ویتامین های مورد نیاز برای رشد کودک
در اغلب موارد تأمین نشدن ویتامین‌ها و پروتئین‌های مورد نیاز بدن کودکان موجب نارسایی‌هایی از قبیل کم‌مویی، پوکی استخوان یا کم‌ مقاومت شدن استخوان‌ها، می‌شود.


 اکثر مشکلاتی که کودکان در سنین اولیه رشد با آن مواجه می‌شوند بر اثر کمبود ویتامین و پروتئین‌هایی است که بدن کودکان در آن مقطع برای رشد کامل بافت‌ها به آن نیاز دارد.

در اغلب موارد تأمین نشدن ویتامین‌ها و پروتئین‌های مورد نیاز بدن کودکان موجب نارسایی‌هایی از قبیل کم‌مویی، پوکی استخوان یا کم‌مقاومت شدن استخوان‌ها (که بارزترین آن‌ها به سبب حساسیت دندان در کودکان به‌صورت پوسیدگی ظاهر می‌شود)، پوست غیرشاداب یا لک‌دار، قدکشی ناکافی (متناسب با سن کودک) می‌شود. کارشناسان تغذیه برای جلوگیری از بروز چنین نارسایی‌هایی در کودکان پیشنهادهای متعددی را پیش روی والدین گذاشته‌اند که برخی از آن‌ها به علل پرخرج بودن یا دسترسی نداشتن آسان مشکلات زیادی را برای والدین و به ویژه کودکان فراهم می‌آورد.
 

382411_821.jpg


سلامت موی کودکان


کم‌مویی در کودکان می‌تواند وابسته به عوامل بسیاری باشد. با توجه به این مورد که سوءتغذیه یکی از دلایل شاخص کم‌مویی در کودکان است بنابراین پروتئین و ویتامین مهمترین بخش تغذیه کودک در رشد مو محسوب می‌شود. جگر گوساله، ماش و جوانه گندم، تخم‌مرغ، شیر، ماهی و حبوبات از مهمترین منابع پروتئین به‌حساب می‌آیند.

ویتامین‌های E، C و A و ید هم از اهمیت زیادی در رشد موی کودکان دارند. کلم و بادام‌زمینی سرشار از «ید» هستند و دیگر سبزی‌ها و آجیل‌های خوراکی سرخ‌نشده نیز منابعی پر از ویتامین‌های A و C و E هستند. از دیگر مواد معدنی که مانع از ریزش موی کودکان می‌شوند می‌توان به سیلیس، آهن و کلسیم اشاره کرد. میزان قابل توجهی از این مواد معدنی را می‌توان در جوی خام، پوست سیب‌زمینی، فلفل سبز و خیار پیدا کرد. برش میوه‌های خشک‌شده، آب آلبالو، گوشت، اسفناج، خرما و کشمش نیز از منابع غنی آهن است. شیر نیز به‌عنوان مهمترین منبع کلسیم به‌حساب می‌آید.

البته با تمامی این موارد پزشکان معتقدند ریزش اولیه موی نوزادان کاملاً طبیعی است. در شیرخواران نیز ضعیف‌بودن ریشه موی ناحیه پشت سر به دلیل سایش با بالش ایجاد می‌شود که این موضوع نیز قابل حل است.

عفونت‌ها و قارچ‌ها از دیگر عوامل ریزش موضعی مو هستند که در این شرایط درمان سریع و مراجعه به متخصص موی کودکان مشکل را برطرف خواهد کرد. همواره به یاد داشته باشید تأخیر در درمان ممکن است کچلی موضعی را در کودکان به‌دنبال داشته باشد.  


سلامت پوست کودکان


سلامت پوست کودکان مستقیما به میزان ویتامین A غذاى آن‌ها مرتبط است. ویتامین A براى خنثى‌کردن عناصر مضر پوست نقش آنتى‌اکسیدان را بازى کرده و از تشکیل چین و چروک در آن جلوگیرى مى‌کند. به علاوه پیشرفت آن را نیز به تأخیر مى‌اندازد. سیب‌زمینى، هویج و زردآلو منابع غنى بتاکاروتن است.

