کاهش میل جنسی در مردان بعد از 30 سالگی, چرا؟+درمان
کاهش میزان تستوسترون به کاهش میل جنسی منجر می‌شود. در این مطلب چند ماده‌ غذایی مفید و سالم را معرفی می‌کنیم که، باعث افزایش میزان تستوسترون در آقایان می‌شود.

میزان هورمون تستوسترون در آقایان از حدود 30 سالگی به مرور رو به کاهش می‌گذارد و این مسئله نیز روی میل جنسی تأثیر می‌گذارد. در واقع کاهش میزان تستوسترون به کاهش میل جنسی، بروز اختلالات نعوظی، نوسان خلق‌وخوی و مشکلاتی در تمرکز و حافظه منجر می‌شود. در این مطلب چند ماده‌ غذایی مفید و سالم را معرفی می‌کنیم که، باعث افزایش میزان تستوسترون در آقایان می‌شود.


عسل

عسل یک ماده‌ غذایی طبیعی است که، علاوه بر تقویت بدن باعث التیام هر چه سریع تر زخم می‌شود. این ماده‌ غذایی حاوی بور است. بور یک عنصر شیمیایی و سرشار از تستوسترون است. اکسید نیتریک موجود در این ماده‌ی غذایی باعث انبساط رگ‌های خونی می‌شود و این مسئله نیز در داشتن نعوظی کامل تأثیر زیادی دارد.


کلم

کلم سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند. علاوه بر این، کلم حاوی میزان قابل‌توجهی ایندول 3 کاربینول است که، میزان استروژن (هورمون زنانه) را کاهش داده و به این ترتیب اثرگذاری تستوسترون را بالا می‌برد. کلم‌ها حاوی خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدسرطانی نیز هستند و سلامت بدن را ارتقا می‌دهند.


مارچوبه

مارچوبه یک داروی تقویت‌کننده‌ جنسی طبیعی است. این ماده غذایی سرشار از اسیدفولیک، پتاسیم و ویتامین E است که، در تولید تستوسترون نقش مهمی دارند.


سیر

آلیسین موجود در سیر باعث کاهش میزان کورتیزول شده و به این ترتیب به تستوسترون مجال کافی می‌دهد تا به وظیفه‌ خود به درستی عمل کند. حتماً می‌دانید که، کورتیزول هورمون استرس است و بالا بودن استرس به میل جنسی آسیب می‌زند. توصیه می‌کنیم، سیر را به‌صورت خام مصرف کنید،  تا از بیشترین میزان خواص آن بهره‌مند شوید.


تخم‌مرغ

اسیدهای چرب امگا 3، اسیدهای چرب اشباع‌شده، ویتامین D، کلسترول و پروتئین‌های موجود در تخم‌مرغ در تولید تستوسترون لازم نقش مهمی دارند. بنابراین توصیه می‌کنیم که، از مصرف این ماده‌ غذایی مفید غافل نشوید.


موز

موز حاوی آنزیمی طبیعی به نام بروملوئین است. این آنزیم باعث تحریک ترشح تستوسترون می‌شود. موز همچنین منبع خوب قندهای دیرجذب است. بنابراین تأمین‌کننده‌ انرژی زیادی برای بدن است.

 

جینسینگ 

در سال 2002 پژوهشی در دانشگاه اولسان کره انجام شد و نتایج آن نشان داد که، گیاه جینسینگ قرمز کره‌ای به 60 درصد از افرادی که از مشکل اختلالات نعوظی رنج می‌بردند کمک کرد، تا مشکلشان رفع شود. به عقیده‌ محققان این گیاه باعث افزایش میزان تستوسترون و رفع مشکلات جنسی آقایان می‌شود

 

بادام 

فرقی ندارد که شما آقا باشید یا خانم. خوردن چند عدد بادام کافی است تا میل جنسی شما افزایش پیدا کند. بادام سرشار از زینک است که، باعث تحریک ترشح تستوسترون شده و میل جنسی را بالا می‌برد.


بلغور جوی دوسر

بلغور جو دوسر علاوه بر دارا بودن زینک و آل آرژینین، حاوی میزان قابل‌توجهی ویتامین D نیز می‌باشد. باید بدانید که، علاوه بر زینک و آل آرژینین که باعث تقویت قوای جنسی می‌شوند، ویتامین D نیز باعث افزایش تستوسترون و افزایش قدرت جنسی آقایان‌ می‌شود.


مرکبات

مرکبات کمک می‌کنند تا میزان کورتیزول یا همان هورمون استرس کاهش پیدا کند. این میوه‌های خوشمزه و آبدار همچنین باعث افزایش میزان ویتامین A بدن می‌شوند. مرکبات میزان استروژن را کاهش داده و هورمون مردانه‌ی تستوسترون را جایگزین می‌کنند.


اسفناج

برگ‌های کوچک و سبز اسفناج میزان استروژن را کاهش می‌دهند. این سبزی مفید سرشار از منیزیم، ویتامین C و E است و باعث افزایش میزان تستوسترون می‌شود.


انگور

نتایج پژوهشی که در دانشگاه هنگ‌کنگ انجام شده است نشان می‌دهد، مصرف چند دانه انگور قرمز در روز باعث افزایش میزان تستوسترون می‌شود.


آووکادو

هنوز اکثر مردم آووکادو را به عنوان میوه‌ای قابل مصرف و مفید نپذیرفته‌اند. اما این میوه‌ی چرب بسیار مفید است و لیاقت این را دارد که، در سبد میوه جای داشته باشد. محققان آمریکایی به این نتیجه رسیدند، آقایانی که چربی‌های غیراشباع مونو مصرف می‌کنند، کلسترول مضر کم و در عوض تستوسترون بیشتری دارند. این اسیدهای چرب در آووکادو، مغزها و دانه‌ها و همچنین روغن‌های گیاهی به میزان قابل‌توجهی وجود دارد.


ماهی تن

نتایج پژوهش‌های محققان دانشگاه «گراز» اتریش نشان می‌دهد که، ویتامین D تستوسترون بدن را حتی تا 90 درصد افزایش می‌دهد. این ویتامین برای حفظ کیفیت اسپرم و میزان منی دانه‌ها لازم و ضروری است. اگر زیاد در معرض آفتاب قرار نمی‌گیرید، سعی کنید ماهی تن و تخم‌مرغ بیشتری میل کنید.


انار

نتایج یک پژوهش آمریکایی نشان می‌دهد که، 47 درصد آقایانی که دچار ناتوانی جنسی شده‌اند با مصرف روزانه‌ی آب انار بهبود زیادی در وضعیت خود مشاهده کرده‌اند. آب انار باعث افزایش میزان تستوسترون و جریان خون در بدن می‌شود.


گوشت

در برخی موارد حذف کردن کامل گوشت از برنامه‌ی غذایی می‌تواند باعث کاهش میزان تستوسترون شود. البته باید به نوع گوشتی که مصرف می‌کنید دقت کنید. نتایج پژوهش‌های محققان دانشگاه اوتاه نشان می‌دهد که، داشتن یک برنامه‌ی غذایی حاوی اسیدهای چرب اشباع‌شده (موجود در گوشت گاو و گوساله) می‌تواند به کاهش میزان تستوسترون منجر شود. به همین دلیل لازم است که، از گوشت‌های طبیعی و کم‌چرب استفاده کنید.گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:tebyan.net