سهم پدر در سقط جنین چقدر است؟
به طور کلی در ناباروری، 40 درصد زن، 40 درصد مرد و 20 درصد هر دوطرف درگیر هستند.
رییس کلینیک سقط مکرر مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا به این پرسش که "سهم مردان از سقط‌های مکرر جنینی چقدر است؟ " پاسخ داد و اظهار کرد: نقص سیستم ایمنی و ترومبوفیلی یا افزایش انعقادپذیری خون مادر از جمله عوامل موثر در بروز سقط مکرر جنین هستند.

دکتر سعید جدی تهرانی با بیان اینکه 3.5 تا 5 درصد بیماران مبتلا به سقط مکرر دارای زمینه ژنتیکی هستند، اظهار کرد: البته ممکن است زنان به علت مشکلات ژنتیکی جنین‌هایی را بدون آنکه متوجه شده باشند، سقط کرده باشند که با سقط مکرر متفاوت است.

وی افزود: درواقع اگر جنین به مشکل ژنتیکی بخورد، همان ابتدا و پیش از ظهور علائم بارداری، سقط می‌شود. اما مواردی وجود دارد که ممکن است پدر و مادر مشکل ژنتیکی داشته باشند که در تست‌های کاریوتایپ آنها دیده می‌شود و قطعا با ادامه یافتن بارداری بر روی سلامت جنین اثرگذار خواهد بود.

رییس کلینیک سقط مکرر مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا با بیان اینکه اگر پس از بررسی‌ها مشخص شود جنین از لحاظ ژنتیکی مشکلی ندارد، مسائل عفونی و هورمونی هم مطرح نیست و ساختار فیزیولوژیکی رحم مادر نیز بدون اشکال است اما زوجین سابقه چندین سقط جنین را دارند، در کلینیک سقط مکرر، تست‌های تخصصی مربوط به نقص سیستم ایمنی و ترومبوفیلی آغاز می‌شود، گفت: متخصص ایمونولوژیست درخواست انجام این تست‌ها را که همگی بررسی‌های آزمایشگاهی هستند، صادر می‌کند.

وی افزود: پس از روشن شدن نتیجه آزمایشات، متخصصان علت بروز سقط مکرر را به زوجین توضیح می‌دهند و درمان‌های موجود احتمالی را بر اساس تمامی مستندات ثبت شده در پرونده پیشنهاد می‌کنند.

جدی تهرانی در پاسخ به اینکه آیا مردان نیز می‌توانند در بروز مشکلات جنینی از جمله سقط مکرر نقش داشته باشند، گفت: تمام بررسی‌های لازم در این خصوص انجام می‌شود. اگر علت سقط مکرر ژنتیکی باشد احتمال وجود مشکل در مرد نیز وجود دارد.

وی با بیان اینکه به طور کلی در ناباروری، 40 درصد زن، 40 درصد مرد و 20 درصد هر دوطرف درگیر هستند، اظهار کرد: اما در سقط مکرر مرد کمتر دخالت دارد. زیرا زنانی که دچار سقط مکرر می‌شوند، بارداری را تجربه می‌کنند و نابارور نیستند. این گروه از مادران در زمان‌های مختلفی از بارداری و زیر هفته بیستم، دچار سقط می‌شوند که البته با توجه به ورود تکنولوژی‌های جدید، برای موارد بسیاری قابلیت درمان وجود دارد.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : ایسنا

مطالب پیشنهادی:
مادران باردار ناخواسته به جنین آسیب می رسانند
تاثیر مهم نحوه خوابیدن مادر باردار بر سلامت جنین
اثرات برخی بیماریهای مقاربتی بر جنین
این روش های درمانی بر جنسیت جنین موثرند
یک نوشیدنی خطرناک برای سلامت جنین