برای آن‌که راحت‌تر بتوانید مواد غذایی را که دارای این ویتامین هستند در فهرست غذایی کودکان بگنجانید راه‌حل‌هایی وجود دارد. البته به نحوی که آن‌ها نیز از مصرف این مواد غذایی دلزده نشوند، در اینجا به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

هویج یکی از منابع دارای ویتامین A است. شما می‌توانید هویج را به‌صورت رنده‌شده در ماکارونی (که غذای دلخواه اکثر کودکان است) بگنجانید. هویج رنده‌شده تأثیر چندانی در مزه غذا ندارد ولی تأمین‌کننده بتاکاروتن بدن کودکان است.

برگ اسفناج تازه را می‌توانید در کنار وعده غذایی صبحانه به همراه یک تخم‌مرغ به کودکانتان ارائه دهید یا به‌ عنوان یکی از اجزای سالاد در یک وعده غذایی، تغذیه‌ای مناسب و دارای بتاکاروتن است. روزانه یک ماده لبنى با طعم میوه مثل ماست و میوه تازه پیشنهاد جالبی‌ است. زردآلو، هلو و انبه را به شیر یا ماست کودکانتان بیفزایید تا میزان بتاکاروتن وعده غذایی آن‌ها افزایش چشمگیری داشته باشد.

برش‌هاى کوچکى از هندوانه را همراه با نعنا به نوشیدنى میان‌وعده کودکانتان بیفزایید. مطمئنا این کار تأثیر بسیار مطلوبى بر پوست کودکانتان خواهد گذاشت. آب طالبی آب هلو و آب زردآلو هم از نوشیدنی‌های طبیعی است که بتاکاروتن مورد نیاز بدن کودکان شما را تأمین خواهد کرد.

382409_447.jpg


سلامت دندان


یکی از روش‌های پیشگیری از پوسیدگی کنترل رژیم غذایی در کودکان است. مصرف مواد غذایی پروتئینی مانند آجیل و گوشت همراه با مواد غذایی حاوی قند پایین از روش‌های پیشگیری از بروز پوسیدگی دندان در کودکان به‌شمار می‌آید زیرا مصرف این مواد مانع کاهش بیش از حد PH دهان شده و از پوسیدگی دندان‌ها در کودکان جلوگیری خواهند کرد.

نوشیدنی‌های اسیدی یکی از مضرترین نوشیدنی‌ها برای سلامت دندان‌های کودکان به‌حساب می‌آید. پس بهتر است والدین نوشیدنی‌های بدون گاز و بدون اسید یا نوشیدنی‌های رژیمی را که در آن قند و اسید کمتری به‌کار رفته است جایگزین نوشابه‌های گاز‌دار به‌عنوان نوشیدنی کنار وعده غذایی کودکان خود کنند.

بهترین پیشنهاد موجود در این زمینه مصرف دوغ طبیعی بدون گاز است که هم به‌واسطه قرار داشتن در گروه لبنیات خود به استحکام دندان‌ها کمک خواهد کرد و هم به‌سبب نداشتن قند زیاد و اسید موجب جلوگیری از پوسیدگی دندان‌های کودکان خواهد شد. از دیگر راهکارهایی که والدین می‌توانند برای حفظ سلامت دندان‌های کودکانشان به کار بگیرند قرار دادن مواد غذایی حاوی انواع ویتامین‌ها در رژیم غذایی کودکان است. در این میان وجود ویتامین‌های  A و B و C و املاحی از قبیل کلسیم و فسفر در این رژیم باعث استحکام دندان‌های کودکان می‌شود.

