سه دلیل اصلی پوکی استخوان در مردان
یک سوم از همه موارد شکستگی لگن در مردان رخ می دهد.
یک فوق تخصص غدد و متابولیسم گفت: سه دلیل اصلی استئوپروز ثانویه در مردان شامل مصرف الکل، گلوکوکورتیکوئید و هیپوگنادیسم عامل 50 درصد استئوپروز در مردان محسوب می‌شود. این در حالی که تعداد زیادی از آنها از استئوپروز اولیه رنج می‌برند.

دکتر مجتبی ملک با اشاره به اینکه استئوپروز یک بیماری اسکلتی است که بیماران را در معرض خطر شکستگی قرار می‌دهد، افزود: یک سوم از همه موارد شکستگی لگن در مردان رخ می دهد و نرخ یک ساله شکستگی در مردان دو برابر زنان است. وی ادامه داد: عوامل ژنتیکی، محیطی، هورمونی و بیماری‌های زمینه‌ای در از دست رفتن استخوان در مردان دخیل است و متاسفانه درمان این گروه معمولا جدی گرفته نمی‌شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان کرد: البته بیشتر مردان کمتر از 65 تا 70 سال در دسته استئوپروز ایدیوپاتیک قرار می گیرند، به طوری که افزایش خفیف جذب استخوانی و کاهش تشکیل استخوان در آنها دیده می‌شود.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم با اشاره به اینکه سنجش تراکم استخوان در مردان به ندرت صورت می گیرد، افزود: کاهش قد، کیفوز، شکستگی و کمردرد علامت دار معمولا از علائم اولیه استئوپروز در این گروه است. وی با بیان اینکه استفاده از شاخص‌های مختص جنس برای تشخیص استئوپروز در مردان، اندازه گیری BMD برای همه مردان بالای 70 سال است، گفت: همچنین مردانی که دارای شکستگی‌ها با حداقل ضربه (شامل دفورمیتی شایع مهره‌ای)، توده پایین استخوانی در رادیوگرافی، شک به استئوپروز ثانویه، سابقه خانوادگی استئوپروز، وزن پایین، کاهش وزن و مصرف سیگار هستند، توصیه می‌شود.

دکتر ملک با تاکید بر اینکه تصمیم گیری برای شروع درمان فرد براساس خطر شکستگی است، افزود: سنجش تراکم استخوان، داشتن سابقه شکستگی با حداقل ضربه بعد از 50 سالگی، قویترین عامل در تصمیم گیری برای شروع درمان محسوب می‌شود.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : ایسنا

مطالب پیشنهادی:
چه کسانی پوکی استخوان دارند؟
هشت توصیه برای جلوگيری از پوكی استخوان
پوکی استخوان را جدی بگیریم!!
ارتباط پوکي استخوان و تغذيه مادر
این غذاها موجب پوکی استخوان می شوند