اگر کودکتان دیابت نوع 1 دارد باید این نکات را بدانید
هر ساله نزدیک به 20 هزار مورد جدید دیابت نوع 1 تشخیص داده می شود. این بیماری همیشگی است و اگر به خوبی مدیریت نشود عوارض جبران ناپذیری خواهد داشت

14 نکته ای که در مورد دیابت نوع 1 در کودکان باید بدانید

هر ساله نزدیک به 20 هزار مورد جدید دیابت نوع 1 تشخیص داده می شود. این بیماری همیشگی است و اگر به خوبی مدیریت نشود عوارض جبران ناپذیری خواهد داشت ولی با نظارت دقیق و استفاده به موقع از انسولین می توانید کودکتان را در مسیر زندگی سالم و طولانی قرار دهید.


انسولین

انسولین

دیابت نوع 1 به این معناست که بدن کودک شما به اندازه کافی انسولین تولید نمی کند. هورمونی که قند را تبدیل به انرژی می کند. کودک شما باید چند بار در روز انسولین مصرف کند که می تواند ا ز طریق تزریق یا پمپ باشد.


سطح گلوکز

آزمایش قند خون دیابت

زمانی که بدنتان به اندازه کافی انسولین تولید نکند، سطح قند خونتان بیش از حد افزایش پیدا می کند. شما باید همیشه سطح قند خون فرزندتان را به دقت کنترل کنید. تا زمانی که خودش بتواند این وظیفه را بر عهده بگیرد.


خیلی زیاد خیلی کم

کودک ناراحت

اگر سطح قند خون بیش از حد بالا باشد کودک شما با علایمی مثل خشکی پوست، تشنگی و ادرار مکرر روبرو می شود . وقتی سطح قند خون پایین است به شوک انسولین دچار می شود و کودک با سردرد، خستگی، لرز و گرسنگی روبرو خواهد شد و باید سریع درمان شود.


با تیم پزشکی کار کنید

دکتر و کودک

کودک شما باید حداقل 4 بار در سال به پزشک مراجعه نماید. اگر مشکل کنترل قند خون داشته باشید مسلما این تعداد بیشتر خواهد شد و هر هفته برای تغییر برنامه مراقبتی باید به پزشک مراجعه کنید.

ابتلای کودک به دیابت نوع 2 باعث می شود که در معرض خطر بیشتری از قبیل مشکلات پا، چشم یا کلیه قرار گیرد. باید کودکتان را به طور منظم برای معاینه چشم ببرید و با متخصص تغذیه مشورت کنید.


غذای خوب

ساندویچ در پیک نیک

رژیم غذایی بخش مهمی از کنترل دیابت کودکتان است. باید برچسب های غذایی را به دقت بخوانید و میزان کربوهیدرات آن ها را بسنجید و یاد بگیرید غذاهای مختلف چه تاثیری بر میزان گلوکز دارند. مصرف غذاهای سالم از جمله ، حبوبات، سبزیجات، برخی ماهی ها، آجیل ها، میوه ها و انواع بری ها تاثیر کمتری روی سطح گلوکز دارند.


مصرف شیرینی زیاد ممنوع

 مصرف یک عدد کوکی، مقداری کیک یا بستنی هر از گاهی برای کودک شما مشکلی ایجاد نمیکند ولی باید تحت نظارت دقیق انجام شود. و برای جبران آن کربوهیدرات وعده غذایی اش که در بدن تبدیل به گلوکز می شود را حذف کنید. مثل سیب زمینی یا نان.


زمان بندی وعده های غذایی

شام خانوادگی

زمان غذا خوردن می تواند روی سطح گلوکز کودکتان اثر بگذارد. اگر وعده غذایی دیرتر از حد معمول باشد باید به کودکتان یک میان وعده سالم که سطح گلوکزش را متعادل نگه دارد، بدهید. اگر خیلی زود است باید قبل از آن قند خونش را چک کنید که زیاد بالا نباشد.


فعالیت داشته باشید

Keep Moving.jpg

برای کنترل قند خون بالای کودکتان به نیاز به نوشیدن آب، مصرف انسولین و ورزش دارید.

ار قند خون کودک پایین برود نیاز به مصرف آبمیوه، آبنبات یا قرص گلوکز دارد.

کیت اورژانسی دیابت

همیشه باید کیت مراقبتی شامل انسولی، سرنگ ، شماره تماس، باتری اضافی برای پمپ، نوارای آزمایشی و یک منبع فوری گلوکز همره کودک شما باشد. و همیشه مشخصه ای برای معرفی بیماری اش همراه او باشد.


بیماری کودک را به اطرافیان اطلاع دهید

گفتگو در مدرسه

به مردم درباره دیابت فرزندتان بگویید. شما همیشه نمی توانید همراه کودکتان باشید بنابراین به مسئولین مدرسه، همسایه ها و سایر آشنایان اطلاع رسانی کنید و اطمینان حاصل کنید که می دانند در مواقع اورژانسی باید چه کاری انجام دهند و کیت اضطراری همراه کودک را می توانند پیدا کنند.


حمایت عاطفی

حمایت عاطفی

تحمل یک بیماری مزمن که نیاز به معاینه دائمی دارد برای کودک شما بسیار سخت است. بنابراین باید احساسات کودکتان را هم کنترل کنید. گاهی اوقات ممکن است احساس نگرانی، غرور یا حی افسردگی داشته باشد.


بزرگ شدن همراه با دیابت

آزمایش گلوکز

ممکن است با رشد کودکتان متجه تغییرات او شید. هورمون ها و بلوغ می تواند روی بیماری او تاثیر بگذارد بنابرای در این زمینه باید با پزشکتان مشورت نمایید. کودکتان با بزرگتر شدن یاد میگیرد چگونه دیابتش را تحت کنترل بگیرد.

باید به او یاد دهید که ازین به بعد خودش مسئول مراقبت از خودش است و همواره باید سطح گلوکز خونش را  اندازه گیری کرده و کیت اضطراری را همراهش داشته باشد.

بیشتر بدانید : ویروس های درون روده در ابتلای به دیابت نوع 1 موثر است

بیشتر بدانید : درمان دیابت نوع 1 بدون تزریق انسولین

بیشتر بدانید : پاسخ به سوالات دیابت(1)تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