ین دوران باید از مصرف زیاد مواد قندی و نشاسته‌ای به دلیل این‌که کربوهیدرات موجود در این مواد خاصیت ایجاد پوسیدگی در دندان‌ها دارند و هنگامی که در تعامل با میکروب‌های دهان قرار می‌گیرد بزاق را اسیدی می‌کنند و این محیط اسیدی کم‌کم مینای دندان را حل می‌کند، پرهیز کرد. افزودن گروه لبنیات در برنامه غذایی کودکان سبب کاهش پوسیدگی در دندان‌های آن‌ها می‌شود و حتی زمینه ابتلا به دیگر بیماری‌ها را نیز در آن‌ها کاهش می‌دهد.


افزایش قد در کودکان


با توجه به این نکته که شروع رشد کودک از دوران جنینی آغاز می‌شود باید توجه داشت که اگر می‌خواهید کودکانتان در سنین جوانی قدی بلند داشته باشند، باید مراقبت را از دوران بارداری آغاز کنید. مراقبت مادران در سلامت تغذیه خود در دوران بارداری یکی از عوامل مؤثری است که در رشد جنین در شکم مادران نقش بسزایی دارد.

به‌جز تغذیه مادران مهمترین عاملی که در افزایش قد کودکان تأثیر دارد میزان ویتامین A در بدن کودکان است. بر اساس تحقیقات انجام‌شده بر روی 5 هزار نوزاد و کودک در سال 2009 در اروپا کمبود ویتامین A از موانع اصلی رشد مطلوب قد کودکان به‌شمار می‌آید. بر اساس مطالعات موجود متوسط قد در پسران شامل میانگین قد پدر و مادر به‌علاوه  5 تا 6 سانتیمتر و برای دختران میانگین قد پدر و مادر منهای 5 تا 6 سانتیمتر است. برای رشد هر فرد به‌ ویژه یک دامنه یا محدوده مخصوص وجود دارد. از درشت‌مغذی‌هایی که در رشد کودکان تأثیر مهمی دارند می‌توان به مواد قندی، چربی‌ها، پروتئین‌ها که انرژی لازم برای سوخت‌و‌ساز بدن را تأمین می‌کند اشاره کرد.

از دیگر مواد معدنی که در رشد قد کودکان تأثیر قابل توجهی دارد نیز می‌توان از منیزیم، کلسیم و روی نام برد. سبزی‌ها و میوه‌ها، انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی به ویژه پیش‌سازهای ویتامین A در رژیم غذایی کودکان بسیار ضروری است. منابع مهم ویتامین A عبارت‌اند از: اسفناج، زردآلو، طالبی و دریافت کافی کلسیم که به‌ویژه در دوره رشد طولی استخوان‌ها بسیار اهمیت دارد. بنابراین تغذیه با شیر، ماست، پنیر و انواع کلم را باید به نوجوانان پیش از رسیدن به سن بلوغ توصیه کرد.


افزایش هوش کودکان


بر اساس نظریات جدید محققان آمریکایی هوش کودکان علاوه‌ بر انتقال از طریق ژنتیک  به‌صورت ارثی رابطه مستقیمی با تغذیه در دوران کودکی دارد. نتایج به‌دست‌آمده از این تحقیقات بر این نکات تأکید می‌کند که تقویت سیستم عصبی در دوران کودکی، افزایش قدرت تفکر، فعالیت عصب‌ها، افزایش فعالیت مغزی و حافظه، رشد فکری، قدرت تمرکز و همچنین تقویت سلول‌های عصبی در کودکان باعث افزایش ضریب هوشی کودکان خواهد شد.

بر همین اساس محققان سعی کردند تا راهکارهای تغذیه‌ای بیابند که بتواند منجر‌ به دستیابی موارد بالا شود. به همین دلیل با ارائه فهرستی غذایی که می‌تواند در وعده‌های غذایی کودکان جای داده شود سعی کرده‌اند والدین را در تقویت هوش کودکان خود سهیم کنند.

