نوزاد
بعضی مواقع علل ناشناخته موجب زایمان زودرس در مادران باردار می شود.
 یک متخصص زنان و زایمان گفت: شایع‌ترین علت مرگ نوزادان تولد زودرس است.

دکتر شهره علی محمدی افزود: زایمان زودرس مادران باردار موجب می‌شود نوزادان دچار نارسایی تنفسی شوند که این امر مرگ نوزادان را به همراه دارد.

وی با بیان اینکه زایمان زودرس علل متعددی دارد، اظهار کرد: از مهمترین علل زایمان زودرس می‌توان به عفونت‌ها، ناهنجاری‌های دیواره رحم، نارسایی دهانه رحم، سوء تغذیه، کنده شدن جفت و چندقلوزایی اشاره کرد.

این استادیار دانشگاه علوم پزشکی و فلوشیپ پریناتولوژی بیمارستان فاطمیه همدان، تصریح کرد: گاهی اوقات نیز به علت حفظ جان مادر مجبوریم زایمان زودرس انجام دهیم، به عنوان مثال مادری که دارای بیماری فشارخون است برای جلوگیری از تشنج و نجات جانش اقدام به ایجاد زایمان زودرس می‌کنیم.

به گفته دکتر علی محمدی، بعضی مواقع نیز علل ناشناخته موجب زایمان زودرس در مادران باردار می شود.

وی با بیان اینکه تاکنون موردی از زایمان زودرس به علت استفاده از تلفن همراه و رایانه ذکر نشده است، افزود: تنها می توان گفت امواج ماکروویو در سه ماهه نخست بارداری موجب ایجاد اختلالاتی در جفت و جنین می‌شود.

دکترعلی محمدی به مادرانی که سابقه زایمان زودرس داشته‌اند، توصیه کرد: مایعات زیاد مصرف کنند و از فعالیت زیاد و ایستادن طولانی مدت خوددداری نمایند چرا که خود سابقه زایمان زودرس فاکتور خطر برای زایمان‌های بعدی است.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : isna.ir


مطالب پیشنهادی:
آنچه باید درباره زردی نوزادان بدانید
نحوه شروع و ادامه غذای كمكی در نوزادان
مهـم تریـن علایم پوستـی در نوزادان و شیـرخـواران
رفلاكس در نوزادان
پیشگیری از خراب شدن دندانهای نوزادان