انتخاب دماسنج برای اندازه‌گیری دمای بدن کودکان بسیار مهم است. دانستن تفاوت بین دماسنج‌ها و اینکه چه زمانی باید جهت درمان تب کودکان مراجعه کرد، امری است که خیلی از والدین از آن مطلع نیستند....

اگر کودک شما احساس گرما می‌کند یا شما او را برافروخته می‌بینید شاید لازم باشد که دمای بدنش را اندازه بگیرید. اما ممکن است در این مورد سوالاتی داشته باشید. کدام دماسنج‌ها بهتر هستند؟ آیا راهکارهای استفاده از دماسنج‌ها برای کودکان بزرگ‌تر یا نوزادان متفاوت است؟ در این مطلب می‌توانید آنچه را لازم است بدانید، بخوانید.

انواع دماسنج‌ها
دماسنج‌های جیوه‌ای شیشه‌ای در بیشتر مطب‌های پزشکان یافت می‌شود. امروزه دماسنج‌های دیجیتالی به جای دماسنج‌های جیوه‌ای که ممکن است بشکنند و جیوه در دهان بریزد، توصیه می‌شود.
دماسنج‌های دیجیتالی معمولی که در آنها از حس‌گرهای گرمایی الکترونیک برای ثبت دمای بدن استفاده می‌شود، می‌توانند در دهان، زیر بغل و حتی در مقعد مورد استفاده قرار گیرند. دماسنج‌های دیجیتالی گوش، می‌تواند دمای درون کانال گوش را نشان دهد.
اگر می‌خواهید یک دماسنج برای همه اعضای خانواده‌تان تهیه کنید، یک دماسنج معمولی دیجیتالی بهترین است. اما در هر حال، اگر قصد دارید از ترمومترهای دیجیتالی برای اندازه‌گیری دمای مقعد استفاده کنید دو دماسنج دیجیتالی تهیه کنید و روی آن برچسب بزنید برای استفاد‌ه دهانی یا استفاده مقعد. یک دماسنج را برای هر دو مکان استفاده نکنید.

دقت دماسنج‌ها
بادقت‌ترین راه برای کنترل دمای بدن کودکان استفاده از دماسنج‌های دیجیتالی دهانی یا مقعدی است. کنترل دمای رکتوم بهترین راه برای دانستن دمای بدن کودکان است. دماسنج‌های گوش، نوع دیگری برای کودکان و کودکان بزرگ‌تر است. به هر حال، موم گوش ممکن است در با دقت خواندن دمای بدن مداخله کند.
با هر روشی که دمای بدن اندازه‌گیری شود، مطمئن شوید که دمای بدن را با دقت خوانده‌اید. بعد از هر بار استفاده حتما دماسنج را تمیز با الکل و پنبه و یا آب‌گرم بشویید و تمیز کنید. برای ایمنی بیشتر و اینکه دماسنج در مکان مناسبی است، برای آن جای خاصی در داروخانه کوچک خانه در نظر بگیرید و حتما آن را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

بهترین زمان برای اندازه‌گیری دمای بدن
بهترین نوع دماسنج یا بهترین مکان برای قرار دادن آن به سن کودک شما بستگی دارد.
از تولد تا 3 ماهگی:
برای نوزادان از یک دماسنج دیجیتالی برای اندازه‌گیری دمای مقعد استفاده کنید. دماسنج را روشن کنید و آن را با ژل لوبریکانت نرم کنید. سپس به‌ آرامی در مقعد کودک قرار دهید. توجه کنید که ترمومتر باید 1 تا 5/2 سانتی‌متر داخل رکتوم باشد. اگر هنگام قرار دادن دماسنج با مقاومت مواجه شدید، حتما دست نگه‌دارید. دماسنج را به مدت یک دقیقه در این محل نگه دارید یا تا زمانی که علامت آلارم آن روشن شود. سپس آن را بردارید و عدد را بخوانید.

سه ماهگی تا 4 سالگی:
برای کودکان بزرگ‌تر و نوپایان شما می‌توانید از دماسنج دیجیتالی گوش پستانکی یا دماسنج شریان گیجگاهی استفاده کنید.
با دقت دستور استفاده از این دماسنج‌ها را بخوانید. همچنین می‌توانید از دماسنج‌های دیجیتالی برای اندازه‌گیری دمای رکتوم یا زیربغل استفاده کنید. برای اندازه‌گیری دمای زیر بغل ابتدا دماسنج را روشن کنید. وقتی آن را زیر بغل کودک می‌گذارید، مطمئن شوید که نوك آن کاملا در تماس با پوست است، نه لباس. دماسنج را به مدت یک دقیقه یا زمانی که علامت هشدار دستگاه روشن شود در این وضعیت نگه دارید. سپس آن را بردارید و بخوانید.

4 سالگی و بالاتر:
در سن 4 سالگی بسیاری از کودکان می‌توانند دماسنج دیجیتالی را زیر زبان خود نگه دارند. بنابراین دماسنج را روشن کنید. آن را زیر زبان کودک بگذارید و از کودک بخواهید لب‌هایش را به هم نزدیک کند. سپس آن را بردارید و بخوانید. اگر کودک شما در حال خوردن و نوشیدن است باید 15 دقیقه صبر کنید. اگر کودک دچار احتقان بینی است و نمی‌تواند از راه بینی تنفس کند، ممکن است لازم باشد از دماسنج مقعدی یا زیربغل یا دماسنج دیجیتالی گوش برای کنترل دما استفاده کنید.

کی برویم دکتر؟
تب از علایم شایع بیماری است اما لزوما امر نگران‌کننده‌ای نیست. در واقع تب، بیانگر این است که بدن در حال مبارزه با عفونت است. اگر کودک شما بالای یک سال است و می‌تواند مایعات بنوشد و خوب بخوابد و بازی کند، دلیلی برای ترس وجود ندارد و ممکن است نیاز به درمان نداشته باشد.
 
اگر به کودک‌ برای درمان تب دارو می‌دهید، بهتر است این دارو استامینوفن، تایلنول باشد. اگر کودک در 6 ماهگی یا بالاتر است ایپوپروفن هم خوب است.
برای تعیین میزان مناسب دارو حتما از پزشک سوال کنید. هرگز از آسپیرین برای درمان تب تا 18 سالگی استفاده نکنید.

در این موارد باید كودك را نزد پزشك ببرید:
• اگر کودک کوچک‌تر از 3 ماه و دمای رکتوم او 38 درجه یا بالاتر است.

• اگر کودک بالای 3 ماه، دمای بدن او 9/38 و بی‌قرار، خواب‌آلود و ناراحت است.

• اگر كودك بالاتر از 3 ماه، دمای بدن 9/38 یا بالاتر است و به داروها پاسخ نداده و تب او بیش از یک روز ظول کشیده است.

• وقتی دمای بدن را به پزشک کودک گزارش می‌کنید، با دقت آن را بخوانید و بگویید چگونه آن را کنترل کرده‌اید؟ هرگز عددی به آن اضافه یا از آن کم نکنید.

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : salamat.ir
 
مطالب پیشنهادی :
بد غذایی در كودك نوپا: علل و روشهای مقابله
آثار سوء کودک آزاری چیست؟
قانون سرانگشتی افزایش وزن، قد و دور سر کودک
درمان شب ادراری كودكان
تاثیر تغذیه بر رشد کودک
 
 
 
 
 

 
X