دست‌هایتان را در هم قفل كنید. حالا آنها را پشت سر بگذارید و به سرتان فشار بیاورید درحالی كه دست‌ها هم از هم كاملا باز است. این حركت به شما احساس آرامش و راحتی زیادی می‌دهد.

چرخش گردن
یكی از اعضای بدن كه اگر گرفته و ناراحت باشد بسیار احساس كلافگی و خستگی به شما دست خواهد داد گردن است. این حركت‌ و نرمش جزو ساده‌ترین‌هاست اما بعد از انجام آنها مطمئن باشید احساسی از سرزندگی وجودتان را فرا می‌گیرد. حركت اول به سمت چپ و راست و باآرامی، حركت دوم به حالت گردشی یا نیم‌دایره و حركت سوم بالا و پایین است. همه حركت‌ها را 5 بار انجام دهید.

کشش بازوها
این هم جزو حركت‌های كششی است. اگر مدرسه‌اش دیر شده درحالی كه صبحانه می‌خورد می‌تواند این حركت كششی را انجام بدهد به شرط اینكه لقمه‌اش را قورت داده باشد. یكی از بازوها را با دست دیگرتان بگیرید. حالا تا جایی كه می‌توانید در آن كشش ایجاد كنید. این حركت را برعكس هم انجام دهید.

کشش دست ها با لبخند
دست‌ها را در هم قفل كنید و روبروی صورتتان بكشید. این حركت بعد از حركت قبلی بسیار شادابتان می‌كند. دیگر از خواب و حس‌های آن خبری نیست. دست‌ها را رو به بالا بگیرید. سعی كنید اصلا خم نشوند. چند ثانیه در این حالت بمانید.

بازوها به پشت
باید بازوها به پشت بدن بروند و با یك دست ‌آرنجتان را بگیرید. دقت كنید به گردن فشاری وارد نشود. حركت را با هر دو دست و حداقل به مدت یك دقیقه انجام دهید. حال سرحال و آماده مدرسه رفتن هستید. روز خوبی داشته باشید.

پرستو نیاکی/مربی ورزش

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : salamatiran.com

مطالب پیشنهادی:
این نوشیدنی برای دانش آموزان ضروریست
بهترین میان وعده برای دانش آموزان
تغذیه دانش اموزان
اهميت مراقبت‌های بهداشتی در دانش‌آموزان
توصیه هایی برای موفقیت تحصیلی دانش آموزان مبتلا به آسم