شکل سر نوزاد در چه حالتی طبیعی است؟
شکل سر بعضی نوزادان در هنگام تولد کمی ناهموار است و ممکن است باعث نگرانی والدین نوزاد شود. اما آیا هر ناهمواری در سر نوزاد نگران کننده است؟شکل طبیعی سر نوزاد باید چگونه باشد؟

شکل سر نوزاد در چه حالتی طبیعی است؟

بسیاری از نوزادهای تازه متولد شده دارای سرهای کمی ناهموار هستند. اما آیا این مسئله نگران کننده است؟ بهتر است در مورد علل ناهمواری سر نوزادها و اینکه چه زمانی نیازمند درمان است، بیشتر بدانید.


چه عاملی باعث می شود سر نوزاد ناهموار یا ناصاف به نظر برسد؟

گاهی اوقات سر یک نوزاد در حین عبور از کانال تولد ناهموار می شود. در موارد دیگر سر نوزاد پس از تولد تغییر می کند که در نتیجه فشار وارد شده به سر نوزاد در زمان استراحت به وجود می آید.

در روی سر نوزاد متوجه دو قسمت نرم می شوید که استخوان های جمجمه در این بخش ها هنوز رشد نکرده و به هم نرسیده اند. این بخش ها ملاج یا فونتانل fontanel نامیده می شوند و به سر نسبتا بزرگ نوزاد اجازه می دهند در داخل کانال تولد حرکت کند. به علاوه رشد سریع مغز در دوران نوزادی را امکان پذیر می سازند.

از آنجایی که جمجمه نوزاد قابل انعطاف است، پس از اینکه سر نوزاد به خوبی از کانال تولد عبور کرد، تمایل نوزاد به استراحت در یک حالت خاص منجر به ناهمواری شکل سر نوزاد می شود. این عارضه پلاژیو سفالی موضعی positional plagiocephaly یا سر صافی نامیده می شود که در تصویر زیر مشاهده می کنید.

baby02.jpg

پلاژیو سفالی موضعی positional plagiocephaly یا سر صافی

شکل طبیعی و شکل غیر طبیعی سر نوزاد چگونه است؟

پزشک نوزاد در زمان تولد و همچنین در معاینات منظم بعدی – که معمولا در سال اول تولد هر 2 تا 4 ماه یک بار انجام می شود - قسمت های نرم سر نوزاد و شکل سر وی را بررسی می کند.

شکل سر نوزاد شما زمانی بیشتر قابل توجه است که به سر نوزاد خود از بالا نگاه می کنید. از این دیدگاه پشت سر نوزاد ممکن است در یک طرف کمی صاف تر از طرف دیگر باشد. استخوان گونه در طرف صاف ممکن است کمی بیرون زده باشد و گوش ها در همان طرف صاف ممکن است کمی به سمت جلو باشند.


آیا سر ناهموار نوزاد نگران کننده است؟

سر نوزاد به احتمال زیاد به خودی خود هموار می شود. شکل گیری موضعی سر نیز یک مسئله زیبایی محسوب می شود. بخش های صاف شده پشت سر ناشی از فشار وارد شده در زمان استراحت نوزاد، باعث بروز آسیب مغزی نمی شوند و با رشد و تکامل نوزاد تداخلی ندارند.

به یاد داشته باشید که اگر خیلی نگران شکل سر نوزاد خود باشید، لذت مادر یا پدر شدن را از دست می دهید. طی چند ماه کنترل سر و گردن نوزاد فشار را در بخش های مختلف جمجمه به طور مساوی پخش می کند.

بیشتر بدانید :  در این ساعات به نوزادتان شیر ندهید

بیشتر بدانید : ویتامین های مورد نیاز برای رشد کودک

بیشتر بدانید : 9 مرحله مهم در رشد نوزادان

بیشتر بدانید : وزن نوزاد در زمان تولد چقدر باید باشد؟


تهیه و ترجمه: گره سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