پیشگیری از اختلالات نعوظ و محافظت از آلت تناسلی مردان
مراقبت و محافظت از سلامت آلت تناسلی تان بهترین روش برای پیشگیری از اختلال نعوظ  در آینده است. پس بخوانید...

نعوظ مردان و محافظت از آن

 بسیاری از مردان توجهی به سلامتشان ندارند تا این که واقعا دچار مشکل حادی شده باشند.به گفته دکتر چارلز واکر Charles Walker، استادیار اورولوژی و یکی از موسسان قلب و عروق جنسی کلینیک بهداشت در دانشگاه ییل " اغلب مردان می دانند که سبک زندگیشان به سلامتشان آسیب می رساند ولی تا زمانی که روی زندگی جنسیشان تاثیر نگذارد، گوششان بدهکار نیست ."خوشبختانه شما نقش بزرگی در عملکرد صحیح آلت تناسلی تان دارید. در ادامه 10 ترفند ساده برای محافظت از آلت تناسلی مردان و پیشگیری از اختلالات نعوظ برایتان ذکر می کنیم.

 

1. قفسه داروهایتان را پاکسازی کنید

1. قفسه داروهایتان را پاکسازی کنید

داروهای ضد افسردگی خاص، داروهای فشار خون، داروهای مخدر ضد درد و آنتی هیستامین ها می توانند باعث ایجاد مشکلات نعوظ در مردان شوند.

ولی حتی داروهای روزمره ای که استفاده می کنید هم ممکن است باعث اختلال نعوظ شوند. یکی از مهم ترین مجرمان برای ایجاد این مشکل داروهای ضد آلرژی یا داروهای سرماخوردگی هستند.

به گفته دکتر هری فش Harry Fisch  استاد بالینی اورولوژی و پزشکی باروری در کالج پزشکی ویل کورنل در نیویورک " مکانیسم پشت سر نعوظ دقیقا برخلاف ترشح آدرنالین، و عملکرد سودافد *Sudafed ، بسیار شبیه به اپی نفرین epinephrine* بوده که هرگونه تحریک و برانگیختگی را از بین می برد.

برچسب داروها را برای هرگونه عوارض جانبی مطالعه کنید و داروهایی که بدون سودافد هستند را استفاده نمایید. اگر دارویی که باعث شکست شما در تختخواب شده مصرف می کنید برای امکان تعویض آن با پزشکتان مشورت نمایید.

*Sudafed یا Pseudoephedrine سودوافدرین: در اغلب قرصها و شربتهای سرماخوردگی وجود دارد و موجب تنگ شدن عروق و کاهش تورم مخاط بینی و کاهش ترشحات مخاطی می‌گردد و مجاری تنفسی بینی را بازتر می‌ کند.

*اپی‌نفرین epinephrine: (شناخته‌شده به عنوان آدرنالین، هورمون غده فوق‌کلیوی) یک هورمون و انتقال دهنده عصبی است از دسته کاتکول‌آمینهای درون‌ساز است. این ماده باعث افزایش ضربان قلب، انقباض عروق و انبساط راه‌های هوایی شده و در بروز واکنش جنگ و گریز سیستم عصبی سمپاتیک مؤثر است.

 

2. مراقب سایز دور کمرتان باشید

2. مراقب سایز دور کمرتان باشید

فشار آوردن کمربندتان روی شکم می تواند برای آلت تناسلی تان هم مشکل ساز باشد. مردانی که دور کمرشان 97 سانت یا بیشتر است دو برابر بیشتر از مردانی که دور کمرشان کمتر از 87 سانت است، دچار اختلال نعوظ می شوند.

دور کمر بزرگ نشان دهنده سطوح بالاتری از چربی مضر احشایی (دل و روده) است که با کاهش تستوسترون و التهاب بیشتر همراه است که هر دو عامل می توانند به آلت تناسلی آسیب برسانند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : عوارض تستوسترون پایین در مردان

 

3. سیگار کشیدن را کنار بگذارید

3. سیگار کشیدن را کنار بگذارید

به گفته دکتر واکر " همه می دانند که سیگار کشیدن برای سلامتی بد است، ولی اغلب مردم نمی دانند که رابطه مستقیمی بین سیگار کشیدن و اختلال نعوظ وجود دارد. "

سیگار کشیدن می تواند به پوشش عروق خونی آسیب برساند که در نتیجه روی عضلات نرم آلت تناسلی هم تاثیر گذاشته و جریان خونی در آن را مهار می کند. در یک *متا آنالیز که در چین انجام شد، مشخص شده، در واقع مردانی که سیگار می کشند ، 51 درصد بیشتر از افراد غیر سیگاری دچار اختلال نعوظ می شوند.

*meta-analysis متاآنالیز: روش های آماری برای ترکیب داده ها از مطالعات متعدد است.