مهم‌ترین تغذیه‌ای که تاکنون ثابت شده بر ضریب هوشی کودکان مؤثر است تغذیه تا پایان دو سالگی از شیر مادر است. شیر مادر به‌واسطه سرشار‌بودن از انواع ویتامین‌ها و پروتئین‌ها و املاح مغذی بر تقویت سیستم عصبی و سلول‌های مغزی نقش قابل توجهی را دارد.

ماهی سالمون (ماهی آزاد): این ماهی منبعی غنی از پروتئین و اسیدهای چرب، چون امگا3 است. این مواد می‌توانند سیستم عصبی را تقویت کنند.

سیب‌زمینی: بهتر آن است که ابتدا سیب‌زمینی را به ورقه‌های نازک ببرید و با دارچین آن را دودی کنید. این ماده غذایی سرشار از آنتی‌اکسیدان و ویتامین A است و می‌تواند با فعال‌کردن عصب‌ها، قدرت تفکر را افزایش دهد.

تخم‌مرغ: تخم‌مرغ‌های خانگی منبع غنی از چولاین است که سبب گسترش فعالیت مغزی و حافظه می‌شود و برای کودکان بسیار مفید است. چولاین نوعی ویتامین محلول در آب است و جزو گروه ویتامین‌های B است.

توت‌فرنگی و انار: شما می‌توانید با مخلوط‌کردن این میوه‌ با ماست یک دسر خوشمزه برای کودکان تهیه کنید. این میوه‌ سرشار از آنتی‌اکسیدان است که ادراک، حافظه و ارتباط ذهنی را در کودک تقویت می‌کند و موجب رشد فکری و قدرت تمرکز می‌شود.

حبوبات: حبوباتی چون لوبیا‌چیتی، لوبیا‌قرمز، عدس، لپه و دیگر حبوبات، منبع غنی از اسیدهای چرب امگا3 است که سبب خون‌سازی در رگ‌ها و تقویت سلول‌های عصبی می‌شوند. شما می‌توانید از این حبوبات در تهیه سالاد، سوپ یا آش‌های مختلف استفاده کنید.


مهم‌ترین مطالب در این‌باره:


تغذیه کودکان یک چالش اساسی برای والدین است، کودکان به دلیل تحرک زیاد و چون در مرحله رشدشان هستند نیازمند غذای مقوی و مغذی هستند.

غذا نخوردن کودکان و کم وزن ماندن آن‌ها یعنی عدم رشد صحیح کودک و همین مساله می‌تواند باعث نگرانتان شود.

برای تهیه لیست غذا‌های مناسب و مقوی برای کودکان لاغر و کم وزن، به این نکته توجه کنید که لبنیات (شیر، پنیر، خامه و...) یکی از اصلی‌ ترین این غذا‌ها در لیست شما به حساب می‌آید. همچنین می‌توانید از لبنیات در وعده صبحانه به فرزندتان بدهید.

استفاده از شیر (1-2 لیوان در روز) و نیز خامه، نیاز فرزندتان به پروتئین و کلسیم را میتواند تامین کند. اگر فرزند شما بد غذاست باید سعی کنید این دو لیوان شیر را در رژیم غذایی او بگنجانید.

بسته به دلخواه او به شکل شیرموز، شیرکاکائو، اسموتی با طعم خاص، میلک شیک و… درست کنید که مزه آن را دوست داشته باشد.

382410_813.jpg


پنیر و لبنیات


پنیر هم گزینه بسیار عالی از لبنیات، برای تغذیه کودک شما است و می‌توانید از آن در غذا‌های متنوع بکار ببرید. کره و ماست هم از مواد غذای مقوی برای کودکان کم وزن هستند که بسیار عالی و مفیداند.

برای اینکه فرزندتان افزایش وزن داشته باشد و انرژی لازم در طول روز را به دست آورد به غذا‌های او کمی کره حیوانی یا گیاهی اضافه کنید اما در اینکار زیاده روی نکنید و برای استفاده از حجم بیشتر کره یا خامه، حتما با پزشک مشورت کنید.

