یبوست؛مشکلی شایع در کودکان
 یبوست یک بیماری گوارشی شایع بین کودکان است که کمی با یبوست در بزرگسالان فرق دارد

 مشکلی شایع در کودکان

 یبوست یکی از شایع ترین بیماری هایی است که در فصل پاییز و زمستان با آن مواجه هستم و به طور معمول حدود ۲۵ درصد کودکان به آن دچار می شوند.

گاهی اوقات یبوست ناشی از بروز مشکلاتی در عملکرد آناتومی روده است، اما در برخی موارد می‌تواند به دلیل تغذیه نامناسب و یا بیماری‌های زمینه‌ای باشد؛ که از طریق انجام آزمایش‌های لازم می‌توان به علت اصلی یبوست پی برد و برای درمان اقدام کرد.

 بروز یبوست در کودکان علل مختلفی دارد که می توان به مواردی از قبیل عدم تمایل برای رفتن به سرویس بهداشتی در مدرسه، کاهش دریافت آب کافی در روز، مصرف نکردن میوه و نداشتن تحرک اشاره کرد.

نشانه های یبوست در کودکان

فوق تخصص بیماری‌های گوارش کودکان در خصوص چگونگی تشخیص یبوست در کودکان، بیان کرد: علائم یبوست در کودکان با بزرگسالان متفاوت است. به این دلیل که کودکان به خوبی نمی توانند مشکلات خود را با والدین در میان بگذارند، برای تشخیص یبوست در کودکان والدین باید به تعداد دفعات دفع مدفوع کودک توجه داشته باشند. بنابراین اگر کودکی کمتر از سه بار در هفته دفع مدفوع داشته باشد این امر نشان دهنده یبوست است. همچنین بی اشتهایی، حالت تهوع و بی اختیاری در دفع مدفوع از دیگر علائم یبوست است که باید به آن ها توجه شود.

یبوست شاید در ظاهر یک عارضه ساده باشد، اما در صورت درمان نشدن می تواند عامل اصلی بروز بسیاری از بیماری ها شود. برای درمان این عارضه مصرف برخی از داروها و میوه هایی مانند انجیر، آلو، زردآلو و گلابی که خاصیت ملین دارند، مناسب است. همچنین دریافت آب کافی در روز و افزایش فعالیت روزانه در درمان یبوست موثر است.

بیشتر بدانید : اقداماتی برای پیشگیری از دیابت در کودکان

بیشتر بدانید : علائم بیماری های خطرناک در کودکان

بیشتر بدانید : رودل کردن یعنی چه؟

بیشتر بدانید : دو خوراکی مفید جهت اسهال کودکان

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:yjc.ir