یبوست کودکان مشکل رایجی است که عدم توجه و درمان آن منجر به بروز پیامدهای ناخوشایندی می شود، در این مطلب چند نکته برای درمان یبوست کودکان بیان می شود

 برای یبوست کودکان چه کنیم؟

یبوست یکی از مشکلات شایع در کودکان است که البته در موارد نادری ممکن است علامت هشداردهنده ای از یک بیماری جدی باشد. در واقع یبوست در کودکان زمانی رخ می دهد که کمتر از سه مرتبه اجابت مزاج در هفته داشته باشند.

زمانی که حجم مدفوع زیاد و سفت می شود ممکن است سبب شکاف خفیف مقعدی و سوزش نیز شود. گرچه این خون ریزی جزئی خطرناک نیست اما برای کودک ناراحت کننده و دردناک است. در نتیجه سیکل معیوبی ایجاد می شود که مشکلات دفع و درد پس از آن را تشدید می کند. گرچه والدین باید به این مسئله حتما توجه داشته باشند و اقدامات لازم برای رفع این مشکل را رعایت کنند اما نباید بیش از حد راجع به این موضوع به کودک تذکر دهند زیرا منشأ استرس خواهد بود و هیچ تاثیری در بهبود ندارد.


یبوست کودک و ضرورت مشورت با پزشک

گرچه مصرف محدود ملین ها بدون تجویز پزشک مشکلی ایجاد نمی کند اما تحریک دفع با استفاده از شیاف بدون مشورت با پزشک توصیه نمی شود. در واقع پزشک می تواند با بررسی وضعیت کودک، تغییرات زندگی او، استرس های اخیر مانند فوت یکی از نزدیکان، تولد نوزاد جدید در خانواده و... اقدامات و درمان های لازم را توصیه کند. همچنین سابقه یبوست در والدین نیز مورد توجه است زیرا در بعضی خانواده ها زمینه این مشکل به شکل وراثت وجود دارد.در زمانی که کودک دست شویی رفتن را یاد می گیرد، باید اجازه داد این دوران برای او با احساس ناخوشایند و استرس همراه نباشد زیرا این دوران و آموختن نظافت معمولا زمینه ایجاد یبوست را ایجاد می کند.


مصرف بیشتر آب و فیبرهای غذایی

در بیشتر موارد افزایش مصرف فیبرهای غذایی با گنجاندن میوه ها و سبزیجات و انتخاب نان و غلات سبوس دار برای بهبود وضعیت یبوست کافی است. همچنین توصیه می شود کودک به مقدار کافی آب بنوشد.

البته درباره شیرخواران باید دقت کرد که گاه نبود تناسب بین میزان آب و شیر خشک نیز باعث غلیظ شدن شیر و در بعضی از کودکان زمینه ساز یبوست می شود.


درمان یبوست با ماساژ شکم کودک
یبوست,یبوست در کودکان

ماساژ ملایم شکم در یبوست های خفیف نیز راهکار خوبی برای بهبود مشکل است. در این حالت دست ها را به هم بمالید تا کمی گرم شود، به کرم مرطوب کننده آغشته کنید و با حرکات چرخشی در جهت عقربه های ساعت شکم کودک را ماساژ دهید. این ماساژ به آرامی روند دفع را تحریک می کند. همچنین راهکار خوبی برای رفع یبوست ناشی از اضطراب موقتی خواهد بود.


درمان خانگی یبوست با چند خوراکی

درمان یبوست با موز

سرشار از فیبر و پکتین است که به تحرک روده ها  کمک می‌کند. برخلاف تصوری که وجود دارد و فکر می‌کنید موز باعث یبوست می‌شود متخصصان معتقدند خوردن دو موز در روز کمک می‌کند راحت‌تر عمل دفع را انجام دهید.


رفع یبوست با آلو

آلو بهترین درمان برای یبوست است؛ این میوه به‌دلیل شیرینی طبیعی و بافت جالبی که دارد به یکی از خوراکی‌های محبوب کودکان بدل شده است.آلو سرشار از فیبر و سوربیتول است که به نرم شدن مدفوع کمک می‌کند.


سیب برای یبوست

خوردن یک سیب در روز شما را از ابتلا به یبوست در امان نگه می‌دارد. یک سیب شیرین و آبدار کمک می‌کند کودک شما از شر علایم و نشانه‌های یبوست خلاص شود.


پرتقال برای یبوست

پرتقال نیز از فیبر زیادی برخوردار است که می‌تواند به‌عنوان یک ملین طبیعی شما را از شر یبوست برهاند.


ساده از کنار یبوست نگذرید
کودک در دستشویی,دختر بچه

توجه داشته باشید که رفع یبوست باید با نظر و تصمیم پزشک باشد و رفع مسائل جسمی و فیزیکی نوزاد اعم از انسداد روده، کم‌کاری تیروئید و... که باید داروی مناسب آن توسط پزشک تجویز شود، کمک بسیار بزرگی در زمینه رفع مشکل است. به‌علاوه اگر یبوست طولانی شد، با تغییرات غذایی برطرف نشد و علایم دیگری مانند خون در مدفوع،  وزن نگرفتن، استفراغ و تحریک‌پذیری به آن اضافه شد به پزشک مراجعه کنید.


ماساژ با روغن زیتون و درمان یبوست

روغن زیتون برای یبوست در نوزادان بسیار موثر است. اغلب بچه‌ها به‌راحتی قادر به دفع مدفوع نیستند و درنتیجه مدفوع در روده جمع و موجب گشاد شدن روده‌ها و دل درد می‌شود. طی این درد، کودک مدفوع خود را نگه می‌دارد تا احساس درد نکند.

ماساژ منظم شکم کودک با روغن‌زیتون سبب تسکین درد او می شود و در‌نتیجه، قادر به دفع مدفوع خواهد بود.  در یبوست شدید،خوردن یک قاشق چای‌خوری روغن ‌زیتون به‌همراه یک قاشق چای‌خوری آب لیمو در اوایل صبح با معده خالی کمک می‌کند مدفوع کودک‌تان نرم‌ شود


بیشتر بدانید : درمان یبوست با 7 راه حل

بیشتر بدانید : پاکسازی روده ها و درمان یبوست با یک ترکیب معجزه آسا

بیشتر بدانید : این دلایل یبوست را نمی دانید!

بیشتر بدانید : چگونه یبوست را با آب ولرم رفع کنیم

بیشتر بدانید : میوه ای که باعث یبوست در کودکان می شود


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : khorasannews.com


 
 
 

 
X