کره بادام زمینی که یک کره گیاهی است هم انتخاب خوب دیگری از غذاهای مفید برای رشد کودکان است، به شرط آنکه کودک آلرژی نداشته باشد، انرژی مناسبی برای کودک فراهم کرده و بدون ضرر است.


انواع حبوبات


پیشنهاد بسیار خوب دیگر استفاده از حبوبات برای غذای کودکان است. ممکن است کودکتان به راحتی حبوبات پخته شده‌ای که برایش آماده کردید و می‌آورید را نخورد، پس توصیه می‌کنیم حبوبات را به سوپ که با طعم دلخواه اوست، اضافه کنید.

انواع لوبیا، نخود، عدس، ماش و… از بهترین منابع پروتئینی و غذای مناسب برای رشد کودک است. غلاتی مثل برنج، گندم، جو و غذا‌های که با پایه غلات درست شده باشد، منبع مناسبی از کربوهیدرات، پروتئین و مواد مغذی برای بدن محسوب می‌شود.

سعی کنید غذا‌هایی با آرد غنی شده مثل پاستا، ماکارونی، نان سنگک و… را در برنامه غذایی فرزندتان قرار دهید و هر روز سعی کنید که حتما از آنها میل کند.


کربوهیدرات ها


یکی از مواد غذایی مفید برای رشد کودکان کربوهیدرات است که منبع بسیار مناسبی برای افزایش وزن کودک به شمار می‌آید که از طرق دیگری مثل دسر‌های که از نشاسته تهیه شده هم قابل تامین برای کودکان است.

برای این امر میتوانید فرنی، حریره بادام، شیربرنج و… درست کنید و به عنوان میان وعده سالم و مقوی برایش سرو کنید.

با مزه دار کردن آنها مانند شیرین و خوش عطر کردن این دسر‌ها اشتیاق بیشتری برای خوردن این دسر‌ها از کودکتان مشاهده خواهید کرد.


گوشت (سفید و قرمز)


انواع گوشت (سفید و قرمز) یکی از بهترین مواد غذا‌یی مقوی برای کودکان کم وزن است، اما بیشتر کودکان برای خوردن انواع گوشت مشکل دارند و به راحتی میل نمیکنند و به ندرت کودکی آنطور که مادرش انتظار دارد از خوردن گوشت استقبال میکند.

این در حالیست که انواع گوشت قرمز، گوشت ماهی، مرغ، بوقلمون و… سرشار از پروتئین، ویتامین‌ها و مواد مغذی برای بدن هستند.

اگر کودکتان با طعم نوع از گوشت و نوع پخت آن مشکل دارد و دوست ندارد، باید سعی کنید در پخت، خلاقیت به خرج بدهید.

از انواع طعم دهنده‌ ها و چاشنی‌ های مجاز برای کودکتان استفاده کرده، و روش‌های مختلف پخت را امتحان کنید و ببینید به کدام علاقه بیشتری نشان میدهد .

اما اگر با جویدن گوشت مشکل دارد، انواع گوشت‌های پخته شده را میکس یا له کنید و به غذا‌های دیگر او اضافه کنید. به این صورت او بدون آنکه متوجه گوشت شود کمی از آن خورده است.

غذا‌هایی مثل سوپ، مخلوط گوشت با پوره سیب زمینی، برنج له شده و… می‌تواند یکی از غذاهای مفید برای کودکان بد غذا باشد. اگر بازهم نتوانستید گوشت به فرزندتان بدهید حتما از آب گوشت استفاده کنید که تا حدی نیاز‌های او را تامین می‌کند.

بهترین نوع گوشت برای وزن گیری و تقویت کودکتان، گوشت قرمز با استخوان مثل ماهیچه، قلم، ران و… است چراکه مواد مغذی و پروتئین بیشتری دارند.

382408_259.jpg


خرما را فراموش نکنید


برای رشد کودک و تغذیه کودک که مناسب و سالم باشد، از دادن خرما به فرزندتان غافل نشوید. پوست و هسته خرما را بگیرید و آن را با موز و شیر ترکیب کرده و به شکل یک میان وعده مقوی به او بدهید.