رفع این عادت چقدر اهمیت دارد؟ مطالعه ای که در ایران انجام شده، مشخص کرد، یک سال پس از ترک سیگار، 25 درصد افرادی که قبلا سیگاری بودند، بهبود در نعوظ خود را گزارش کردند. در طول این مدت زمان مشابه، هیچ کدام از افرادی که سیگار می کشیدند گزارشی مبنی بر این که نعوظشان بهتر شده ، ارائه نکردند.

 

4. استرس کاری تان را کنترل کنید

4. استرس کاری تان را کنترل کنید

به گفته دکتر واکر " استرس کاری مسئله ای بزرگ در عملکرد جنسی است، من مردان زیادی را  دیده ام که  در دهه 40 یا 50 زندگیشان از نظر کاری بسیار موفق هستند ولی استرس زیادی دارند و بسیاری از آن ها با اختلال نعوظ درگیر هستند. "

مردان پرمشغله زمان سختی را در دفتر کارشان سپری می کنند، که به معنی بالا بودن سطح اضطراب در اغلب ساعات روزشان است – تمام این حواس پرتی ها را از اتاق خوابتان دور نگه دارید.

به علاوه اگر شما یک معتاد به کار هستید، خواب و ورزشدو عامل موثر در اختلال نعوظ – می تواند در بهبود عملکردتان موثر باشد.

 

5. خواب با کیفیت داشته باشید

5. خواب با کیفیت داشته باشید

خواب با کیفیت تر همیشه مهم است، ولی حتی چند شب دیر خوابیدن می تواند برایتان مشکل ساز باشد: محققان دانشگاه شیکاگو متوجه شدند که خوابیدن 5 ساعت یا کمتر سطح تستوسترون در جوانان را کاهش می دهد، کاهش تستوسترون در افراد سالم تنها بعد از چند روز 10 درصد گزارش شده است.

دکتر واکر توضیح می دهد " تاثیر آزاد سازی تستوسترون در خواب ربطی به فعالیت پروتئین سازی تستوسترون در بدن ندارد بنابراین بدنتان هر کاری که می خواهد با آن انجام دهد، از جمله پشتیبانی میل جنسی و عملکرد جنسی. "

به علاوه تعادل هورمون مغزی که روی نعوظ تاثیر گذار است – مثل *دوپامین dopamine و *سروتونین serotoninدر خواب تنظیم می شود.

خواب مناسب برای جوانان از اهمیت بالایی برخوردار است، به خصوص افرادی که سطح تستوسترون پایینی داشته و توانایی آنها در نعوظ کم است. پس سعی کنید در شبانه روز حداقل 6 ساعت بخوابید، میزان ایده آل خواب در شبانه روز بین 7 تا 8 ساعت است.

*دوپامین dopamine:  نوعی انتقال‌دهنده‌های عصبی و مسئول اضطراب اجتماعی است.

*سروتونین serotonin:  نوعی انتقال‌دهنده‌های عصبی و جاری کننده احساس خوب است.

 

6. دندان هایتان را مسواک بزنید

6. دندان هایتان را مسواک بزنید

یک مطالعه که در ترکیه انجام شده نشان داده مردان مبتلا به اختلال نعوظ نسبت به مردانی که مشکلی در آلت تناسلی ندارند، سه برابر بیشتر احتمال دارد به بیماری های لثه دچار شوند.

و شانس ناتوانی جنسی خود را بدتر می کنید: بنیاد بهداشت دهان و دندان بریتانیا گزارش داده است که از هر 4 تا 5 مردی که دچار اختلال نعوظ شدید هستند، مشکل بیماری لثه هم دارند.

محققان توضیح می دهند، همان طور که دندان ها شروع به پوسیدن می کنند، سیستم ایمنی شما به پاتوژن های pathogens* دهان حمله کرده و باکتری ها به جریان خون نفوذ کرده و به عروق خونی و جریان خون آسیب می رسانند.

*پاتوژن Pathogen: یا بیماری‌زا یا بیمارگر٬ عامل تولید بیماری بوده و به دو دستهٔ زنده: مانند باکتری و غیرزنده(Inanimate) مانند سم ارگانوفسفره تقسیم می‌شود. البته این اصطلاح بیشتر در گیاه پزشکی و پزشکی به کار می‌رود.

خوشبختانه، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم ( دو بار در روز ) بیشتر از چیزی که فکر می کنید به سلامت لثه های شما کمک می کند.

 

7. مصرف مشروبات الکلی را کاهش دهید

7. مصرف مشروبات الکلی را کاهش دهید

تحقیقی که در دانشگاه واشنگتن انجام شد نشان داد، افراد مست مشکل بیشتری با نعوظ دارند و نتیجه نعوظشان نسبت به افراد هوشیار کمتر رضایت بخش است.

حتی اگر در حال حاضر به مشکلی بر نخورده اید، نوشیدن زیاد مشروبات الکلی می تواند عملکرد جنسی شما را به سمت پایین جاده سوق دهد، بر اساس مطالعه ای که در سال 2013 در مجله پزشکی جنسی منتشر شده، الکلی های اصلاح شده نسبت به همتایان غیر الکلی خود احتمال بیشتری دارد که دچار اختلال نعوظ شوند.

