با ماساژدرمانی می توانید نحوه خون رسانی را به دستان تان افزایش دهید. در واقع این ماساژ دست نشاط و زیبایی را به دستان شما بازمی گرداند.

ماساژ دست برای بازگرداندن نشاط و زیبایی

نزدیک عید  است. بسیاری از خانم ها سخت مشغول خانه تکانی و آماده کردن خانه برای عید هستند. استفاده از انواع سفید کننده و پاک‌کننده‌ها می توانند طراوت و شادابی را از دستان شما بگیرند. درمانگران طب سنتی و مکمل با ارائه راهکارهایی شادابی را به دستان شما باز‌می‌گردانند. 

با ماساژدرمانی می توانید نحوه خون رسانی را به دستان تان افزایش دهید. عملكرد عضلات ناحیه دست به خوش فرم شدن دست‌ها و افزایش نشاط و زیبایی آنها كمك می‌كند. با انجام حرکات زیر علاوه بر حفظ شادابی، ماساژ درمانی برای پیشگیری از بیماری ها هم نقش مهمی دارد. برای این ماساژ به لوسیون یا روغن گیاهی احتیاج دارید. روی میز دستمالی پهن كنید و دست‌های‌تان را به روغن گیاهی آغشته كنید و برای ماساژ دست‌ها آماده شوید.

در مرحله نخست باید ساعد و پشت دست را ماساژ دهید و با ایجاد حرارت در این ناحیه به افزایش جریان گردش خون در دست‌ها كمك كنید. در این مرحله بعد از آغشته كردن سرانگشتان به روغن، مشت فرد را با دست چپ نگه دارید و مانند تكیه‌گاه عمل كنید و با دست راست خود ساعد را از بالا به سمت سرانگشتان دست ماساژ دهید. در این مرحله باید به خوبی همه نقاط پوست را تحت تاثیر قرار دهید.  برای ماساژ روی دست از انگشت شست و برای ماساژ سطح‌های پایینی از 4 انگشت دیگر كمك بگیرید. 

Handmassageaftercleaning 1.jpg

 ماساژ دست ها بعد از خانه تکانی 1

 

در این مرحله با تحریك سلول‌های پوستی به گرم شدن پوست و عضله و بالارفتن سرعت جریان گردش خون كمك كنید. برای اجرای این تكنیك سرانگشتان هر دو دست را به روغن آغشته كنید و با نیشگون‌هایی كه از عضله و پوست دست می‌گیرید این تكنیك را از سرانگشتان تا نزدیك آرنج دست تكرار كنید. این روند را باید در دو بخش رو و پشت دست تكرار كنید و مراقب باشید كه نیشگون‌هایی كه می‌گیرید دردناك نباشد.

Handmassageaftercleaning 2.jpg

ماساژ دست ها بعد از خانه تکانی 2

بعد از آنكه با تكنیك نیشگون به افزایش و بهبود جریان گردش خون خود كمك كردید، می‌توانید از تكنیك مالشی یا تكنیك مسواك  كمك بگیرید. این تكنیك هم علاوه بر آنكه به ریزش سلول‌های پوستی مرده و فرتوت كمك می‌كند، به فرم گرفتن ماهیچه‌ها و عضلات دست نیز كمك می‌كند. برای اجرای این تكنیك پنجه‌های هر دو دست را دور مچ حلقه كنید و با كمك انگشت شست دست دیگر، پوست فرد را از سمت پایین به بالا ماساژ مالشی دهید، یعنی با هر بار ماساژ، كمی پوست دست را به سمت بالا هدایت كنید. 

Handmassageaftercleaning 3.jpg

 ماساژ دست ها بعد از خانه تکانی 3

در این مرحله باز از یكی از دستان‌تان به عنوان پایه استفاده كنید. سرانگشتان دست فرد را بگیرید و به این ترتیب دست فرد را حمایت كنید تا حركت اضافه نداشته باشد. سپس با حركت‌های فشاری و لحظه‌ای، نقاط عصبی پشت و روی دست را ماساژ دهید. برای این كار باید روی فشار سرانگشت دست‌ خودتان حساب كنید. این فشار نباید به حدی باشد كه موجب درد یا آزار ماساژ گیرنده شود. این ماساژ را روی كف دست، پشت دست و ساعد تا آرنج هر دو دست تكرار كنید.