اگر گاهی می‌خواهید برای او تنوع ایجاد کنید می‌توانید خرما را همراه با کمی بستنی (فقط به عنوان میان وعده، نه وعده اصلی) و پودر آجیل به او بدهید. بادام، گردو، فندق و پسته بهترین دانه‌ها برای تامین ریزمغذی‌ها و ویتامین‌ها برای تغذیه کودکان است.

برای اینکار آجیل را به شکل پودر درآورده و با میوه‌های پرانرژی مثل موز، بستنی، خرما و یا خامه ترکیب کنید و برای فرزندتان بیاورید.

ترکیب چه غذاهایی برای رشد کودک مفید است و میتواند خوشمزه هم باشد: مخلوط و ترکیب کردن تخم مرغ و سیب‌زمینی به عنوان یکی از غذا‌های مقوی برای کودکان کم وزن معجزه می‌کند. ترکیب سیب زمینی و تخم مرغ یک غذای کامل محسوب می‌شود که بیشتر نیاز‌های بدن فرزندتان را تامین می‌کند.

پروتئین تخم مرغ و کربوهیدرات سیب زمینی یک غذای فوق العاده برای کودکان کم وزن است، اما اگر با کره ترکیب شود قطعا مقوی‌تر خواهد شد. احتمال دارد فرزندتان از مخلوط سیب زمینی و تخم مرغ استقبال نکند در این صورت می‌توانید این دو ماده غذایی مفید را جداگانه و در قالب غذا‌های دیگر به او بدهید.

زرده تخم مرغ هم از ۹ ماهگی تا ۱ سالگی فرزندتان میتوانید 1 تا 2 زرده در هفته به او بدهید، از دو سالگی به بعد ۵ تا ۶ تخم مرغ کامل (سفیده و زرده) در هفته مجاز است.

هله هوله‌های بی‌ ارزش و سیری کاذب : یک نکته بسیار مهم برای تقویت و افزایش وزن کودکان این است که هله هوله (مواد خوراکی بی ارزش) را از برنامه غذایی کودکان حذف کرده یا مقدار آن را به بسیار کم کنید و به دنبال " چه غذاهایی برای رشد کودک مفید است " باشید.

امثال چیپس، پفک، آبمیوه‌های مصنوعی و… میتواند اشتهای فرزندتان را برای غذا‌های اصلی و مقوی کم کنند و رشد و قوای بدنیش را ضعیف کند. این خوراکی‌ها هیچ ارزش غذایی ندارد و فقط باعث پدیده ای بنام "سیری کاذب" برای کودکان می‌شود؛ خصوصا اگر نزدیک به زمان وعده های اصلی غذایی استفاده شود.


برنامه غذایی مغذی برای رشد کودکان


چه غذاهایی برای رشد کودک مفید است : یک برنامه غذایی مغذی و مقوی یکی از مهم ترین فاکتورها برای کودک در حال رشد است. کودکان انرژی و مواد مغذی بالاتری نسبت به بزرگسالان نیاز دارند. بدن در مرحله رشد، نیازمند ویتامین ها و مواد معدنی خاص بیشتری برای رشد مناسب است.

شیوه زندگی امروزی و مشغله زیاد کاری والدین باعث شده است که زمان مناسبی برای تغذیه سالم کودک خود نداشته باشند. میدانید که فست فود و بسیاری از غذایی آماده دارای مواد مغذی سالم و کافی نیستند و اغلب حاوی چربی و قند بالا هستند که سبب چاقی بد در کودکان می شود.

اگر هم زمان کافی برای طبخ غذای سالم برای کودک وجود ندارد، حداقل مطمئن شوید کودک غذای ناسالم مصرف نکند. غذاهای طبیعی و ارگانیک خواص زیادی دارند، از جمله مواد مغذی و آنتی اکسیدان های فراوان.