به گفته دکتر فش، به علاوه، الکل به خاطر خاصیت آرام بخشی که دارد نه تنها احتمال تحریک شدن شما را کمتر می کند بلکه بیشتر باعث ایجاد خستگی می شود – احتمالا خسته تر از آن که بتوانید رابطه جنسی داشته باشید.

خوشبختانه فقط کافیست در مصرف شبانه خود تجدید نظر کنید: بیشتر مشکلات عملکردی به مصرف بالای الکل بر می گردد، پس بهتر است مصرف آن را کاهش دهید.

 

8. ورزش کنید تا عرق بریزید

8. ورزش کنید تا عرق بریزید

شما می دانید که ورزش برای نعوظ مهم است، ولی ورزش سبک ممکن است به اندازه کافی مفید نباشد و مجبور شوید شدت آن را بالا ببرید.

مطالعه ای ک در مجله بالینی فشار خون بالا منتشر شده نشان می دهد مردانی که دچار فشار خون بالا و اختلال نعوظ بوده اند با یک برنامه 8 هفته ای *اینتروال، کیفیت نعوظ بهتری نسبت به افرادی که ورزش نکرده اند، را تجربه نمودند.

محققان معتقدند این نوع ورزش می تواند نشانه های التهاب در بدنتان را کاهش دهد که منجر به عملکرد موثرتر رگ های خونی می شود.

*اینتروال interval: اینتروال در واقع صورتی از ورزشی هوازی است که به صورت متناوب انجام می شود.ورزش های هوازی معمولا به دو صورت انجام می شود: ۱- تداومی ۲- تناوبی (اینتروال).
در روش اول تمرینات ورزشی به صورت مداوم و بدون استراحت انجام می شود.
روش دوم یعنی اینتروال به این صورت است که زمان تمرین یا ورزش را به دو قسمت فعالیت و استراحت تقسیم می کنی.مثلا ۳۰ دقیقه در جا زدن را در نظر می گیری اما به صورت ۲ دقیقه فعالیت سریع (شدید) و دو دقیقه استراحت یا راه رفتن آرام و به همین صورت تا ۳۰ دقیقه تمام شود.در این روش معمولا زمان فعالیت و استراحت برابر است.در این روش حتما باید مرحله ی گرم کردن و سرد کردن اجرا شود و چون ممکن است بدن پس از ورزش خشک و سفت شود باید حرکات کششی پس از ورزش انجام شود.

 

9. از خیانت و بی وفایی اجتناب کنید

9. از خیانت و بی وفایی اجتناب کنید

به گفته دکتر واکر، می دانید که بی وفایی و خیانت باعث شکست روحی شما و ایجاد احساس گناه می شود؟

در نهایت این احساس گناه منجر به ایجاد اضطراب خواهد شد و اضظراب باعث ایجاد تغییرات شیمیایی در مغز شده و به توانایی نعوظ در شما حمله می کند.

سطح بالای اضطراب، *سیستم عصبی سمپاتیک شما را تحت تاثیر قرار داده و شما را در یک حالت دائمی جنگ و گریز قرار می دهد و در نتیجه، به اندازه کافی، آرامش برای تحریک شدن نخواهید داشت.

ضمن این که اضطراب جلوی آزاد شدن انتقال دهنده های عصبی که مسئول تحریک نعوظ هستند را می گیرد.

*دستگاه عصبی سمپاتیک (Sympathetic nervous system یا SNS): بخشی از دستگاه عصبی خودگردان است (در کنار دستگاه پاراسمپاتیک و دستگاه احشایی). دستگاه عصبی سمپاتیک در حالت استرس فعال‌تر شده، انسان را برای نبرد یا فرار آماده‌تر می‌کند؛ البته به صورت همیشگی نیز فعال بوده، در تنظیم سوخت‌وساز پایۀ بدن نقش دارد.

 

10. لپ تاپ را روی پاهایتان نگذارید

10. لپ تاپ را روی پاهایتان نگذارید

به گفته دکتر فش، لپ تاپ مقدار زیادی حرارت تولید می کند و هر چیزی که بیضه ها را بیش از حد گرم کند، می تواند تعداد اسپرم و سطح تستوسترون را کاهش دهد.

سلول هایی که در بیضه ها مسئول تولید هورمون ها و اسپرم هستند به حرارت حساسند به همین دلیل است که بیضه ها از همان ابتدا در خارج از بدن قرار گرفته اند. ( عملکرد بیضه ها باید در دمایی کمتر از دمای بدن انجام شود.)

گذاشتن لپ تاپ روی پاها، ناخواسته روی تولید تستوسترون تاثیر گذاشته و باعث ایجاد اختلال نعوظ خواهد شد.


بیشتر بدانید : تقویت نعوظ با 7 کاری که می توانید در طول روز انجام دهید


تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغSave