به بعضی افراد توصیه می‌شود که بدوند و به بقیه پیاده روی را سفارش می‌کنند....


پیاده روی و دو برای سلامت تان خوب است!

در هر حال، یک چیز قطعی است و آن این است که این ورزش ها برای سلامتی، ذهن و تناسب اندام عالی هستند. به شرطی که با استمرار پیگیری شوند تا ریتم مناسب خود را بیابند.

دو یا پیاده روی؟
می‌توان این دو فعالیت هوازی را در ساحل دریا یا جنگل، بر روی سطوح هموار یا شیب دار، در آب یا در پلکان...، همراه با خانواده، بین دوستان و یا به تنهایی انجام داد. دویدن در سال های دهۀ 80 [میلادی] خیلی مد بود، امروزه نیز این ورزش طرفداران بسیاری دارد، اما به نظر می‌رسد که کمی از سرعت آن کاسته شده است. 

رقیب اصلی دو چیست؟
پیاده روی ورزشی. باید گفت که این طبیعی ترین تفریحی است که می‌تواند وجود داشته باشد. و نیازی ندارد که شما بدنی عضلانی داشته باشید یا اندام تان را به وسیلۀ ورزش هایی مثل ژیمناستیک خیلی قوی کرده باشید. پیاده روی به وضعیت خاص جسمی، آموزش یا وسایل گران قیمت نیازی ندارد. کافیست که یک پا را جلوی دیگری بگذارید.

بر خلاف دویدن که در آن مفاصل پا، زانوها و قوزک پا دچار زحمت می‌شوند، در پیاده روی این مشکلات دیده نمی‌شوند. وقتی که می‌دویم، خودمان را از زمین می‌کَنیم. در هر برخوردی، اعضای پایینی بدن، وزنی سه تا چهار برابر را بر بدن وارد می‌کنند.

دویدن در دارز مدت ممکن است باعث آسیب به منیسک یا دردهای ناحیۀ پشت شود. دویدن باعث ایجاد آرتروز نمی‌شود ولی اگر از قبل وجود داشته باشد، آن را تشدید می‌کند. هنگام راه رفتن، مدام یک پای ما روی زمین است، و این امر باعث می‌شود که برخوردها بر دو تقسیم شوند. پیاده روی جانشین مناسبی برای دویدن است که مانع از ایجاد آسیب هایی از جمله، پیچ خوردگی، ساییدگی رباط ها، التهاب پاشنۀ آشیل و... می‌شود.

دو و پیاده روی: جلوی تمایلات تان را نگیرید!
فعالیت های استقامتی بسیار مفیدند، دو و پیاده روی ورزش های کاملی هستند که فواید گوناگونی دارند. با رعایت اعتدال و بدون اعمال فشار بیش از حد، برای بدن شرایط تلاش و کوششی فراهم می‌شود که استقامت نام گرفته است.

پیاده روی هم مانند دوچرخه سواری و شنا، نیاز به تلاش کم شدت دارد و این تلاش همراه با استقامت خواهد بود. پیاده روی، پا را چابک، ماهیچه های پا و ران و همچنین ستون فقرات و عضلات شکم را تقویت می‌کند. مفاصل انعطاف پذیرتر و مستحکم تر می‌شوند. با حرکات بازو، نیم تنۀ بالا نیز به حرکت در می‌آید.

پیاده روی، باعث تحریک بازگشت وریدی در بین افراد سالخورده و زنان باردار می‌شود، خطر ورم، واریس و التهاب وریدی را کاهش می‌دهد. روند از بین رفتن استخوان ها (پوکی استخوان) را متوقف می‌کند. و توانایی سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهد.

پیاده روی برای سیستم قلبی عروقی، فواید متعددی دارد. پیاده روی و دو به میزان کافی، ظرفیت های قلبی تنفسی و عصبی ماهیچه ای را بهبود می‌‌بخشد. قلبی که به خوبی تمرین کرده و پرورش یافته باشد، در هر تپش خون بیشتری به سرخرگ ها می‌فرستد. سپس، عضلانی و در نتیجه کمتر خسته می‌شود.

به همین دلیل است که پیاده روی بخشی از برنامه های درمانی کسانی است که دچار سکتۀ قلبی شده اند یا عمل پیوند قلب را پشت سر گذاشته اند. ضمناً این ورزش به افراد مبتلا به آسم نیز توصیه می‌شود، تا ظرفیت های تنفسی شان به تدریج بهبود یابد.