همچنین به راحتی برای کودکان قابل هضم هستند. چه غذاهایی برای رشد کودک مفید است؟


1. شیر دارای کلسیم و فسفر است


این دو ماده معدنی مهم در شیر، برای سلامت و رشد استخوانها، دندانها و ناخن ضروری است. همچنین ویتامین D، موجود در آن یکی دیگر از مواد مغذی مهم برای سلامت استخوان است.

به علاوه، شیر حاوی سایر مواد مغذی برای رشد مانند پروتئین، روی و ویتامین های A، B2 (ریبوفلاوین) و B12 است.

همچنین دارای ید، نیاسین و ویتامین B6 است شیر کامل به کودکان تا دو سالگی بعد از آن یک تا دو لیوان شیر در روز برای کودکان در حال رشد ضروری است. اگر فرزندان شما شیر ساده را دوست ندارد، آن را بشکل پودینگ یا کاسترد درست کنید.


2. سیب زمینی شیرین


یکی از سبزیجات بسیار مغذی است و حاوی مقادیر زیاد بتا کاروتن قوی و کاروتنوئید های دیگری است که برای بینایی ضروری است.

همچنین، آنها منبع خوبی از ویتامین های A، C و E، پتاسیم، فولات، کلسیم، آهن و فیبر هستند. اما اکثر کودکان طعم و مزه سیب زمینی شیرین را دوست ندارند. شما می توانید آن را کبابی، آب پز و حتی سرخ کرده و جایگزین چیپس به کودک بدهید.


3. کلم بروکلی


یکی از بهترین منابع گیاهی کلسیم، یک ماده غذایی بسیار مهم برای رشد کودکان است. این سبزی سالم سرشار از فیبر است که برای کودکان در حال رشد بسیار ضروری می باشد.
دیگر مواد مغذی موجود در این کلم آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، روی و اسید فولیک است.

منبع خوبی از ویتامین های B است، که به هضم غذا کمک کرده و سبب بهبود سیستم عصبی می شود.کلم بروکلی به کودک در حال رشد نیاز است. بهترین کار خوردن کلم بروکلی خام، و یا بخار پز کردن است.

اگر فرزند شما بروکلی ساده را دوست ندارد، می توانید سعی آن را در سوپ بریزید.

382407_388.jpg


4. زغال اخته


یکی از عضوهای خانواده توت ها است، برای کودکان در حال رشد مناسب می باشد.

انواع توت ها دارای ارزش تغذیه ای بسیار عالی هستند. زغال اخته یکی از بهترین غذاهای غنی از آنتی اکسیدان است که در برابر سموم مضر از بدن محافظت میکند.

همچنین، زغال اخته ضد اسهال، ضد ویروس و خواص ضد باکتری دارد. مقدار بالایی از منگنز موجود در زغال اخته استخوان را قوی نگه می دارد، و محتوای بالای ویتامین C آن سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

به علاوه، زغال اخته دارای فیبر، فولات، آهن، منیزیم و ویتامین های گروه B است. از آنجا که زغال اخته خوشمزه است، بیشتر کودکان خوردن آن را دوست دارند. شما می توانید به انواع توت ها بلغور جو دوسر، ماست و غلات سبوس دار اضافه کنید.


5. ماست یونانی


(دارای پروتئین بیشتر) فوق العاده برای کودکان در حال رشد مفید است. باکتری های خوب موجود در آن سیستم ایمنی بدن را افزایش میدهد و به هضم غذا کمک میکند.

همچنین شامل کلسیم، پروتئین، کربوهیدرات، ویتامین B، روی و فسفر است.

خوردن ماست در روز به سلامت استخوانها و تقویت دندان و بالا بردن انرژی کودکان کمک میکند اگر فرزند شما ماست ساده را دوست ندارد، شما می توانید آن را با عسل و یا شیره افرا ترکیب کند.

همچنین می توانید میوه و چند تراشه شکلات اضافه کنید.


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: niniban.com