رشته ورزشی تی آر ایکس یک رشته نسبتا جدید است که در ادامه به معرفی کاملتر این رشته ورزشی و تاثیر آن بر سلامت اندام می پردازیم 

 آشنایی با ورزش تی آر ایکس TRX

TRX مخفف عبارت Total Body Resistance Exercise و به معنی تمرینات استقامتی کل بدن است. امروزه ورزش TRX در بیشتر باشگاه ها ی ورزشی ایران انجام می شود و طرفداران بی شماری نیز دارد اما باز هم برای خیلی از افراد کاملا ناشناخته است. در حالی که  تاریخچه آن به سال 1997 بر می گردد

 در زمان استراحت سربازان بود که فرمانده نیروی دریایی رندی هتریک (آمریکایی) مبدع  TRX اولین نسخه TRX را با استفاده از کمربند مشکی خود که از رشته جوجیستو گرفته بود، ابداع کرد.

چهار سال بعد یعنی سال 2001 رندی هتریک در رشته MBA  از دانشگاه استنفورد دانش آموخته شد ، نیروی دریایی را ترک کرد و به ابداع کامل رشته  TRXو حرکات آن پرداخت که خیلی زود نظر ورزشکاران حرفه ای را جلب کرد.

تاسیس رسمی TRX  در سال 2004 بود و جالب است بدانید اولین مغازه فروش محصولات  TRX صندوق عقب خودروی رندی در سن فرانسیسکو بود. بعد از تاسیس شرکت، اولین دوره آموزش مربیگری تمرینات TRX در سال 2005 اتفاق افتاد.

طی تحقیقی دو ساله محققان حوزه ورزش متوجه شدند که TRX تمام شاخص های آمادگی جسمانی را دارد.

بیشتر بدانید : بر اساس فرم بدن خود ورزش کنید

 چرا تی آر ایکس؟
تی آر ایکس

شاید برای شما هم جالب باشد که چرا تی آر ایکس مورد توجه قرار گرفته است؟ در بیومکانیک بدن شش حرکت اصلی (هل دادن، کشیدن، خوابیدن، راه رفتن، نشستن و چرخیدن) وجود دارد که تمام حرکات دیگر براساس آن ها انجام می شود و یک عضو بسیار مهم وجود دارد به نام مفصل.

در تمرینات تی آر ایکس 2000 حرکت مختلف طراحی شده است که تمام حرکات تی آر ایکس بر اساس آن شش حرکت اصلی   (push, pull, plank, rotate, lunge, squat) و  با توجه به قرار گیری مفاصل  است. طراحی حرکات بر اساس بیومکانیک باعث شده است تا بسیاری از فیزیوتراپ ها در اروپا از این رشته استفاده کنند.

نه تنها فیزیوتراپ ها بلکه افراد مبتدی ، کسانی که به صورت حرفه ای در ورزش های مختلف در حال فعالیت هستند و همچنین افرادی که دچار آسیب های عضلانی شده اند هم  تمرینات این رشته را انجام می دهند. افراد مختلف می توانند با تنظیم شدت و سرعت حرکات و تنظیم بلندی و کوتاهی بندها، نوع تمرینات تی آر ایکس را با فیزیک و توان بدنی خود هماهنگ کنند.

صحبت درباره سیستم تمرینات معلق که توسط شرکت TRX طراحی شده است در چند خط قابل توصیف نیست. در بسیاری از افراد دیده شده است که در هر ورزشی که تمرینات به اشتباه انجام می شود، آسیب امکان پذیر است .

  TRX دنیایی جدید از تناسب اندام و سلامتی را تعریف کرده است و برای دیدن نتایج باید فقط این ورزش را زیر نظر مربیان با تجربه و با دانش انجام داد.مهم نیست که در چه سنی هستید یا هدفتان چیست، کافی است به مربی خود بگویید به چه هدفی فکر می کنید. با برنامه ریزی دقیق و درست به هدفتان خواهید رسید. 


بیشتر بدانید : ورزش پیلاتس چیست؟

بیشتر بدانید : بهترین زمان برای چربی سوزی چه زمانی است؟

بیشتر بدانید : ورزش مناسب برای زنان بالای 50 سال

بیشتر بدانید : تاثیرات ورزش منظم بر بدن


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khorasannews.com


 
 

 
X