رنگ علاوه بر روح، بر اشتهای بزرگسالان و کودکان هم تاثیر می گذارد که در این مطلب به تاثیر رنگ بر اشتهای کودکان اشاره می شود

تاثیر رنگ بر اشتهای کودکان

رنگ بر ذهن و اشتهای کودکان تاثیر می گذارد. به همین دلیل آشنایی با برخی از مواد خوراکی و دسته‌بندی آن‌ها براساس رنگ و خواصی که دارند در تهیه غذاهای جذاب برای کودکان ضروری به‌نظر می‌رسد. شاید به‌همین دلیل است که بسیاری از شرکت‌های تبلیغاتی از مواد غذایی رنگی به‌عنوان راهی برای فروش تولیدات خود استفاده می‌کنند. این تاثیر به‌حدی است که معمولا کودکان ترجیح می‌دهند به‌جای استفاده از خوراکی‌های خانگی، طرفدار انواع خوراکی‌های خوش آب و رنگ سوپر مارکتی باشند.

بیشتر بدانید : روانشناسی رنگ ها: 4 رنگ اصلی چه تاثیری بر شما می گذارند؟

بیشتر بدانید : رنگ درمانی و کاربرد های آن

سبز: یادآور سبزیجات تازه و غذاهای سالم

در فواید خوردن سبزی‌ها و میوه‌ها کسی شکی ندارد. سبزیجات سبز حاوی مجموعه‌‌ای از آنتی‌‌اکسیدا‌ن‌ها هستند که خوردن‌شان به داشتن استخوان‌ها و دندان‌هایی محکم منجر می شود.‌ این رنگ از جمله رنگ‌های سرد و کاهش‌دهنده اشتهاست اما استفاده از سبزیجات سبز در کنار دیگر میوه‌ها و سبزیجات تازه، رنگی قرمز و نارنجی مثل هویج، فلفل دلمه‌ای‌های رنگی، گوجه‌فرنگی، کلم‌برگ و... کاهش اشتها را جبران می‌کند.

آبی: سرکوب‌کننده اشتها

رنگ آبی برای آرامش ذهن و جسم مفید است اما متابولیسم بدن را کند می‌کند، بنابراین برای کودکتان از این رنگ استفاده نکنید. از سوی دیگر رنگ آبی آرامش‌بخش است و با تاثیر روی ضمیر ناخودآگاه کودک، او را به آهسته غذا خوردن تشویق می‌کند. پس می توانید در صورت استفاده از بشقابی به این رنگ، با خوراکی‌های رنگی درون آن، اثر بی‌اشتهایی آن را خنثی کنید.

  قرمز و زرد: تحریک‌کننده اشتها

معمولاً در رستوران‌ها از این رنگ‌ها استفاده می‌شود، اما استفاده از آن‌ها برای افراد با اضافه وزن توصیه نمی‌شود. برای کودک، لوازم میز و سفره به این رنگ‌ها، بر تصورش از مزه غذا تأثیر می‌گذارد. زردچوبه به عنوان یکی از اصلی‌ترین ادویه‌ها، رنگ طلایی و درخشانی به غذا می‌دهد و همین غذا را خوشمزه‌تر نشان می‌دهد.

بیشتر بدانید : خواص رنگ زرد

بیشتر بدانید : خواص رنگ قرمز

نارنجی: بی‌قرارکننده کودک

به دلیل درخشندگی و تابندگی فوق‌العاده‌ای که رنگ نارنجی دارد، به‌راحتی جلب توجه می‌کند. نارنجی اشتهای کاذب ایجاد و فرد را ناخواسته مجبور می‌کند تا یک نوع خوراکی را امتحان کند. به همین دلیل انواع پفک‌ها، اسنک‌ها و بسته‌بندی‌ها به این رنگ باعث بی‌تابی کودکان می‌شوند. نوشیدن آب میوه در لیوان نارنجی برای کودکان بسیار خوشایندتر از لیوان سفید ساده است و آن را خوشمزه‌تر تصور می‌کنند یا برای وعده صبحانه استفاده از آب هویج یا آب پرتقال تحریک‌کننده کودک برای خوردن یک صبحانه مفصل است.

بیشتر بدانید : خواص رنگ نارنجی

سفید: کمتر ایجاد  دلزدگی می‌کند

انتخاب رنگ سفید برای ظروف به این دلیل است که این رنگ انواع غذاها، میوه‌ها و سبزیجات را با رنگ واقعی‌شان نشان می‌دهد، دلمان را نمی‌زند و می‌تواند برای مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار گیرد. ما بزرگ ترها غذا‌های سفید رنگ را به‌سادگی برمی‌داریم و فراموش می‌کنیم که پرکالری هستند به همین دلیل در خوردن نان سفید و برنج زیاده‌روی می‌کنیم. اگر می‌خواهید به کودک‌تان غذای بیشتری بدهید، بهتر است که ظرفش همرنگ محتویات غذا باشد تا در او خطای دید ایجاد کنید ولی برای کاهش وزن بهتر است از ظروف غذایی متضاد با رنگ غذااستفاده کنید.

بیشتر بدانید : تاثیر رنگها بر رفتار انسانها

بیشتر بدانید : تغذیه مناسب برای کودکان

بیشتر بدانید : تغذیه کودکان بعد از یک‌سالگی

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/hhealth
منبع: khorasannews.com

 
 
 

 
X