Handmassageaftercleaning 4.jpg

ماساژ دست ها بعد از خانه تکانی 4

بعد از آنكه كل سطح پوست و عضلات دست را تا آرنج ماساژ دادید بهتر است به صورت متمركز انگشتان هر دست را نیز ماساژ دهید. برای این كار  با كمك یك دست كف دست فرد را بگیرید به گونه‌ای كه چهارانگشت كف دست را لمس كند و انگشت شست روی دست قرار بگیرد. بعد با كمك سرانگشتان دیگر با فشارهای نقطه‌ای، هر انگشت را ماساژ دهید و بعد از ماساژ با حلقه كردن دو انگشت شست و سبابه روی بند آخر هر انگشت، عضلات هر انگشت را از بند آخر به سمت سرانگشتان ماساژ دهید.

Handmassageaftercleaning5.jpg

ماساژ دست ها بعد از خانه تکانی 5

در ادامه ماساژ دست سراغ كف دست بروید. ماساژ این بخش از دست به این دلیل كه پایانه‌های عصبی فراوانی در آن قرار دارد بسیار حائز اهمیت است. انتخاب فشار نقطه‌ای برای ماساژ كف دست به شما كمك می‌كند تا نقاط مختلفی از پایانه‌ عصبی كف دست را تحریك كنید و به این ترتیب انرژی مورد نیاز ارگان‌های درونی بدن را از این طریق به هر یك از اندام‌ها هدایت كنید. می‌توانید برای ماساژ از هر دو انگشت شست كمك بگیرید. 

Handmassageaftercleaning 6.jpg

 ماساژ دست ها بعد از خانه تکانی 6

این بخش كه در ادامه مرحله قبلی قرار دارد ماساژ بخش‌های كناری دست است كه از كناره سرانگشت كوچك هر دو دست آغاز می‌شود و تا نزدیك مچ دست ادامه پیدا می‌كند. در این مرحله نیز با فشار نقطه‌ای انگشت شست ماهیچه‌های كناری دست را كه ممكن است در ماساژ‌ها كمتر به آن توجه كنیم به خوبی ماساژ دهید و این حركت را روی عضلات كناری هر دو دست تكرار كنید.

Handmassageaftercleaning 7.jpg

 ماساژ دست ها بعد از خانه تکانی 7 

در مرحله هشتم آماده گرم كردن مچ دست عضلات و ماهیچه‌های اطراف آن شوید. برای این كار با یك دست، مچ دست فرد را بگیرید به گونه‌ای كه مچ دست او بین انگشت شست و چهارانگشت دیگر او ثبات داشته باشد و بی حركت باشد، اما مراقب باشید كه بیش‌از اندازه به مچ دست او فشار وارد نكنید. سپس انگشتان دست دیگر را در انگشتان دست ماساژ گیرنده قلاب كنید و با آرامش و خیلی آرام مچ دست را به سمت بالا و پایین و چپ و راست هدایت كنید.

Handmassageaftercleaning 8.jpg

ماساژ دست ها بعد از خانه تکانی 8

در آخرین مرحله دوباره طبق روال مرحله اول كمی دست‌های‌تان را با روغن آغشته كنید. از یك دست به عنوان پایه استفاده كنید و با كف دست دیگر و با كمك سرانگشتان دست به ماساژ پشت دست، مچ و ساعد دست ماساژ گیرنده بپردازید و همین روال را برای سرانگشتان دست، كف دست، و روی ساعد دوباره تكرار كنید و فراموش نكنید كه هر مرحله‌ای را كه روی یك دست اجرا می‌كنید حتما روی دست دیگر نیز با همان كیفیت اجرا كنید.

Handmassageaftercleaning 9.jpg

ماساژ دست ها بعد از خانه تکانی 9گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:مجله سیب سبز 
 

X