پیاده روی به تناسب اندام کمک می‌کند. عضلات شکم شکل می‌گیرند ... علاوه بر این، در آغاز سی و پنجمین تا چهل و پنجمین دقیقه، بنابر متابولیسم هر فرد، بدن شروع به مصرف ذخیره های جربی می‌کند. بدن برای پشت سر گذاشتن مسیر، نیاز به مواد سوختنی دارد. انجام این دو فعالیت ورزشی، غیر از شرایط مسابقه و رقابت، ذهن را استراحت می‌‌دهد، اعصاب را آرام می‌کند و به لطف تولید آندورفین یا همان هورمون شادمانی، استرس و نگرانی را کاهش می‌دهد. بسیاری از دونده ها، در حین یا بعد از دویدن احساس پویایی و مثبت بیشتری دارند... که ما آن را «شور و شعف دونده» می‌نامیم.

راه رفتن یا دویدن؟
کریستف روئل، مربی ورزشی شبکۀ سلامت MCS می‌گوید: «دو ادامۀ پیاده روی است.» برای انتخاب میان این دو، همه چیر به شخص و هدفی که برای خود تعیین کرده بستگی دارد. هر کس مورد خود را می‌یابد. اگر کسی اصلاً ورزش نکرده است، بهتر است پیاده روی کند.

اگر شخص مشکل خاصی ندارد، می‌تواند به تناوب به این فعالیت ها بپردازد. می‌توان با 15-10 دقیقه پیاده روی شروع کرد، سپس چند دقیقه دوید. دوباره می‌تواند سرعت و شدتش را کم کند تا پیاده روی اش را ادامه دهد، به این ترتیب عمل بازیابی صورت می‌گیرد. این یک روش برای تغییر و تکمیل شدت است و باعث می‌شود که تمرین به شکل تدریجی تحول یابد.  

اگر کسی سابقاً ورزشکار بوده است، می‌تواند به تدریج شروع کند، سپس دویدن را جایگزین پیاده روی کند. و بین مراحل بازیابی و فشار تناوب برقرار کند. این روش باعث از بین رفتن چربی های بیشتری می‌شود.

قوانین طلایی برای پیاده روی و دو
دلیل ترک کردن ورزش هر چه که باشد، نباید فراموش کرد که همه چیز بایستی از ابتدا شروع شود. حتی اگر بدن حافظۀ خوبی دارد، باید به آرامی و به تدریجی به سراغ شروع مجدد رفت. به اصول کلاسیک و مهم احترام بگذارید.

قبل از هر چیز باید به مطب پزشک تان بروید و از او بخواهید یک بررسی کلی برای تان انجام دهد. فشار خون، وزن، سن، سطح بی تحرکی، ضربان قلب و... شاخصه های ضروری برای سنجش هستند تا نسبت اندام و وضعیت سلامت قلب تان را دریابید.

دویدن و پیاده روی هر کدام ریتم خاص خود را دارد!
 اگر خیلی سریع بدوید، خیلی زود سرعت تان زیاد می‌شود و نمی‌توانید مدت زیادی به این روش ادامه دهید، نفس کم می‌آورید.
اصل این است که ورزش تان استمرار داشته باشد. به خاطر داشته باشید که از بین رفتن چربی ها از دقیقه 45 به بعد آغاز می‌شود.  
 
چه کفشی مناسب است؟
باید بدانید که با هر کفشی چه احساسی دارید. از لحاظ تئوری، همیشه کفش باید نیم سایز بزرگتر باشد. طول عمر یک جفت کفش چه قدر باید باشد؟ به طور متوسط، بهتر است که پس از هر 1200 کیلومتر کفش تان را عوض کنید. یا اگر سه بار در هفته از آن استفاده می‌کنید، باید پس از 8 تا 12 ماه کفش تان را عوض کنید. در واقع، مهم وضعیت کفش است.  اگر بدنۀ کفش راحتی را از پا می‌گیرد و کفی آن به کف پا فشار می‌آورد، این نوع کفش ها را کنار بگذارید. آنها خطرناک هستند.

تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سلامت

مطالب پیشنهادی :
نسخه ورزشی برای کمردرد
موقع آشپزی ورزش کنید!
چگونه شدت ورزش را اندازهگیری کنید
ورزشی که ستاره های هالیوودی برای لاغری انجام می دهند
آیا ورزش برایتان همراه با درد است؟

 

 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
X