تناسب اندام به عوامل مختلفی از جمله ورزش و تغذیه بستگی دارد، در این مطلب به یک روش جدید برای رسیدن به تناسب اندام اشاره می شود

بررسی علت منسوخ شدنBMI و تولد دستگاه‌های بادی آنالیزور

 سال‌ها پیش وقتی برای مشخص شدن تناسب اندام به مطب پزشک می‌رفتید، از طریق یک فرمول ساده به شما می‌گفتند که آیا نسبت قد به وزن‌تان طبیعی است یا خیر. در این جا می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که آیا استفاده از شاخص BMI برای تعیین تناسب توده بدنی روش درستی است؟

بیشتر بدانید : BMI چیست؟ + طریقه محاسبه BMI

بیشتر بدانید : بهترین روش برای رسیدن به تناسب اندام کدام است؟

 شاخص BMI، تناسب اندام

در این روش فقط به دو شاخص قد و وزن برای تشخیص تناسب اندام پرداخته می‌شود و از طریق یک فرمول ساده یعنی (وزن بر حسب کیلوگرم تقسیم بر مجذور قد بر حسب متر) BMI به دست می‌آید و  بعد بر اساس یک سری از اعداد به شما گفته خواهد شد توده بدنی تان در چه وضعیتی قرار دارد. برای مثال اگر شاخص شما بین  18.5 -۱۶  باشد کمبود وزن ،اگر بین ۲۵ -18.5باشد طبیعی و اگر بیشتر از ۲۵ باشد اضافه وزن دارید.


آشنایی‌ با  بادی‌کامپوزیشن

بادی کامپوزیشن در حقیقت روشی است که  با استفاده از یک ترازوی هوشمند از سیرتا پیاز بدنتان را نشان می‌دهد و به صورت کاملاً تخصصی به شما می‌گوید چه میزان چربی و عضله کم یا اضافه دارید و این درصد را  در کدام منطقه از بدنتان باید جبران کنید.


 چربی و عضله
تناسب اندام

بعد از مشخص شدن وزن نهایی، میزان کل چربی و عضله بدنتان در دو سطر به صورت جداگانه به شما نشان داده خواهد شد و در روبه روی آن میزانی از چربی و عضله که در بدن شما طبیعی است، به صورت یک بازه عددی نوشته می شود.همچنین شما می‌توانید به صورت کاملا جزئی‌تر ، به میزان چربی و عضله در دست‌ها، پاها و ناحیه شکمی خود پی ببرید.


 آب ، پروتئین و مواد معدنی

یکی از مهم‌ترین نکته‌ها در داشتن رژیم غذایی کنترل میزان آب، پروتئین و مواد معدنی است. در بادی کامپوزیشن ،شما به صورت جداگانه از آب‌بدن، پروتئین و مواد معدنی خود اطلاع می یابید و می‌توانید با توجه به نیازتان مقدار ورودی آن ها را به بدن‌تان کاهش یا افزایش دهید.


برتری آنالیزور بدن

این که چرا بادی کامپوزیشن نسبت به BMI برتری دارد تا این جا فهمیده اید اما به نظر می رسد بزرگ ترین نقطه قوت این دستگاه چیز دیگری است. برای درک این قضیه شما دو نفر را با وزن و قد کاملا یکسان تصور کنید.

فرد شماره یک دارای ۲۰ کیلوگرم عضله و ۳۵کیلوگرم چربی است فرد شماره دو دارای ۳۰ کیلوگرم عضله و ۲۵ کیلو گرم چربی است.  قطعاً این دو فرد از نظر ظاهری و توده بدنی شبیه هم نیستند ، فرد شماره دو نسبت به فرد شماره یک لاغر‌تر به نظر می‌رسد اما روی ترازو وزن و BMI هر دو یکسان است .


بیشتر بدانید : کاهش BMI یا شاخص توده بدنی به روشی بی خطر

بیشتر بدانید : کاهش وزن و تناسب اندام با ورزش چه مدت طول می کشد


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khorasannews.com


 
 

 
X